اخبار, فضا

وست اسپیس اولین ایستگاه خصوصی را روی موشک اسپیس ایکس در سال ۲۰۲۵ پرتاب می کند

تصویر هنرمند <a href= از کپسول SpaceX Dragon در حال نزدیک شدن به پایگاه برنامه‌ریزی شده Haven-1 فضای وسیع." class="expandable lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/space/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/qSrmdRr88QfurtNKyeNfF3-320-80.jpeg 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/qSrmdRr88QfurtNKyeNfF3-480-80.jpeg 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/qSrmdRr88QfurtNKyeNfF3-650-80.jpeg 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/qSrmdRr88QfurtNKyeNfF3-970-80.jpeg 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/qSrmdRr88QfurtNKyeNfF3-1024-80.jpeg 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/qSrmdRr88QfurtNKyeNfF3-1200-80.jpeg 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/qSrmdRr88QfurtNKyeNfF3.jpeg" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/qSrmdRr88QfurtNKyeNfF3.jpeg">

تصویر هنرمند از کپسول SpaceX Dragon در حال نزدیک شدن به پایگاه برنامه‌ریزی شده Haven-1 فضای وسیع. (اعتبار تصویر: Vast Space LLC)

اولین ایستگاه فضایی خصوصی ممکن است کمی بیش از دو سال آینده به مدار زمین پرتاب شود.

این شرکت‌ها امروز (۱۰ مه) اعلام کردند که استارت‌آپ واست اسپیس مستقر در کالیفرنیا قصد دارد پست Haven-1 خود را زودتر از اوت ۲۰۲۵ روی موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس مستقر کند.  

این ماموریت اولیه به‌سرعت توسط Vast-1 دنبال می‌شود، یک سفر چهار نفره به ایستگاه جدید که می‌تواند تا ۳۰ روز طول بکشد. Vast-1 همچنین بر فراز فالکون ۹ پرتاب خواهد شد و فضانوردان آن بر روی کپسول SpaceX Dragon سوار خواهند شد.

جد مک‌کالب، مدیرعامل Vast، امروز در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت: "Vast از آغاز این سفر برای پرتاب اولین ایستگاه فضایی تجاری جهان، Haven-1، و اولین خدمه آن، Vast-1، هیجان‌زده است. " ما از اسپیس ایکس به خاطر این همکاری هیجان انگیز سپاسگزاریم که نشان دهنده اولین گام ها در چشم انداز بلندمدت Vast برای پرتاب ایستگاه های فضایی بسیار بزرگتر و گرانش مصنوعی در مدار زمین و فراتر از آن است.

مطالب مرتبط: ناسا برای ساختن میراث ISS به پایگاه های خصوصی نگاه می کند

واست جوان است، درست دو سال پیش تاسیس شد. و بسیار گرسنه است، همانطور که از سخنان مک کالب نشان می دهد.

نمایندگان Vast در انتشار امروز نوشتند، در نهایت، این شرکت قصد دارد یک ایستگاه فضایی گرانشی مصنوعی چرخان چند ماژول به طول ۱۰۰ متر را که توسط سیستم حمل و نقل Starship SpaceX پرتاب شده است، راه اندازی کند. (استارشیپ، قدرتمندترین موشکی که تا به حال ساخته شده است، هنوز در حال توسعه است؛ ماه گذشته برای اولین بار در حالت کاملاً انباشته پرواز کرد. )

واست گفت : "در حمایت از این امر، Vast انجام اولین آزمایش گرانش مصنوعی چرخشی جهان را در یک ایستگاه فضایی تجاری با Haven-1 انجام خواهد داد."

این شرکت تا چهار صندلی در Vast-1 می فروشد. (قیمت بلیت به طور عمومی منتشر نشده است. ) SpaceX آموزش فضانوردان، لباس های فضایی و سایر خدمات را برای این ماموریت ارائه خواهد کرد، همانطور که برای Ax-1، یک پرواز خصوصی به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) که توسط مستقر در هیوستون اداره می شود، انجام داد. شرکت Axiom Space در آوریل ۲۰۲۲.

تصویر هنرمند <a href= از ایستگاه فضایی Haven-1 در فضای وسیع در داخل محموله محموله موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس." class="lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/space/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/gRFtuYKnrDakpyjUbFHCwS-320-80.jpeg 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/gRFtuYKnrDakpyjUbFHCwS-480-80.jpeg 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/gRFtuYKnrDakpyjUbFHCwS-650-80.jpeg 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/gRFtuYKnrDakpyjUbFHCwS-970-80.jpeg 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/gRFtuYKnrDakpyjUbFHCwS-1024-80.jpeg 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/gRFtuYKnrDakpyjUbFHCwS-1200-80.jpeg 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/gRFtuYKnrDakpyjUbFHCwS.jpeg" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/gRFtuYKnrDakpyjUbFHCwS.jpeg">

تصویر هنرمند از ایستگاه فضایی Haven-1 در فضای وسیع در داخل محموله محموله موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس. (اعتبار تصویر: Vast Space LLC)

داستان های مرتبط:

Haven-1 - که در نهایت به عنوان یک ماژول در یک ایستگاه فضایی بزرگتر گنجانده می شود، اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود - یکی از چندین پایگاه خصوصی است که در حال حاضر در حال کار است.

به عنوان مثال، Axiom Space قصد دارد در چند سال آینده چندین ماژول را به ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب کند. این مجموعه سپس جدا می شود و تبدیل به یک پاسگاه پرواز آزاد می شود.

و در اواخر سال ۲۰۲۱، ناسا در مجموع ۴۱۵ میلیون دلار به سه تیم خصوصی به رهبری Blue Origin، Nanoracks و Northrop Grumman اهدا کرد. آژانس فضایی می خواهد حداقل یک ایستگاه تجاری قبل از بازنشستگی ایستگاه فضایی بین المللی در پایان سال ۲۰۳۰ در مدار پایین زمین راه اندازی و راه اندازی شود.

مایک وال نویسنده کتاب " Out There (در برگه جدید باز می شود " (انتشارات بزرگ مرکزی، ۲۰۱۸؛ تصویرگری شده توسط کارل تیت)، کتابی در مورد جستجوی زندگی بیگانه است. او را در Twitter @michaeldwall دنبال کنید (در برگه جدید باز می شود) . ما را در توییتر @Spacedotcom (در برگه جدید باز می شود) یا در فیس بوک (در برگه جدید باز می شود) دنبال کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *