متن خبر

ویجیاتو: به مناسبت ۳۵ سالگی استریت فایتر و تاثیری که بر ژانر مبارزه‌ای گذاشت

ویجیاتو: به مناسبت ۳۵ سالگی استریت فایتر و تاثیری که بر ژانر مبارزه‌ای گذاشت

اخبارویجیاتو: به مناسبت ۳۵ سالگی استریت فایتر و تاثیری که بر ژانر مبارزه‌ای گذاشت
شناسهٔ خبر: 226379 -
خبرکاو:

۸ شهریور سی و پنجمین سالگرد ورود یکی از تاثیرگذارترین بازی‌های مبارزه‌ای به صنعت ویدئوگیم بود. استریت فایتر که زمانی به عنوان یک مبارزه مبتنی بر کونگ فو و با تمرکز بر باس‌فایت‌ها طراحی شده بود، رفته رفته به یکی از عناوین تاثیرگذار ژانر مبارزه‌ای بدل گشت تا جایی که امروز به جرات می‌توان هر بازی دو بعدی مبارزه‌ای را به نوعی متاثر از استریت فایتر دانست. جالب است بدانید افرادی از تیم توسعه استریت فایتر، بعدها نقش پررنگی داخل تولید بازی‌های مبارزه‌ای آتی ایفا نمودند.

Street Fighter 6 که قرار است سال ۲۰۲۳ برای PS5 و Xbox Series منتشر شود، به نوعی پاسخی به انتقادات طرفداران از نسخه پنجم این فرنچایز است. نسخه ششم قصد دارد اشتباهات استریت فایتر ۵ را تکرار نکند و عناصر موفق نسخه‌های پیشین را داخل دستور کار خود قرار دهد. بی‌شک تجربه 35 ساله استریت فایتر ما را به موفقیت نسخه ششم آن امیدوار کرده است. داخل این مقاله از ویجیاتو قصد داریم به تحلیل تاثیراتی که فرنچایز استریت فایتر بر ژانر مبارزه‌ای گذاشته است بپردازیم؛ با ما همراه باشید.

ژانر مبارزه‌ای اساسا با استریت‌ فایتر آغاز شد


استریت فایتر

همه چیز با Street Fighter 1 شروع شد؛ دو مبارز عضلانی که با مشت و لگد و هر آن‌چه از دستشان برمی‌آمد به جان هم می‌افتادند. البته استریت فایتر ۱ ایده مبارزه‌ تن به تن را چنان بد و پر از ایراد انجام داد که سازندگان مجبور شدند داخل سال ۱۹۹۱ نسخه دوم را روانه بازار کنند. عرضه نسخه دوم، شروع طوفان ژانر مبارزه‌ای بود و متاثر از آن، بازی‌هایی چون Mortal Kombat و The King of Fighters پا به عرصه گذاشتند.

استریت فایتر ۲ آن‌قدر خوب بود که همه مطمئن بودند کپکام داخل صدد تولید نسخه‌های بعدی است. Ultra Street Fighter 2: The Final Challengers پس از مدت کوتاهی برای نینتندو سوییچ عرضه شد که بعدا به همراه Super Smash Bros. Ultimate، هر دو به فروش هرچه بیشتر بازی‌های مبارزه‌ای کمک کردند.

کپکام همزمان سعی داشت فرنچایز استریت فایتر را چه داخل گیم‌پلی و چه به لحاظ بصری بهبود دهد. حاصل تلاش‌های کپکام داخل Street Fighter Alpha یا Street Fighter Zero بروز یافت که صرفا برای بازار ژاپن طراحی شده بود؛ این نسخه روایتی پس از استریت فایتر ۱ بود و داستان نسخه دوم را نیز تکمیل می‌ کرد. استریت فایتر آلفا از هر لحاظ سنگ تمام گذاشت و زمینه‌ساز عرضه نسخه‌های متعدد بعدی شد. آپشن های اختصاصی هر مبارز، حرکات ترکیبی و سبک بصری انیمه‌ای از نسخه آلفا آغاز شدند و نهایتا به عناوین .Capcom Vs رسیدند.

استریت‌ فایتر ژانر مبارزه‌ای را از ورطه نابودی نجات داد


استریت فایتر

Street Fighter 3 انبوهی از مشکلات مربوط به گیم‌پلی را یدک می‌کشید و به علاوه کاراکترهای نسبتا کمی را داخل خود جای داده بود. متعاقبا استقبال خوبی نیز از آن به عمل نیامد و محبوبیت بازی‌های مبارزه‌ای بین سالیان ۱۹۹۷ تا ۱۹۹۹ به شدت افت نمود. کپکام با عرضه Street Fighter 4 داخل سال ۲۰۰۸ ژانر مبارزه‌ای را از ورطه شکست مطلق و نابودی نجات داد؛ تصاویر اصطلاحا ۲.۵ بعدی، انیمیشن‌های روان، حرکات ترکیبی و البته تعداد کاراکترهای بیشتر، ژانر مبارزه‌ای را احیا نمود. مطابق انتظار، بازی‌های مشابهی چون Mortal Kombat 9 و Tekken Tag Tournament 2 و The King of Fighters 13 سعی کردند موقتا ایده‌های اختصاصی خود را کنار بگذارند و از تک‌ تک المان‌های استریت فایتر ۴ تقلید کنند.

نسخه پنجم اما مشکلات متعددی داشت که حتی عرضه DLC‌ها نیز برای رفع همه آن‌ها افاقه نکرد؛ بخش آنلاین آن ایراد داشت و برخی از قابلیت‌های کاراکترها را هرگز نمی‌شد بدست آورد. کپکام البته با معرفی Street Fighter 5: Champion Edition مرهمی بر دل هواداران ناامید گذاشت اما طولی نکشید که بازیکنان به مرور به سمت بازی‌های جایگزین نظیر Tekken 7 و Guilty Gear Xrd رفتند. می‌توان بيان کرد بازی‌های مشابه استریت فایتر، شروع موفقیت خود را مدیون نسخه پنجم آن هستند!

اکنون منتظریم ببینیم نسخه ششم چه داخل چنته دارد؛ تاکنون می‌دانیم پیشرفت‌هایی داخل گیم‌پلی آن رخ داده و یک بخش ماجراجویی تک‌نفره نیز به آن اضافه شده است. نسخه ششم نقاط مثبت نسخه‌های پیشین را به ارث برده: مبارزات کلاسیک را از نسخه سوم، ضربات موسوم به Focus Attacks را از نسخه چهارم و قابلیت V-system را از نسخه پنجم گرفته است. به نظر می‌رسد همه‌چیز بر وفق مراد طرفداران خواهد بود!

نظر شما داخل خصوص Street Fighter 6 چیست؟ آیا قادر است رقبای سرسخت خود را پشت سر بگذارد؟ نسخه محبوب شما از سری استریت فایتر کدام است؟ طرفدار کدام بازی مبارزه‌ای هستید؟ لطفا نظرات خود را با ما و کاربران ویجیاتو به اشتراک بگذارید.

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کليه حقوق تعلق دارد به سایت خبرکاو