سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

ویندوز 12 با تمرکز بر هوش مصنوعی احتمالاً به حداقل 16 گیگابایت رم نیاز خواهد داشت

مایکروسافت در سال‌های گذشته تمرکز زیادی روی هوش مصنوعی داشته و از این فناوری در بیشتر سرویس‌های خود استفاده کرده است. غول فناوری همچنین در حال ساخت نسل بعدی سیستم عامل خود موسوم به ویندوز 12 است که طبق گزارش‌های قبلی‌ از هوش مصنوعی پشتیبانی می‌کند و حالا براساس یک گزارش جدید، ظاهراً مایکروسافت حداقل حافظه رم موردنیاز برای اجرای آن را می‌خواهد تا 16 گیگابایت افزایش دهد. شرکت تحقیقاتی و تحلیلگر بازار Trendforce، در گزارش جدید خود او میگوید ...

مایکروسافت در سال‌های گذشته تمرکز زیادی روی هوش مصنوعی داشته و از این فناوری در بیشتر سرویس‌های خود استفاده کرده است. غول فناوری همچنین در حال ساخت نسل بعدی سیستم عامل خود موسوم به ویندوز 12 است که طبق گزارش‌های قبلی‌ از هوش مصنوعی پشتیبانی می‌کند و حالا براساس یک گزارش جدید، ظاهراً مایکروسافت حداقل حافظه رم موردنیاز برای اجرای آن را می‌خواهد تا 16 گیگابایت افزایش دهد.

شرکت تحقیقاتی و تحلیلگر بازار Trendforce، در گزارش جدید خود او میگوید که مایکروسافت قصد دارد حداقل مشخصات سخت‌افزاری موردنیاز نسل بعدی ویندوز را افزایش دهد که به آپشن های هو‌ش مصنوعی متکی خواهد بود. طبق گزارش این شرکت، نسل بعدی ویندوز که برای نیمه دوم سال 2024 برنامه‌ریزی شده است، به 16 گیگابایت رم نیاز خواهد داشت.

افزایش قدرت پردازنده برای اجرای نسخه هوش مصنوعی ویندوز

Tom's Hardware نیز با استناد به منابع خود او میگوید که علاوه بر 16 گیگابایت رم، رایانه‌های شخصی دارای ویندوز هوش مصنوعی حداقل به TOPS 40 توان (معیار عملکرد برای قدرت محاسباتی) نیاز خواهند داشت که عملکرد سریع قابلیت‌های AI را تضمین کند.

اینتل در حال حاضر تنها شرکتی است که تراشه‌هایش نمی‌توانند نیاز 40 TOPS را برآورده کنند. نسل چهاردهم پردازنده‌های لپ‌تاپ این شرکت موسوم به Meteor Lake تنها دارای 34 TOPS هستند. با‌این‌حال، در نسل بعدی ظاهراً این میزان سه‌برابر خواهد شد. پردازنده‌های رایزن 8000 AMD قادر به اجرای 45 TOPS هستند و پلتفرم Snapdragon X Elite کوالکام نیز کارایی مشابهی دارد.

بااین‌حال، مایکروسافت هنوز وجود ویندوز 12 مجهز به هوش مصنوعی را حتی تأیید نکرده است و به‌همین دلیل اطلاعات ناشناخته بسیار زیادی درباره آن وجود دارد. هنوز به‌طور دقیق مشخص نیست که آیا مایکروسافت می‌خواهد دستگاه‌هایی با حداکثر 8 گیگابایت رم را از نسل بعدی ویندوز محروم کند یا وجود رم 16 گیگابایتی فقط برای استفاده از تجربه‌های هوش مصنوعی پیشنهاد می‌شود.

خبرکاو