سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

ویندوز 11 پشتیبانی رسمی از برنامه های اندروید را از دست می دهد

تنها چند سال پیش - در سال 2021 - بود که ویندوز 11 به لطف یک VM تحت نظارت مایکروسافت به نام Windows Subsystem for Android (WSA) پشتیبانی رسمی از برنامه‌های اندرویدی به دست آورد. با WSA، کاربران ویندوز 11 می‌توانند تقریباً طیف کاملی از برنامه‌ها را برای اندروید نصب و اجرا کنند، به‌طور اختیاری از طریق بازار اندروید آمازون - فروشگاه Appstore آمازون - به لطف قرارداد آمازون و مایکروسافت. اکنون ویندوز 11 در حال از دست ...

تنها چند سال پیش - در سال 2021 - بود که ویندوز 11 به لطف یک VM تحت نظارت مایکروسافت به نام Windows Subsystem for Android (WSA) پشتیبانی رسمی از برنامه‌های اندرویدی به دست آورد. با WSA، کاربران ویندوز 11 می‌توانند تقریباً طیف کاملی از برنامه‌ها را برای اندروید نصب و اجرا کنند، به‌طور اختیاری از طریق بازار اندروید آمازون - فروشگاه Appstore آمازون - به لطف قرارداد آمازون و مایکروسافت.

اکنون ویندوز 11 در حال از دست دادن پشتیبانی رسمی برنامه اندروید و دسترسی به اپ استور آمازون همراه با آن است.

مایکروسافت امروز اعلام کرد که قصد دارد حفظ WSA را در طول سال متوقف کند. کاربران ویندوز 11 که اپ استور آمازون یا برنامه‌های اندروید را نصب کرده‌اند، تا 5 مارس 2025 به آن برنامه‌ها دسترسی خواهند داشت - اما نه بعد از آن. و از فردا، آمازون قصد دارد از دانلود اپ استور آمازون توسط کاربران جدید از فروشگاه مایکروسافت، فروشگاه اپلیکیشن مایکروسافت برای ویندوز، جلوگیری کند.

اعتبار تصویر: مایکروسافت

آمازون در پست وبلاگی که امروز منتشر شد، نوشت: «مشتریان ممکن است به استفاده از برنامه‌های فروشگاه Apps Amazon که قبلاً نصب کرده‌اند ادامه دهند و همچنان می‌توانند به‌روزرسانی‌های برنامه را [پس از ۶ مارس] دریافت کنند». توسعه‌دهندگان دیگر نمی‌توانند پس از 5 مارس 2024 برنامه‌های جدید خالصی را که ویندوز 11 را هدف قرار می‌دهند ارسال کنند، اما توسعه‌دهندگان با یک برنامه موجود می‌توانند تا زمانی که فروشگاه Appstore آمازون در ویندوز 11 به طور کامل متوقف نشود، به ارسال به‌روزرسانی‌های برنامه ادامه دهند.

همانطور که اندرو کانینگهام از Ars Technica اشاره می کند، WSA، اگرچه یک راه راحت برای اجرای برنامه های اندروید در ویندوز بود، اما از همان ابتدا به دلیل ناتوانی در دسترسی به فروشگاه Google Play، فروشگاه رسمی برنامه های اندروید - حداقل بدون راه حل، محدود بود. فروشگاه Appstore آمازون گزینش کوچک تری داشت که بدون شک کاربران را در بسیاری از موارد به سمت ویندوز بومی یا نسخه های مبتنی بر وب برنامه هایی که می توانستند از طریق WSA نصب کنند سوق می داد.

به عبارت دیگر، استفاده از WSA احتمالاً بسیار کم بوده است - در زمانی که توجه مایکروسافت به وضوح در جاهای دیگر است، مانند هوش مصنوعی مولد و تجسم های مختلف آن در ویندوز.

اکنون، صرفاً به این دلیل که مایکروسافت به پشتیبانی از WSA پایان می دهد، به این معنی نیست که اجرای برنامه های اندروید در ویندوز غیرممکن می شود. تعدادی جایگزین شخص ثالث وجود دارد، از جمله Waydroid، که از برنامه های اندروید از طریق کانتینرهای سیستم مبتنی بر لینوکس پشتیبانی می کند، و BlueStacks، شبیه ساز اندروید برای ویندوز و macOS.

و تعهد مایکروسافت برای پر کردن شکاف بین دستگاه های اندروید و ویندوز به نظر نمی رسد تزلزلی داشته باشد.

همین هفته، مایکروسافت قابلیتی را راه‌اندازی کرد که به کاربران اندروید اجازه می‌دهد از دوربین دستگاه خود به‌عنوان وب‌کم در ویندوز 11 استفاده کنند. در جاهای دیگر، مایکروسافت از برنامه‌هایی مانند Link to Windows استفاده می‌کند که به کاربران Android (و iOS) اجازه می‌دهد تماس بگیرند و تماس بگیرند و به پیام‌های متنی پاسخ دهند. و اعلان‌های یک رایانه شخصی ویندوزی را تحلیل و رد کنید.

خبرکاو