متن خبر

ویجیاتو: ۷ نویسنده زنده با بیش‌ترین اقتباس سینمایی

ویجیاتو: ۷ نویسنده زنده با بیش‌ترین اقتباس سینمایی

اخبارویجیاتو: ۷ نویسنده زنده با بیش‌ترین اقتباس سینمایی
شناسهٔ خبر: 267026 -
خبرکاو:

برگرداندن کتاب‌ها و رمان‌ها به یک فیلم باعث می‌شود تا یک داستان به رنج بیش‌تری از مخاطبان برسد؛ بینندگانی که شاید کتاب‌ها را نخوانده باشند و یا اصلاً ندانند چنین کتاب‌هایی وجود دارند. توزیع فیلم‌ها به قدری گسترده است که خیلی راحت‌تر از کتاب‌ها و رمان‌ها، محدودیت‌های جغرافیایی و زبانی را زیر پا می‌گذارند و مخاطبان متنوع‌تری را به خود جذب می‌کند.

علاوه بر این، فیلم‌ها می‌توانند با تکیه بر تکنولوژی‌هایی مثل جلوه‌های ویژه صوتی و تصویری یک تجربه پویا را برای بینندگان فراهم کنند. تمام این‌ها در کنار این حقیقت قرار می‌گیرند که یک اقتباس فیلمی از یک کتاب و رمان توجه عمومی را جلب می‌کند تا میزان خوانندگان آن اثر نیز بیش از پیش شود. به این ترتیب، می‌توان بيان کرد که یک برگردان فیلمی روش تأثیرگذاری هم برای گسترش مخاطبان یک داستان و هم افزایش محبوبیت آن به شمار می‌رود.

البته وقتی سخن از برگردان کتاب‌ها به آثار فیلمی می‌شود، در بیش‌تر موارد شاهد تفاوت بین منبع اقتباس و فیلم نهایی هستیم. کم پیش می‌آید که فیلم‌ها بتوانند به خوبی کتاب‌ها از آب در بیایند. در هر حال، کتاب‌ها امکان ارائه جزئیات داستانی و شخصیت پردازی بیش‌تر دارند. ولی فیلم‌ها معمولاً باید داستان خود را در بازه زمانی ۱ تا ۲ ساعته روایت کنند. بنا بر این، خیلی پیش می‌آید که فیلم‌های اقتباسی در خلاقیت آزاد باشند و داستان و شخصیت‌ها را دگرگون سازند. چنین چیزی ممکن است باعث به وجود آمدن یک برداشت کاملاً متفاوت نسبت به منبع اقتباس اولیه شود.

با وجود تمام این مشکلات اما نویسندگانی وجود دارند که نوشته‌هایشان محبوب فیلم‌سازان برای ساخت فیلم‌ها هستند. در این فهرست به سراغ ۷ مورد از نویسندگانی می‌رویم که هنوز زنده‌اند و بیش از دیگر نویسندگان زنده نوشته‌های آن‌ها تبدیل به یک فیلم شده است.


۷. کلایو بارکر

۷ نویسنده زنده با بیش‌ترین اقتباس سینمایی - ویجیاتو
  • تعداد فیلم‌های اقتباسی: ۸

کلایو بارکر کتاب‌های جذابی نوشته که برگردان‌های فیلمی جذاب‌تری از آن‌ها ساخته شده است. همچنین خود این فیلم‌های اقتباسی شروع کننده فرانچایزها و الهام‌بخش ریبوت‌های آتی نیز بوده‌اند.

این فیلم‌های برگردان شده از نوشته‌های کلایو بارکر عبارت‌اند از: Rawhead Rex سال ۱۹۸۶، Hellraiser سال ۱۹۸۷، Nightbreed سال ۱۹۹۰، Candyman سال ۱۹۹۲، Lord of Illusions سال ۱۹۹۵، The Midnight Meat Train سال ۲۰۰۸ و Book of Blood سال ۲۰۰۹.

۶. دین کونتز

۷ نویسنده زنده با بیش‌ترین اقتباس سینمایی - ویجیاتو
  • تعداد فیلم‌های اقتباسی: ۸

قرار است جدیدترین نوشته دین کونتز با نام The House At The End of The World در اوایل سال ۲۰۲۳ منتشر شود تا مشخص باشد این نویسنده هنوز داستان‌هایی در چنته خود دارد. کتاب‌های کونتز برای بیش از چند دهه است که در قالب فیلم و همچنین سریال مورد برگردان قرار می‌گیرند. نخستین اقتباس از آثار دین کونتز نه یک فیلم در سال ۱۹۷۷ با نام Demon Seed بود.

از آن به بعد برخی دیگر از نوشته‌های قابل توجه دین کونتز تبدیل به فیلم شده‌اند که عبارت‌اند از: Hideaway سال ۱۹۹۵، Intensity سال ۱۹۹۷، The Face of Fear سال ۲۰۰۵، Odd Thomas سال ۲۰۱۳ و The Taking سال ۲۰۱۴. جدیدترین برگردان آثار او مربوط به فیلم سال ۲۰۱۹ نتفلیکس با نام In the Tall Grass می‌شود. این فیلم بر اساس یک رمان کوتاه نوشته دین کونتز و پسرش، اوون، است.

دیگر اقتباس‌ها از نوشته‌های دین کونتز شامل یک سریال کوتاه با نام The Face of Fear در سال ۲۰۰۵ و یک فیلم تلویزیونی با نام The Phantom of the Opera در سال ۱۹۸۹ می‌شود. در کنار برگردان‌های فیلمی و سریالی، نوشته‌های کونتز تبدیل به تئاتر نیز شده‌اند؛ مثل نمایش Forever Odd بر اساس رمانی از او با همین نام.

مطلب پیشنهادی:۱۰ واقعه تاریخی که باید فیلمی بر اساس آن‌ها ساخته شودوقایع مهم و بزرگی که هنوز مورد توجه قرار نگرفته‌اند ۱۰ واقعه تاریخی <a href= که باید فیلمی بر اساس آن‌ها ساخته شود" loading="lazy" class="lazyload" src="https://vigiato.net/wp-content/uploads/2022/03/Yuri-Gagarin-Mansa-Musa-150x150.jpg">

۵. جان گریشام

۷ نویسنده زنده با بیش‌ترین اقتباس سینمایی - ویجیاتو
  • تعداد فیلم‌های اقتباسی: ۹

جان گریشام یکی از نویسندگان دوران معاصری به شمار می‌رود که آثار زیادی از او به فیلم و سریال تبدیل شده‌اند. تا به امروز ۹ فیلم از نوشته‌های گریشام برگردان شده‌اند که عبارت‌اند از: The Firm سال ۱۹۹۳، The Pelican Brief سال ۱۹۹۳، The Client سال ۱۹۹۴، A Time to Kill سال ۱۹۹۶، The Chamber سال ۱۹۹۶، The Associate سال ۱۹۹۶، The Rainmaker سال ۱۹۹۷، The Gingerbread Man سال ۱۹۹۸، Runaway Jury سال ۲۰۰۳ و Christmas with the Kranks سال ۲۰۰۴.

فعلاً تعداد برگردان‌های فیلمی از نوشته‌های جان گریشام روی عدد ۹ متوقف شده است ولی به احتمال زیاد در آینده این عدد بیش‌تر نیز خواهد شد.

۴. ایان مک‌یوون

۷ نویسنده زنده با بیش‌ترین اقتباس سینمایی - ویجیاتو
  • تعداد فیلم‌های اقتباسی: ۱۱

دوتا از موفق‌ترین نوشته‌های ایان مک‌یوون رمان‌های Atonement سال ۲۰۰۱ و The Comfort of Strangers سال ۱۹۸۱ هستند. رمان Atonement که نامزد دریافت جایزه بوکر پرایز شده بود، در سال ۲۰۰۷ به کارگردانی جو رایت تبدیل به یک اثر سینمایی شد. The Comfort of Strangers نیز با کارگردانی پل شریدر در سال ۱۹۹۰ به یک فیلم برگردان شد.

دیگر اقتباس‌های نوشته‌های ایان مک‌یوون عبارت‌اند از: The Innocent سال ۱۹۹۳، First Love, Last Rites سال ۱۹۹۷، Solid Geometry سال ۲۰۰۲، Enduring Love سال ۲۰۰۴، On Chesil Beach سال ۲۰۱۷، The Children Act سال ۲۰۱۷ و The Child in Time سال ۲۰۱۷.

البته رمان The Diamond Smugglers ایان مک‌یوون هنوز تبدیل به یک فیلم نشده است ولی اکثراً از آن به عنوان یک منبع اقتباس عالی برای یک فیلم یاد می‌شود.

۳. جی. کی. رولینگ

۷ نویسنده زنده با بیش‌ترین اقتباس سینمایی - ویجیاتو
  • تعداد فیلم‌های اقتباسی: ۱۱

هر چند حواشی این روزها زیاد دور و بر جی. کی. رولینگ می‌چرخند ولی او یکی از موفق‌ترین نویسنده‌های معاصر به شمار می‌رود که تا به حال ۱۱ فیلم بر اساس آثار او ساخته شده‌اند. البته برخی از کتاب‌های او مثل Harry Potter and the Deathly Hallows تبدیل به یک فیلم سینمایی دو قسمتی شده‌اند.

فرانچایز Harry Potter پرآوازه‌ترین برگردان آثار جی. کی. رولینگ به شمار می‌رود که خود آن شامل ۸ فیلم می‌شود. از فرانچایز Fantastic Beasts که الهام گرفته و گسترش دهنده دنیای پدید آمده توسط جی. کی. رولینگ هست نیز تا به امروز ۳ فیلم اکران شده است.

علاوه بر این فیلم‌ها سینمایی، Harry Potter and the Cursed Child تبدیل به یک نمایش تئاتری شد. سریال تلویزیونی Strike نیز از روی سری رمان‌های جنایی جی. کی. رولینگ ساخته شده است. فعلاً ۱۱ فیلم سینمایی برگردان شده از نوشته‌های جی. کی. رولینگ وجود دارد ولی خیلی شگفت‌انگیز نخواهد بود اگر در آینده این تعداد بیش‌تر شود.

مطلب پیشنهادی:نقد فیلم Where the Crawdads Sing – شعر با طعم خونماجراهای عاشقانه تارزان نقد فیلم Where the Crawdads Sing – شعر با طعم خون

۲. نیکلاس اسپارکس

۷ نویسنده زنده با بیش‌ترین اقتباس سینمایی - ویجیاتو
  • تعداد فیلم‌های اقتباسی: ۱۱

نیکلاس اسپارکس یکی از محبوب‌ترین نویسندگان امروزی برای فیلم‌سازان به شمار می‌رود که عدد اقتباس‌های آثار او تا به امروز روی ۱۱ ایستاده است. فیلم‌های برگردان شده از نوشته‌های نیکلاس اسپارکس عبارت‌اند از: Message in a Bottle سال ۱۹۹۹، The Notebook سال ۲۰۰۴، Nights in Rodanthe سال ۲۰۰۸، Dear John سال ۲۰۱۰، The Lucky One سال ۲۰۱۲، Safe Haven سال ۲۰۱۳، The Best of Me سال ۲۰۱۴، The Longest Ride سال ۲۰۱۵، The Choice سال ۲۰۱۶ و A Walk to Remember سال ۲۰۰۲. بیش‌تر این فیلم‌ها نظر مثبت منتقدان را جلب کرده‌اند و طرفداران نیز همیشه منتظر یک داستان عاشقانه رویایی پدید آمده توسط نیکلاس اسپارکس هستند.

۱. استیون کینگ

۷ نویسنده زنده با بیش‌ترین اقتباس سینمایی - ویجیاتو
  • تعداد فیلم‌های اقتباسی: ۳۴

تا به حال ۳۴ نوشته استیون کینگ تبدیل به فیلم شده‌اند؛ این آثار از Carrie سال ۱۹۷۶ آغاز می‌شوند و فعلاً با ریمیک دو قسمتی It پایان یافته‌اند. البته کینگ فیلم‌نامه‌ها و قسمت‌هایی از برخی سریال‌ها را نیز به صورت اختصاصی در طول ۴۰ سال گذشته نوشته است. او حتی در برخی از اقتباس‌های آثار خود نیز ایفای نقش کرده است؛ مثل فیلم Maximum Overdrive به عنوان شخصیت اصلی و یک مغازه‌دار در فیلم It Chapter Two.

نمی‌توان آن طور که شایسته است موفقیت استیون کینگ به عنوان یک نویسنده را توصیف کرد. بیش‌تر برگردان‌های آثار او به شدت محبوب می‌شوند و تحسین مخاطبان را برمی‌انگیزند. کینگ یکی از ویژه‌ترین و خاص‌ترین نویسندگان دوران معاصر به شمار می‌رود که هر روز به تعداد نوشته‌ها و اقتباس‌های ساخته شده از روی این نوشته‌ها گفت ه می‌شود.

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است