اخبار, فضا

پرتاب فضانوردان خصوصی Ax-2 توسط اسپیس ایکس، ششصدمین نفر را در مدار قرار داد

۶۰۰ امین فردی که وارد مدار زمین شد، اکنون در دومین ماموریت تجاری برای پرواز به ایستگاه فضایی بین‌المللی است.

رایانا برناوی روز یکشنبه (۲۱ مه) به همراه علی القرنی، فضانورد دیگر کمیسیون فضایی عربستان (SSC)، فضانورد جان شافنر از تنسی با بودجه خصوصی و پگی ویتسون فضانورد سابق ناسا در دومین ماموریت سازماندهی شده توسط شرکت خدمات فضایی اکسیوم اسپیس مستقر در هیوستون به پرواز درآمدند. چهار خدمه Axiom 2 (Ax-2) در ساعت ۵:۳۷ بعدازظهر EDT (2137 GMT) با فضاپیمای SpaceX Dragon "Freedom" بر فراز موشک Falcon 9 از پد ۳۹A در مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا پرتاب شدند.

کمتر از ۹ دقیقه بعد، بارناوی و خدمه‌اش شروع به دور زدن سیاره کردند. القرنی و شوفنر نیز برای اولین بار پرواز می کنند، اما بر اساس سابقه ای که در سال ۲۰۲۱ رخ داد، زمانی که ۶۰۰ نفر وارد فضا شد - رقمی که شامل پروازهای زیر مداری نیز می شود - این تعداد بر اساس تعیین ماموریت فضانوردان است.

به عنوان خلبان، شوفنر شماره ۵۹۸ شد. القرنی شماره ۵۹۹ است و به عنوان متخصص مأموریت ۱ پرواز می کند. به این ترتیب، بارناوی، به عنوان متخصص ماموریت ۲، شماره دور را ادعا کرد. با بارناوی، تنها ۷۲ زن از مجموع ۶۰۰ نفر کمک می کنند.

مطالب مرتبط: به‌روزرسانی‌های زنده از مأموریت فضانورد خصوصی Ax-2
بیشتر: ماموریت Ax-2 SpaceX برای Axiom Space در عکس ها (گالری)

رایانا بارناوی، متخصص ماموریت Ax-2 در لباس فضایی.

Rayanah Barnawi، متخصص ماموریت Ax-2 با کمیسیون فضایی عربستان، ششصدمین فردی است که به دور زمین می چرخد. او همچنین اولین زن عربی است که دور سیاره دور می زند، اولین زن سعودی است که به فضا پرواز می کند و هفتاد و دومین زن در سراسر جهان است که به دور زمین می چرخد. (اعتبار تصویر: SpaceX)

بارناوی در بیانیه‌ای گفت: «از اینکه جا پای بسیاری از فضانوردان و پیشگامان قبل از خودم بگذارم، بسیار متواضع هستم. من به عنوان ۶۰۰ امین فردی که وارد مدار زمین می شوم، بسیار هیجان زده هستم که پادشاهی عربستان سعودی و کمیسیون فضایی عربستان سعودی را در این ماموریت تاریخی نمایندگی کنم. این یک افتخار واقعی است که بخشی از ماموریتی باشم که دسترسی به فضاهای پایین را گسترش می دهد. مدار زمین برای افرادی مثل من و شما و اینکه بتوانم مردم در سراسر جهان را برای رسیدن به ستاره ها و دنبال کردن رویاهای خود الهام بخشید."

برناوی همچنین اکنون اولین زن سعودی است که در فضا پرواز می کند و اولین زن عرب است که به دور زمین می چرخد، و با القرنی، اولین اعراب و سعودی ها است که با هم در یک ماموریت پرتاب می شوند. اولین فضانورد سعودی (و عرب) که پرواز کرد، سلطان بن سلمان آل سعود، این کار را به عنوان متخصص بار در شاتل فضایی دیسکاوری در سال ۱۹۸۵ انجام داد.

بارناوی و القرنی پس از رسیدن به ایستگاه فضایی بین‌المللی، که انتظار داریم که در ساعت ۹:۲۴ صبح روز دوشنبه (۱۳۲۴ به وقت گرینویچ) رخ دهد، توسط خدمه اکسپدیشن ۶۹ ایستگاه، از جمله فضانورد اماراتی سلطان النیادی، برای اولین بار مورد استقبال قرار خواهند گرفت. سه فضانورد عرب به طور همزمان در فضا بوده اند.

برناوی ۳۳ ساله و القرنی ۳۱ ساله تنها رکورداران خدمه Ax-2 نیستند. شافنر ۶۷ ساله اولین فردی است که در آلاسکا (فربنکس) به دنیا آمده و به فضا پرواز کرده است.

خدمه Axiom Space Ax-2 <a href= داخل فضاپیمای Dragon "Freedom" اسپیس ایکس." class="lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/space/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/3MNjHNQEVRezPFDcgXA9Kk-320-80.jpg 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/3MNjHNQEVRezPFDcgXA9Kk-480-80.jpg 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/3MNjHNQEVRezPFDcgXA9Kk-650-80.jpg 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/3MNjHNQEVRezPFDcgXA9Kk-970-80.jpg 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/3MNjHNQEVRezPFDcgXA9Kk-1024-80.jpg 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/3MNjHNQEVRezPFDcgXA9Kk-1200-80.jpg 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/3MNjHNQEVRezPFDcgXA9Kk.jpg" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/3MNjHNQEVRezPFDcgXA9Kk.jpg">

خدمه Axiom Space Ax-2 در فضاپیمای دراگون "آزادی" اسپیس ایکس از سمت چپ دیده می شوند: متخصص ماموریت رایانا بارناوی، خلبان جان شافنر، فرمانده پگی ویتسون و متخصص ماموریت علی القرنی. (اعتبار تصویر: SpaceX)

پگی ویتسون، به عنوان یک فضانورد سابق ناسا، قبلاً به عنوان با تجربه ترین آمریکایی و زنی که به فضا پرواز کرده است، شناخته شده است، که قبلاً بیش از ۶۶۵ روز در سه اقامت طولانی مدت در ایستگاه فضایی ثبت کرده است. او در این ماموریت که پیش بینی می شود حدود ۱۰ روز طول بکشد به این تعداد اضافه خواهد شد.

ویتسون ۶۳ ساله هم اکنون اولین زنی است که یک پرواز فضایی تجاری را فرماندهی می کند. او پس از بازنشستگی از ناسا در سال ۲۰۱۸ به Axiom Space پیوست و مدیر پروازهای فضایی انسانی این شرکت شد. ویتسون دومین فضانورد سابق ناسا است که پس از مایکل لوپز-الگریا در Ax-1 در سال ۲۰۲۲ برای Axiom پرواز کرد و سومین فضانورد ناسا پس از ترک آژانس پس از جان گلن در سال ۱۹۹۸ به فضا بازگشت.

در طول هفته آینده در ایستگاه فضایی، ویتسون به شافنر، القرنی و بارناوی کمک خواهد کرد تا از طریق برنامه های علمی و توسعه برنامه ریزی شده خود ادامه دهند. خدمه Ax-2 قصد دارد بیش از ۲۰ آزمایش مختلف از جمله تحقیق در مورد سلول های بنیادی، نانومواد مبتنی بر DNA و اقدامات متقابل سرطان را انجام دهد. آن‌ها همچنین از صاعقه‌ها و رویدادهای نورانی گذرا در ارتفاع بالا (TLE) که به عنوان اسپرایت شناخته می‌شوند، عکس می‌گیرند و لباس پوشیدنی پوستی را آزمایش می‌کنند که گرانش زمین را برای مقابله با اثرات منفی ریزگرانش شبیه‌سازی می‌کند.

شوفنر، یک راننده ماشین مسابقه که از کودکی آرزوی پرواز به فضا را داشته است، بخشی از وقت خود را برای اعلام برندگان مسابقه هنری و شعری تحت حمایت کرایولا که برای کودکان از سراسر جهان آزاد بود، استفاده خواهد کرد. القرنی و برناوی با دانش آموزان عربستان سعودی با هدف برانگیختن علاقه به آموزش علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات (STEM) تعامل خواهند داشت.

القرنی در یک کنفرانس مطبوعاتی پیش از آغاز به کار گفت: «ما سه آزمایش آگاهی آموزشی را با بچه ها انجام خواهیم داد. "این یک رویداد زنده خواهد بود که برای آنها شگفت‌انگیز خواهد بود، زیرا این یک فرصت بزرگ برای مقایسه نتایجی است که آنها [در] زمین با نتایجی که ما در ISS خواهیم داشت."

القرنی و برناوی نیز طعم کشور خود را به خانه موقت خود در مدار می آورند.

القرنی در پاسخ به سوالی که توسط collectSPACE.com مطرح شده است، گفت: ما قهوه و خرمای عربستانی را با خود می بریم تا با فضانوردان در ISS به اشتراک بگذاریم.

برناوی پرچم عربستان و گوشواره های بسته بندی شده مادربزرگش را دارد که نتوانست در پرتاب او شرکت کند اما به او برکت داد تا بارناوی به فضا پرواز کند.

ویتسون دوباره گردنبندی را که در مراسم عروسی خود به گردن داشت و سپس در سه ماموریت قبلی خود پرواز کرد، به پرواز درآورده است. شوفنر چیزی را انتخاب کرد که نشان دهنده رویای همیشگی او برای پرواز در فضا باشد.

وقتی هشت ساله بودم، مدلی از فضاپیمای جمینی ساختم. فضانوردهای کوچکی در آن بود که می‌توانستند بیرون بیایند و اتفاقاً من هنوز یکی از آن‌ها از سال ۱۹۶۳ دارم. پس یکی از آن بچه‌های کوچک - احتمالاً اد وایت، تصور می‌کنم. او گفت: "دوباره با من به فضا می رود."

مطالب مرتبط: حقایقی در مورد برنامه پرواز فضایی انسان Gemini ناسا

وصله ماموریت برای ماموریت فضانورد Ax-2 Axiom Space <a href= به ایستگاه فضایی بین المللی." class="lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/space/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/bBEWJw7RSqMGGmD7VnsSc6-320-80.jpg 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/bBEWJw7RSqMGGmD7VnsSc6-480-80.jpg 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/bBEWJw7RSqMGGmD7VnsSc6-650-80.jpg 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/bBEWJw7RSqMGGmD7VnsSc6-970-80.jpg 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/bBEWJw7RSqMGGmD7VnsSc6-1024-80.jpg 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/bBEWJw7RSqMGGmD7VnsSc6-1200-80.jpg 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/bBEWJw7RSqMGGmD7VnsSc6.jpg" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/bBEWJw7RSqMGGmD7VnsSc6.jpg">

پچ فضایی Axiom برای ماموریت Axiom-2 (Ax-2). (اعتبار تصویر: Axiom Space)

داستان های مرتبط:

یکی دیگر از «فضانوردان» روی فضاپیما «GiGi»، «نشانگر صفر گرم» مأموریت و «پنجمین عضو خدمه» Ax-2 بود. نتیجه همکاری بین Axiom Space و Build-A-Bear Workshop، این خرس فازی در یک نسخه مینیاتوری از نمونه اولیه لباس فضایی AxEMU Axiom پوشیده شد که این شرکت در حال توسعه آن برای فضانوردان ناسا در فرود Artemis 3 روی ماه در سال ۲۰۲۵ است.

ماموریت‌های خصوصی مانند Ax-2 بخشی از استراتژی ناسا برای کمک به ایجاد یک اقتصاد در مدار پایین زمین است، به طوری که شرکت‌هایی مانند Axiom Space می‌توانند پس از بازنشستگی ایستگاه فضایی بین‌المللی، تأسیسات مداری تجاری را راه‌اندازی کنند.

Ax-2 دومین پرواز برای Dragon Freedom است که قبلاً مأموریت فضانورد Crew-4 SpaceX را به ایستگاه فضایی و از آن برمی‌گشت.

collectSPACE.com را در فیس بوک و توییتر در collectSPACE @ دنبال کنید . حق چاپ ۲۰۲۳ collectSPACE.com. تمامی حقوق محفوظ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *