متن خبر

وب‌سایت‌های دولتی اوکراین توسط هکرها از دسترس خارج شد

وب‌سایت‌های دولتی اوکراین توسط هکرها از دسترس خارج شد

اخباروب‌سایت‌های دولتی اوکراین توسط هکرها از دسترس خارج شد
شناسهٔ خبر: 187422 -
خبرکاو:

هکرها با یک حمله سایبری «گسترده» چندین وب‌سایت دولتی اوکراین از جمله وزارت خارجه و وزارت آموزش و علوم این کشور را هک کردند.

پلیس اوکراین با انتشار بیانیه‌ای توضیح داد که هکرها در صفحات اصلی وب‌سایت‌های دولتی این کشور که از دسترس خارج شده‌اند «پیام‌های جنجالی» را منتشر کرده‌اند، اما هیچ اطلاعات شخصی تغییر یا دزدیده نشده است.

هم اکنون اداره پلیس سایبری این کشور در حال همکاری با سرویس ارتباطات ویژه دولتی و سرویس امنیتی اوکراین است تا حملات صورت گرفته توسط هکرها را بررسی کنند. در هنگام نوشتن این خبر، ظاهرا برخی وب‌سایت‌ها بازیابی شده‌اند، اما همچنان بسیاری از آن‌ها غیر قابل دسترس هستند.

اوکراین

«اولگ نیکولنلو» سخنگوی وزارت خارجه اوکراین در توییتر خود نوشت:

در نتیجه یک حمله سایبری گسترده، وب‌سایت‌های وزارت امور خارجه و تعدادی دیگر از سازمان‌های دولتی به طور موقت از کار افتاده‌اند. متخصصان ما هم اکنون شروع به بازگردانی کار سیستم‌های فناوری اطلاعات کرده‌اند و پلیس سایبری نیز تحقیقات خود در این رابطه را آغاز کرده است.

از جمله وب‌سایت‌هایی که تحت تاثیر حمله هکرها قرار گرفته است می‌توان به وب‌سایت‌های کابینه اوکراین، تعدادی از وزارتخانه‌ها و وب‌سایت خدمت دولتی این کشور که پاسپورت‌های الکترونیکی و گواهی‌های واکسیناسیون را ذخیره می‌کند، اشاره کرد.

آیا روسیه مسئول هک وب‌سایت‌های اوکراین است؟

اوکراین

«جوزپ بورل» نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی نیز اعلام کرد که اتحادیه اروپا «تمام منابع خود» را برای کمک به اوکراین پس از حمله سایبری بسیج می‌کند. او به خبرنگاران بيان کرد :

این کار مستحق شدیدترین محکومیت‌ها است. البته هنوز نمی‌توانم به کسی اشاره داشته باشم زیرا هنوز هیچ مدرکی وجود ندارد اما می‌توانیم [درباره عوامل آن] تصوراتی داشته باشیم.

در حال حاضر، هنوز هیچ گروه یا فردی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته یا اتهامات مشخصی درباره محل وقوع آن مطرح نشده است. با این حال، تنها چند ساعت پس از وقوع این حمله بود که اتحادیه اروپا تصمیم گرفت تحریم‌های اقتصادی روسیه را برای شش ماه دیگر تمدید کند. روسیه تاکنون به انجام تعدادی حملات سایبری مختلف علیه اوکراین متهم شده بود، از جمله حمله‌ای که باعث اختلال در تامین انرژی و قطع برق در دسامبر 2015 شده بود.

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کليه حقوق تعلق دارد به سایت خبرکاو