سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

ویندوز 11 به قابلیت سوپر رزولوشن با هوش مصنوعی مجهز می‌شود

جدیدترین بیلد پیش‌نمایش ویندوز 11 حاوی چندین قابلیت معرفی‌نشده است که بخشی از برنامه‌های مایکروسافت برای آپدیت ویندوز 11 24H2 را نشان می‌دهد. یکی از این قابلیت‌ها می‌تواند با کمک هوش مصنوعی رزولوشن تصویر را افزایش دهد. به‌گزارش Neowin، در ویندوز 11 بیلد 26052 قابلیتی تحت عنوان Super Resolution وجود دارد که به‌طور خودکار می‌تواند از هوش مصنوعی برای اجرای روان‌تر و پرجزئیات‌تر بازی‌ها در سیستم استفاده کند. این ویژگی در بخش System > Display > Graphics وجود دارد. ویژگی سوپر رزولوشن ...

جدیدترین بیلد پیش‌نمایش ویندوز 11 حاوی چندین قابلیت معرفی‌نشده است که بخشی از برنامه‌های مایکروسافت برای آپدیت ویندوز 11 24H2 را نشان می‌دهد. یکی از این قابلیت‌ها می‌تواند با کمک هوش مصنوعی رزولوشن تصویر را افزایش دهد.

به‌گزارش Neowin، در ویندوز 11 بیلد 26052 قابلیتی تحت عنوان Super Resolution وجود دارد که به‌طور خودکار می‌تواند از هوش مصنوعی برای اجرای روان‌تر و پرجزئیات‌تر بازی‌ها در سیستم استفاده کند. این ویژگی در بخش System > Display > Graphics وجود دارد.

ویژگی سوپر رزولوشن در ویندوز 11

در حال حاضر یک لینک به وبلاگ توسعه‌دهندگان DirectX مایکروسافت هم وجود دارد که احتمالاً در آینده با لینکی اختصاصی برای ویژگی «سوپر رزولوشن» جایگزین خواهد شد.

قابلیت جدید ویندوز مایکروسافت، مشابه آن‌چه در DLSS انویدیا، FSR ای‌ام‌دی و XeSS اینتل وجود دارد، اجازه می‌دهد تا خروجی بهتری از کارت گرافیک خود بگیرید. این ویژگی موجب رندر تصاویر با رزولوشن پایین‌تر می‌شود و بعد اندازه آن‌ها را با کمک هوش مصنوعی افزایش می‌دهد.

در حال حاضر چندین نسخه از این نرم‌افزارها توسط شرکت‌های مختلف ارائه شده است، پس باید منتظر بمانیم تا ببینیم نسخه مخصوص مایکروسافت چه عملکردی خواهد داشت. این ویژگی فعلاً در بیلد پیش‌نمایش ویندوز کار نمی‌کند، و فعال‌سازی آن تغییری در عملکرد سیستم به‌وجود نمی‌آورد.

برخی شایعات مدعی‌اند که برای استفاده از این ویژگی به یک واحد پردازش عصبی یا هسته‌های ویژه برای پردازش‌های هوش مصنوعی نیاز است. ولی همه قابلیت‌های هوش مصنوعی ویندوز 11 نیازمند سخت‌افزار اختصاصی نیستند، پس شاید این ویژگی هم چنین محدودیتی نداشته باشد.

در شرایطی که برخی از کاربران منتظر رونمایی از ویندوز 12 هستند، مایکروسافت چند روز پیش تأیید کرد که این نسخه حداقل در سال 2024 به بازار نخواهد آمد. آپدیت بعدی سیستم عامل ویندوز با نام ویندوز 11 24H2 عرضه می‌شود که ظاهراً تغییرات بزرگی ازجمله در زمینه قابلیت‌های هوش مصنوعی خواهد داشت.

خبرکاو