سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

ویجیاتو: ۱۵ فیلم سینمایی فوق‌العاده با حال و هوای پاییز

برخی از مردم وقتی روزهای سرگرم کننده و گرم تابستان به پایان می‌رسد و برگریزان پاییز آغاز می‌شود، هیجان زده نیستند. با این حال، تغییر فصل از گرمای تابستان به سرمای خزان، زمان مناسبی برای نشستن روی مبل و تماشای یک فیلم خوب در نزدیکی یک غروب پاییزی است. اگرچه بسیاری از فیلم‌های پاییز با هالووین و ژانر وحشت مرتبط هستند، اما فیلم‌های زیادی وجود دارند که بدون احتساب ژانر وحشت، حال و هوای پاییزی را به مخاطب ارائه ...

برخی از مردم وقتی روزهای سرگرم کننده و گرم تابستان به پایان می‌رسد و برگریزان پاییز آغاز می‌شود، هیجان زده نیستند. با این حال، تغییر فصل از گرمای تابستان به سرمای خزان، زمان مناسبی برای نشستن روی مبل و تماشای یک فیلم خوب در نزدیکی یک غروب پاییزی است. اگرچه بسیاری از فیلم‌های پاییز با هالووین و ژانر وحشت مرتبط هستند، اما فیلم‌های زیادی وجود دارند که بدون احتساب ژانر وحشت، حال و هوای پاییزی را به مخاطب ارائه می‌دهند.

برخی از این فیلم‌ها به وضوح نمایانگر فصل هستند و بر فعالیت‌های محبوب پاییزی تمرکز می‌کنند و این فصل رنگارنگ را به عنوان یک محیط تماشایی به نمایش می‌گذارند. برخی دیگر ممکن است در طول بخش سرد پاییز رخ ندهند، اما مضامین مرتبط با آن، مانند توطئه‌ها و تغییرات آرامش‌بخش یا ورود به مدرسه را در دل داستان خود جای می‌دهند. پس اگر بیننده‌ای بخواهد وارد حال و هوای پاییزی شود، این فهرست ویجیاتو شامل چند فیلم عالی است که این حس را به مخاطب منتقل می‌کند.

Stepmom

Stepmom

در فیلم نامادری، ایزابل (جولیا رابرتز) سعی می‌کند با فرزندان همسرش که از زن سابق او هستند، ارتباط برقرار کند. با این حال، بچه‌ها در کنار مادرشان جکی (سوزان ساراندون) ایستاده‌ان و حس خوبی نسبت به نامداری خود ندارند. اما همانطور که ایزابل سعی می‌کند زندگی مستقل خود را به عنوان یک نامادری جدید متعادل کند، چالش‌هایی در این بین رخ می‌دهد که زندگی او را دگرگون می‌کند.

چند مضمون عالی در این درام وجود دارد که آن را به یک فضای پاییزی عالی تبدیل می‌کند. لباس‌های دنج که بخش سردتر فصل پاییز را منعکس می‌کنند، زیرا روایت داستان چندین ماه طول می‌کشد. این تغییر فضا منعکس کننده فصل پاییز و همچنین تغییرات در زندگی خانواده است. داستان به طرز تکان دهنده‌ای دلچسب است و مطمئناً دو شخصیت اصلی این فیلم در فهرست بهترین مادران یک اثر سینمایی قرار می‌گیرند.

The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

فیلم «آستانه هفده‌سالگی» شامل یکی از بهترین خط‌های داستانی دوران بلوغ است که به دنبال نادین (هیلی استاینفلد) است که تلاش می‌کند زندگی و شکل رفتاری خود را با دیگر نوجوانان اطراف خود هماهنگ کند. در این راه وقتی بهترین دوستش با برادر محبوبش قرار می‌گذارد، این دختر احساس می‌کند گم شده و تنها است و در نهایت با یافتن یک دوست جدید آرامش و آسایش پیدا می‌کند.

آستانه هفده‌سالگی دارای مناظر پاییزی عالی است که با لباس‌های دنج و برگ‌های رنگارنگ پراکنده در پس زمینه کامل شده است. تماشاگرانی که به دنبال حال‌وهوای پاییزی هستند، باید داستان‌های مربوط به دوران بلوغ را به ماراتن‌های سینمایی خود اضافه کنند. در داستان این فیلم تغییر هویت یک شخص همانند رد شدن از تابستان به سمت پاییز است که این خود گویای رشد است.

Remember the Titans

Remember the Titans

داستان فیلم تایتان‌ها را به خاطر داشته باش، در شهر کوچک ویرجینیا در سال ۱۹۷۱ اتفاق می‌افتد. در این شهر، فوتبال آمریکایی بخش بزرگی از فرهنگ اجتماعی است و با احترام رسیدن به این ورزش و انجام آن توسط مردم این شهر جشن گرفته می‌شود. اما درگیری ذهنی داستان زمانی شروع می‌شود که تیم ورزشی مدرسه این شهر مجبور است با یک مدرسه تمام از رنگین پوستان ادغام شود و این زمانی است که تعصبات نژادی و عشق خود را در این بازی مورد آزمایش قرار می‌دهد.

تایتان‌ها را به خاطر داشته باش یک فیلم فوتبالی عالی است، اما موضوع و عملکرد عالی دنزل واشنگتن تنها دلیل تماشای آن در این فصل نیست. تغییر، و پذیرش این تغییر، موضوع برجسته‌ای در این فیلم است که ما را به یاد لحظات دگرگون کننده پاییزی می‌اندازد. پس این یکی از بهترین فیلم‌های پاییزی است، زیرا نه تنها حول محور فوتبال آمریکایی است، ورزشی که در پاییز بازی می‌شود، بلکه پیام آن در مورد نگاه به درون و تغییر برای بهتر شدن مطابق با فصل است.

E.T. The Extra-Terrestrial

E.T. The Extra-Terrestrial

ئی.تی. موجود فرازمینی یک فیلم بیگانه محور نمادین است که برخلاف اکثر آثار این ژانر، بخشی از ژانر ترسناک نیست. هنگامی که یک بیگانه مهربان و متفاوت روی زمین گیر می‌کند، یک پسر جوان و دو خواهر و برادرش، شکل زندگی جذابی با حضور این موجود به خود می‌گیرند. ولی ماجراجویی آنها زمانی خطرناک می‌شود که ئی.تی بیمار شده و دولت نیز در کار او مداخله می‌کند.

ئی.تی. موجود فرازمینی یک فیلم پرفروش تابستانی نمادین است، اما همچنین گزینه‌ای عالی برای گنجاندن در فهرست تماشای آثار پاییزی است. این فیلم یک صحنه نمادین از هالووین دارد که در آن بچه‌ها لباس خاصی را به ئی.تی می‌دهند و او را به عنوان یک بچه با لباس روح وارد خیابان و شهر می‌کنند. داستان شیرین و دل انگیز این اثر نیز یک ساعت دنج خوب برای بخش سر فصل پاییز است.

Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

اسلیپی هالو به کارگردانی تیم برتون اقتباسی از داستان کلاسیک، «افسانه سوار بی‌سر» است. خط داستانی ایکابد کرین (جانی دپ) را دنبال می‌کند که به اسلیپی هالو می‌رود تا ماجرای سر بریدن مردم شهر را تحلیل کند.

فیلم فانتزی و ترسناک Sleepy Hollow یک اثر گوتیک عالی برای کسانی است که به دنبال شروع ساعت‌های ترسناک پاییزی خود هستند. اتمسفر حاکم بر این اثر سینمایی شبح‌وار و تاریک است و به بینندگان یک ساعت دنج عالی در یک غروب پاییزی می‌دهد. البته لازم به گفتن است که تاریکی فیلم خنکی متفاوتی را نسبت به هوای پاییز ارائه می‌کند و این فصل را بدون اینکه شما را خیلی بترساند، آغاز می‌کند.

Fried Green Tomatoes

Fried Green Tomatoes

فیلم «گوجه‌فرنگی‌های سبز سرخ‌شده» داستان یک زن خانه‌دار ناامید را دنبال می‌کند که به قصه‌های پیرزنی در خانه سالمندان گوش می‌دهد. بیشتر فیلم در فلاش بک‌ها روایت می‌شود که ماجرای دو زن را در دهه ۱۹۲۰ به نمایش می‌گذارد که این دو زندگی یکدیگر را از طریق عشق، حمایت و روحیه تغییر می‌دهند.

اگرچه روایت فیلم «گوجه‌فرنگی‌های سبز سرخ‌شده» در فصل تابستان تنظیم می‌شود، اما گزینه خوبی برای ایجاد حال و هوای پاییزی در بینندگان است. اما شاید بگویید چرا؟ چون عشق و زندگی این دو زن الهام‌بخش است و روایتی دنج و رضایت‌بخش را ارائه می‌دهد. زن ناامیدی که در فیلم این داستان را می‌شنود، با الهام گرفتن از این ماجرا سعی می‌کند همچون دگرگونی پاییزی، تغییراتی در زندگی خود ایجاد کند و این فیلم با چنین رویکردی خود را تبدیل به یک اثر راحت برای گنجاندن در آثار مناسب برای ورود به فصل پاییز می‌کند.

Good Will Hunting

Good Will Hunting

ویل هانتینگ نابغه یک فیلم نمادین از دهه ۹۰ میلادی است. فیلم داستان یک سرایدار در دانشگاه به نام ویل هانتینگ را دنبال می‌کند که وقتی یک استاد متوجه می‌شود که او ضریب هوشی یک فرد نابغه را دارد، زندگی‌اش تغییر می‌کند. در ادامه وقتی ویل دچار مشکل با فرم زندگی گذشته‌اش می‌شود، استاد و یک درمانگر به او کمک می‌کنند تا بر تردیدهایش غلبه کند و گام‌های بلندی در زندگی بردارد.

بازی‌های تیم بازیگری در Good Will Hunting شگفت انگیز است. شخصیت ویل همچنان یکی از نمادین‌ترین نقش‌های مت دیمون است و نقش جدی رابین ویلیامز به عنوان یک روان درمانگر نشان از همه کاره بودن او به عنوان یک بازیگر دارد. به طور کلی تکامل شخصیت اصلی و رشد او حال و هوای کلاسیک پاییزی را ایجاد می‌کند.

Dead Poets Society

Good Will Hunting

در فیلم انجمن شاعران مرده، معلم انگلیسی جان کیتون (رابین ویلیامز) زندگی دانش‌آموزان را در یک مدرسه آمادگی پسرانه با استانداردهای سخت‌گیرانه خود تغییر می‌دهد. شیوه‌های تدریس غیرمعمول و پیام الهام‌بخش او به این دانش‌آموزان که تحت فشار زیادی بودند، زندگی آن‌ها را تغییر می‌دهد و برخی از آنها را به پذیرش علاقه‌هایشان نزدیک می‌کند.

فیلم Dead Poets Society فیلم دیگری است که در برخی از به یاد ماندنی ترین لحظاتش صحنه‌های پاییزی عالی دارد. فیلم لحظات تاریکی دارد، با پایانی فراموش نشدنی، که بر چالش‌های بزرگ شدن با انتظارات غیرواقع بینانه برای آینده یک نفر تاکید دارد. این فیلم داستانی صمیمانه در دوران بلوغ است که در سرتاسر آن حال و هوای پاییزی قوی وجود دارد.

Fly Away Home

Fly Away Home

فیلم پرواز به خانه دختر جوانی را دنبال می‌کند که پس از از دست دادن مادرش مجبور است برای زندگی با پدرش به کانادا برود. او پس از یافتن تخم‌های یک غاز رها شده، پرندگان را از راه جوجه‌آوری پرورش می‌دهد، سپس با خانواده‌اش پیوند برقرار می‌کند و از طریق مراقبت از حیوانات بی‌گناه بر اندوه خود نیز غلبه می‌کند.

فیلم Fly Away Home یکی از نادیده گرفته شده ترین فیلم‌های خانوادگی دهه ۹۰ میلادی است. مناظر زیبا و لحظات دل‌انگیز خانوادگی موجود در جای جای فیلم آرامش‌بخش هستند و به جذابیت فصل سرد پاییز می‌افزایند، زمانی که موقعیت مناسبی برای نشستن در یک مکان دنج با یک پتو و یک فیلم شیرین است.

Practical Magic

Practical Magic

جادوی عملی یکی از نمادین ترین فیلم‌های جادوگری تاریخ سینما است که ارتباط خاص یا واضحی با هالووین هم ندارد. در این فیلم دو خواهر برای دفاع از خود باید با عواقب مسموم کردن مردی دست و پنجه نرم کنند. هنگامی که یک مارشال برای تحلیل ناپدید شدن مرد ظاهر می‌شود، و مرد به عنوان یک روح شیطانی باز می‌گردد، زنان باید جادوی ترسناکی را برای نجات خود امتحان کنند.

فضای Practical Magic سرگرم‌کننده، جادویی و جذاب است. این فیلم همچنین دارای فضای شهری کوچک و محیطی آرام است که حال و هوای پاییزی را برای مخاطب ایجاد می‌کند. اما چیزی که Practical Magic را به یک فیلم کلاسیک پاییزی تبدیل می‌کند، برداشت آرامش‌بخش و خوش‌بینانه آن از عاشق شدن است. لازم به گفتن است که پایان این فیلم دارای یک صحنه هالووینی است که با شروع پاییز و نزدیک شدن به این مراسم، آن را به یک ساعت عالی تبدیل می‌کند.

When Harry Met Sally

When Harry Met Sally

با وجود اینکه این کمدی رمانتیک دهه‌ها پیش منتشر شد، اما کماکان حس سرزندگی در فیلم «وقتی هری سالی را دید…» پابرج است. در این فیلم، هری برنز (بیلی کریستال) و سالی آلبرایت (مگ رایان) پس از نقل مکان به شهر نیویورک، مسیرهای زندگی خود را به صورت جدا ادامه می‌دهند. این دو به جای قرار ملاقات، این ایده را آزمایش می‌کنند که آیا زن و مرد می‌توانند بدون درگیری عاشقانه با هم دوست بمانند یا خیر.

در حالی که روایت فیلم «وقتی هری سالی را دید…» در طول چندین سال اتفاق می‌افتد و فصول زیادی را به نمایش می‌گذارد، اما خاطره انگیزترین پس زمینه فیلم پاییز در شهر نیویورک است. به طور کل داستان دل نشین آن به حس دلپذیری فیلم می‌افزاید و آن را به یکی از بهترین فیلم‌های پاییزی تبدیل می‌کند.

Knives Out

Knives Out

فیلم Knives Out به کارگردانی ریان جانسون، کارآگاه بنوا بلان (دانیل کریگ) را دنبال می‌کند که سعی دارد قتل پدرسالار یک خانواده ثروتمند به نام هارلان ترومبی (کریستوفر پلامر) را حل کند و معمای مرگ هارلان، پرستارش مارتا (آنا د آرماس) را در مقابل خانواده او قرار می‌دهد.

پس از اکران این فیلم، یک ژاکت پاییزی کلاسیک جالب که کریس ایوانز در فیلم Knives Out پوشیده بود، در فضای مجازی ترند شد. فیلم Knives Out با طرح جذاب، پس‌زمینه پاییزی و ژاکت نمادین ایوانز، یک معمای قتل آرامش‌بخش است که هرگز بینندگان را مانند فیلم‌های ترسناک در معرض خطر قرار نمی‌دهد، و قرار داشتن این فیلم در فضایی پاییزی، تماشای آن را ضروری می‌کند.

October Sky

October Sky

فیلم «آسمان اکتبر» به کارگردانی جو جانسون یکی دیگر از آثار این فهرست است؛ از آنجایی که این فیلم به معنای واقعی کلمه اکتبر (همان ماه مهر) را در عنوان خود دارد، پس آسمان اکتبر موفق شده بسیاری از جلوه‌های بصری فصل خزان را به رخ بکشد، اما چیزی فراتر از رنگ‌ها و احساسات پاییزی در این فیلم وجود دارد. این فیلم در واقع بر اساس یک داستان واقعی ساخته شده است.

این اثر سینمایی مفهوم دنبال کردن رویاهای یک مرد جوان بدون توجه به موانعی که بر سر راه او وجود دارد را تحلیل می‌کند، زیرا او در تلاش برای رسیدن به غیرممکن‌ها است و سعی می‌کند سفینه فضایی خود را جمع و جور کند. داستان او الهام بخش است و دقیقاً همان چیزی است که دانش آموزان مدرسه احتمالاً در این زمان از سال به آن نیاز دارند.

Autumn in New York

Autumn in New York

یک درام عاشقانه درباره یک مردی سالخورده که عاشق یک زن جوان شیرین، اما بیمار لاعلاج می‌شود. ویل کین (ریچارد گی‌یر) یک رستوران دار موفق و مردی بدبین است که به جای روابط بلند مدت، روابط کوتاه با دخترانی که نیمی از سن او را دارند، انتخاب می‌کند. یک روز او با شارلوت (ویونا رایدر) که تولد ۲۲ سالگی خود را در رستورانش جشن می‌گیرد، ملاقات می‌کند. ویل روی یک رابطه کوتاه دیگر حساب می‌کند، اما وقتی از بیماری مرگبار دختر مطلع می‌شود، به طور غیرمنتظره‌ای با او همراهی می‌کند.

موضوع این است که به دلیل بیماری قلبی، شارلوت بیش از یک سال دیگر زنده نمی‌ماند. دختر قبلاً با این تشخیص کنار آمده است، اما ویل می‌خواهد او را متقاعد کند که برای زندگی بجنگد. فیلم پاییز در نیویورک پر از کلیشه است، اما همزمان یک ملودرام جذاب و زیباست که با شیمی خوب بازیگران بهتر شده است. و خب ریزش برگ‌ها، خیابان‌های پاییزی و فضای داخلی نیویورک پس‌زمینه‌ای عالی برای یک داستان عاشقانه دل‌گرم‌کننده و پاییزی هستند.

Fantastic Mr. Fox

«آقای فاکس شگفت‌انگیز» به دنبال روایت ماجراهای شخصیت آقای فاکس است که در یک بحران خسته‌کننده و بحران میانسالی با زندگی‌اش گیر کرده است، و در تلاش برای یافتن خوشبختی در زندگی فعلی و خانواده‌اش است. او به روش‌های قدیمی خود باز می‌گردد و نقشه‌ای برای دزدی از سه کشاورز محلی بی‌رحم در منطقه‌اش می‌کشد و مبارزه‌ای را ایجاد می‌کند که زندگی او و کل جامعه حیوانات را به خطر می‌اندازد.

«آقای فاکس شگفت‌انگیز» یک کارتون عروسکی دنج و طنز، اثر وس اندرسون است که بر اساس افسانه‌ای به همین نام از نویسنده انگلیسی رولد دال ساخته شده است. محیط انگلیسی حومه شهر، پالت رنگی پاییزی و وسواس اندرسون با جزئیات، اشیا، فضای داخلی، لباس‌ها و بافت‌ها، یک زیبایی شناسی کاملی را برای تماشای یک اثر سینمایی در عصر سرد پاییزی ایجاد می‌کند.

کلام پایانی در مورد فیلم‌های پاییزی


پاییز منبع بی پایانی از عاشقانه و رمز و راز در سینما است. فیلمبرداری در این فصل جذابیت خاصی به ملودرام‌ها و رام کام‌ها می‌بخشد و به فیلمسازان امکان می‌دهد فیلم‌های ترسناک واقعاً جذاب و داستان‌های پلیسی هیجان‌انگیز بسازند. پس ، ما در این مطلب از ویجیاتو، سعی کردیم آثاری را برای کسانی که به دنبال فیلمی با حال و هوای پاییزی هستند معرفی کنیم.