متن خبر

ویجیاتو: آشنایی با آغاز خلقت از دید اسطوره شناسی نورس

ویجیاتو: آشنایی با آغاز خلقت از دید اسطوره شناسی نورس

اخبارویجیاتو: آشنایی با آغاز خلقت از دید اسطوره شناسی نورس
شناسهٔ خبر: 206784 -
خبرکاو:

هفته گذشته با اساطیر پنج‌شنبه به بررسی پایان دنیا پرداختیم، این هفته به بررسی آغاز دنیای از دید اسطوره شناسی نورس، خدایان و قلمروهای نه‌گانه آنها می‌پردازیم. جالب است بدانید با انجام مطالعات اسطوره‌شناسی تمدن‌ها مشخص شده که تمام تمدن‌ها به نوعی به شروع هستی از خلا و پیش آمدن یک اتفاق بزرگ (مشابه Big Bang) اعتقاد داشتند.

در اسطوره شناسی نورس نیز در خلاء هستی (گینانگاگپ) دو عنصر با یکدیگر ترکیب می‌شوند، از موسپل‌هیم (Muspelheim – دنیای آتش) شعله‌های آتش با یخ از نیفل‌هیم (Niflheim – دنیای یخ) ادغام شده و رودی جاری می‌شود.

اسطوره شناسی نورس
ایگدراسیل و نه سرزمین اسطوره‌شناسی نورس

از این رود اولین حیات بیرون می‌آید، غولی (Giant – موجوداتی عظیم‌الجثه و قدرتمند شبیه به انسان) یخی به نام ایمیر (Ymir). ایمیر با تغذیه از شیر گاو ماده‌ای به نام اُدهوملا (Audhumla) بزرگ و تنومند شده و غول‌های دیگری را به وجود می‌آورد. گاو هم همزمان با لیسیدن سنگی از نمک تغذیه کرده و از داخل سنگ موجود دیگری به نام بوری (Buri) بیرون می‌آید که اولین موجود از نژاد خدایان است.

اسطوره شناسی نورس
گینانگاگپ، خلائی که آتش و یخ با هم ادغام می‌شوند و ایمیر خلق می‌شود

از ایمیر و بوری فرزندان متعددی به دنیا می‌آیند. بین این فرزندان سه برادر از نسل خدایان به نام‌های اودین، ویلی (Vili) و وِی (Ve) بودند که تصمیم به قتل ایمیر و از بین بردن نسل تمام غول‌ها می‌گیرند.

اسطوره شناسی نورس
اودین، ویلی و وی ایمیر را شکست می‌دهند.

بعد از مبارزات سنگین و فراوان آنها موفق به کشتن ایمیر می‌شوند و از خون او دریایی طوفانی پدیدار شده که نسل تمام غول‌ها را در خود غرق می‌کند. از بین غول‌ها تنها یکی از پسران ایمیر موفق می‌شود با قایق جان خود و خانواده‌اش را نجات دهد و به سرزمین‌های دوردستی در شمال فرار کند.

با استفاده از بدن بی‌جان ایمیر، سه برادر شروع به ساخت دنیا می‌کنند. از خونش دریاها و اقیانوس‌ها، از استخوان‌هایش کوه‌ها، از موهایش درخت‌ها و از جمجمه‌اش طاق آسمان را به وجود آوردند. هم‌چنین برای جلوگیری از برگشتن گروهی از غول‌ها که موفق به فرار شده بودند، دیواری بلند با استفاده از مژه‌های ایمیر ساختند تا غول‌ها را از ورود به دنیای زیبایی که ساخته بودند برحذر کنند.

طاق آسمانی که از جمجمه ایمیر ساخته شده بود توسط چهار دورف (dwarf – موجوداتی قدرتمند شبیه به انسان با جثه‌هایی کوچک که در دل کوه‌ها و معادن زندگی می‌کردند و در آهنگری مهارت بسیاری داشتند) نگه داشته شد. این چهار دورف هر یک به نقطه‌ای از دنیا رفتند و وظیفه نگهبانی از آسمان را به عهده داشتند. نام‌ها آنها نوردری (Nordri – شمال)، سودری (Sudri – جنوب)، اُستری (Austri – شرق) و وستری (Westri – غرب) بود، که امروز به شکل جهات جغرافیایی شناخته می‌شوند.

اسطوره شناسی نورس
چهار دورف مسئول نگه‌داری طاق آسمان شدند

برای تامین روشنایی دنیای خلق شده، خدایان از سرزمین آتش جرقه‌هایی برداشتند که ستاره‌ها از آنها ایجاد شدند. دو ستاره در بین این جرقه‌ها بسیار زیبا بودند که خدایان آنها را به ارابه‌های طلایی بستند، این دو ستاره همان خورشید و ماه (مردمان نورس باستان خورشید و ماه را از یک جنس می‌دانستند) بودند.

برای قرار گرفتن این دو ستاره زیبا در آسمان خدایان سوارانی را برای این ارابه‌ها انتخاب کردند، ارابه خورشید را سُل (Sol) و ارابه ماه را مانی (Mani) به سمت آسمان هدایت می‌کردند.

اسطوره شناسی نورس
مجسمه‌ی ارابه‌ی طلا که خورشید را حمل می‌کرد

با قرار گرفتن ماه و خورشید در آسمان، روشنایی دنیا را دربرگرفت و این امر موجب عصبانیت غول‌هایی شد که در شمال در سرزمینی به نام یوتن‌هیم (Jötunheim – سرزمین غول‌ها) مستقر بودند و آنها برای برگرداندن تاریکی به دنیا دست به کار شده و دو گرگ غول پیکر به نام‌های اسکال (Skoll) و هاتی (Hati) را مامور دنبال کردن ارابه‌های ماه و خورشید کردند.

اسطوره شناسی نورس
اسکال و هاتی مامور شکار کردن سل و مانی شدند

مردمان نورس معتقد بودند که زمان خورشیدگرفتگی و ماه‌گرفتگی اسکال و هاتی موفق به جلو زدن از ارابه‌ها شده و آنها را به دندان می‌گرفتند در این زمان‌ها مراسمی برگزار می‌شد که مردم دور هم جمع شده و همگی داد و فریاد سر می‌دادند تا گرگ‌ها بترسند و شکارشان را رها کنند. همانطور که هفته گذشته بيان کرد یم، شروع رگناروک با به دام افتادن و بلعیده شدن ماه و خورشید توسط این دو گرگ شکل گرفته و دنیا در تاریکی و خلا مطلق فرو می‌رود.

اودین از جنازه ایمیر موجودات متعددی خلق کرد و به هر یک از آنها هوش، قدرت و مکانی برای زندگی داد. گروه اول موجوداتی با ذات و طبیعتی فریب‌کار بودند، اودین آنها را به سرزمینی در زیر زمین فرستاد. آنها موجوداتی بودند نظیر دورف‌ها، نوم‌ها (موجوداتی کوچک و شبه انسان که در اعماق زمین زندگی می‌کردند و توانایی کیمیاگری و مقاومت در برابر جادو رو داشتند).

اسطوره شناسی نورس
نوم
 • ترول‌ها (موجوداتی که به شکل گروهی در دل کوه‌ها و غارها زندگی می‌کردند. از لحاظ ظاهری بسیار بزرگتر یا کوچکتر از انسان، زشت و تاحدودی خنگ هستند. این موجودات روابط خوبی با انسان ندارند و در دورترین جای ممکن از انسان‌ها زندگی می‌کنند.)
اسطوره شناسی نورس
ترول‌ها در مقابل انسان
 • کُبُلدها (ارواحی که می‌توانند به شکل انسان، حیوان یا آتش دربیایند و اندازه‌ای مثل بچه انسان دارند. می‌توانند بی‌آزار باشند اما در خیلی از موارد کشتی‌ها، خانه‌ها یا افراد را برای سرگرمی خود به تسخیر درمی‌آورند).
کُبُلد

نام سرزمین این موجودات اَسوَرت‌اَلف‌هیم (سرزمین اِلف‌های سیاه) بود و موجوداتی که در آن مستقر شدند انرژی و زمان خود را صرف کشف اسرار زمین می‌کردند.

اسطوره شناسی نورس
اَسوَرت‌اَلف‌هیم سرزمین دور‌ف‌ها

گروه دوم موجوداتی با ذاتی ظریف، مهربان و زیبا بودند که وارد اَلف‌هیم (سرزمین اِلف‌ها) شدند که در هوای بین آسمان و زمین قرار داشت. آنها موظف به مراقبت و دوستی با گیاهان و حیوانات در زمین و آسمان شدند. موجودات مستقر در این سرزمین متشکل بودند از:

 • اِلف‌ها (موجوداتی شبه انسان، با گوش‌های نوک تیز و اندامی کشیده و زیبایی بیش از حد که قادر به صحبت با گیاهان، سایر جانوران، زمین و… بودند)
اسطوره شناسی نورس
الف
 • پری‌ها (ارواحی که ظاهری مانند انسانی بالدار دارند و میتوانند اندازه‌ای خیلی کوچک تا هم‌اندازه انسان داشته باشند. قدرت جادویی زیادی دارند و میتوانند با انسان‌ها دشمن یا دوست باشند.)
اسطوره شناسی نورس
اَلف‌هیم – سرزمین الف‌ها

اودین هم‌چنین با استفاده از دو تکه چوبی که در ساحل دریای خون ایمیر پیدا کرده بود انسان را خلق کرد و خدایان هر یک هدایایی نظیر روح، هوش، قدرت جسمانی و … را به آنها عطا کردند. اودین محل زندگی آنها را میدگارد (سرزمین میانه) انتخاب کرد. آنها وظیفه پرستش خدایان را داشتند و خدایان در ازای آن به آنها کمک کرده و از آنها حفاظت می‌کردند.

اسطوره شناسی نورس
میدگارد سرزمین انسان‌ها

در نهایت با مستقر شدن تمام موجودات اودین برای خود و خانواده‌اش سرزمینی به نام اَزگارد در بالاترین نقطه خلقت ایجاد کرد. خدایان در این سرزمین مستقر شده و انجمنی برای رسیدگی و تصمیمات در این سرزمین شکل گرفت. پلی از رنگین‌کمان میدگارد را به اَزگارد متصل می‌کرد. اودین ریختن خون در داخل مرزهای این سرزمین را ممنوع اعلام کرد. خدایان در این سرزمین با صلح و آرامش زندگی می‌کردند که به این دوره از زندگی “عصر طلایی” می‌گویند.

اسطوره شناسی نورس
اَزگارد و پل رنگین کمان

گروه دیگری از خدایان که مایل به ماندن در اَزگارد نبودند از خدایان اِسیر (Aesir Gods) جدا شده و برای خود سرزمین دیگری ساختند. به این خدایان وانیر (Vanir) و به سرزمین آنها واناهیم (Vanaheim) می‌گویند.

اسطوره شناسی نورس
سرزمین خدایان وانیر

مشابه تمام تمدن‌ها مردمان نورس هم ایده‌هایی برای اتفاقاتی که بعد از مرگ می‌افتد داشتند. آنهایی که در میدان نبرد و با افتخار می‌مردند در والهالا (Valhalla) که در اَزگارد قرار داشت به کنار خدایان می‌رفتند و انسان‌هایی که زندگی خود را صرف دزدی و دروغ کرده بودند یا مرگی ننگین داشتند، به نهمین سرزمین اسطوره‌های نورس یعنی هل‌هیم (Helheim) منتقل می‌شدند. این سرزمین توسط هِل، دختر لوکی که زنی نیمه زنده و نیمه مرده بود اداره می‌شد و هر آنکه وارد این سرزمین میشد دیگر روی شادی را نمی‌دید.

هل – بانوی هل‌هیم

این سرزمین‌ها هر یک بر روی شاخه‌ها، تنه و ریشه‌های درخت زبان‌گنجشک عظیمی به نام ایگدراسیل (Yggdrasil – درخت زندگانی) قرار گرفته بودند. ریشه‌های آن در سرزمین یخ و نوک شاخه‌هایش سرزمین خدایان یا اَزگارد قرار داشت.

اسطوره شناسی نورس
ایگدراسیل – درخت زندگی
 • موسپل‌هیم : سرزمین آتش و مذاب داغ
اسطوره شناسی نورس
سرزمین آتش
 • نیفل‌هیم : سرزمین یخ و مه سمی
اسطوره شناسی نورس
سرزمین یخ
 • یوتن‌هیم: سرزمین غول‌ها
اسطوره شناسی نورس
سرزمین جاینت‌ها
 • اَلف‌هیم: سرزمین الف‌ها
اسطوره شناسی نورس
سرزمین الف‌ها
 • اَسوَرت‌اَلف‌هیم: سرزمین الف‌های سیاه
اسطوره شناسی نورس
سرزمین دورف‌ها
 • میدگارد: سرزمین انسان‌ها
اسطوره شناسی نورس
سرزمین انسان‌ها
 • اَزگارد: سرزمین خدایان اِسیر
اسطوره شناسی نورس
ورود به والهالا در اَزگارد
 • واناهیم: سرزمین خدایان وانیر
اسطوره شناسی نورس
سرزمین خدایان وانیر
 • هل‌هیم: سرزمین مردگان
اسطوره شناسی نورس
سرزمین مردگان

بیشتر بخوانید:

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کليه حقوق تعلق دارد به سایت خبرکاو