متن خبر

وای فای چیست و چگونه کار می کند؟

وای فای چیست و چگونه کار می کند؟

اخباروای فای چیست و چگونه کار می کند؟
شناسهٔ خبر: 265884 -
خبرکاو:

جردن گلور / How-To Geek

Wi-Fi یک فناوری شبکه است که در درجه اول برای اتصال به اینترنت استفاده می شود. از امواج رادیویی برای انتقال داده ها به صورت بی سیم استفاده می کند و توسط دستگاه های الکترونیکی مختلف مدرن از جمله رایانه ها و تلفن های هوشمند پشتیبانی می شود.

Wi-Fi به یکی از محبوب ترین فناوری ها تبدیل شده است. اکثر ما از آن برای دسترسی به اینترنت استفاده می کنیم. اما اتصال به Wi-Fi به چه معناست، Wi-Fi مخفف چیست و چگونه کار می کند؟ در اینجا همه چیزهایی است که باید بدانید.

تعریف وای فای

Wi-Fi یک فناوری شبکه بی سیم است که توسط رایانه ها، تلفن های هوشمند و سایر دستگاه ها برای اتصال به اینترنت یا دستگاه های دیگر استفاده می شود. این بر اساس مجموعه ای از استانداردهای ارتباط بی سیم توسعه یافته توسط موسسه مهندسین برق و الکترونیک (IEEE) است. این استانداردها با نام IEEE 802.11 نیز شناخته می شوند.

Wi-Fi که ابتدا در اواخر دهه 1990 معرفی شد، راه طولانی را پیموده است. مانند هر فناوری دیگری، این فناوری نیز تکامل یافته و بهتر شده است. در حالی که اولین نسل Wi-Fi - 802.11-1997 - حداکثر نرخ پیوند 1-2 مگابیت در ثانیه را ارائه می کرد، جدیدترین نسل - Wi-Fi 6 - دارای حداکثر نرخ پیوند 574-9608 مگابیت در ثانیه است. نرخ پیوند بالاترین سرعت انتقال داده از طریق پیوند بی سیم بین روتر و دستگاه است. Wi-Fi 7 یا 802.11be که پیش بینی می شود در سال 2024 به عنوان نسل بعدی وای فای پذیرفته شود، حتی با سرعت 1376-46120 مگابیت بر ثانیه سریعتر است.

مطالب مرتبط: Wi-Fi 5 در مقابل Wi-Fi 6: تفاوت چیست؟

نسل های مختلف وای فای کدامند؟

تولید وای فای استاندارد IEEE به تصویب رسید حداکثر نرخ پیوند
Wi-Fi 0* 802.11 یا 802.11-1997 1997 1-2Mbps
Wi-Fi 1* 802.11b 1999 1-11 مگابیت بر ثانیه
Wi-Fi 2* 802.11a 1999 6-54 مگابیت بر ثانیه
Wi-Fi 3* 802.11 گرم 2003 6-54 مگابیت بر ثانیه
وای فای 4 802.11n 2008 72-600 مگابیت بر ثانیه
وای فای 5 802.11ac 2014 433-6933 مگابیت بر ثانیه
Wi-Fi 6/ Wi-Fi 6E 802.11ax 2019/2020 574-9608 مگابیت بر ثانیه
وای فای 7 802.11be (2024) 1376-46120Mbps
* نام غیر رسمی

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، Wi-Fi از زمان اولین نسل خود در سال 1997 رشد زیادی داشته است. از ژانویه 2023، هفت نسل Wi-Fi به طور رسمی معرفی شدند، از جمله IEEE 802.11-1997. هر نسل Wi-Fi قابلیت‌های جدیدی را به همراه داشته و معمولاً سریع‌تر از نسل قبلی خود بوده است.

اگرچه سه نسل اول Wi-Fi - 802.11، 802.11b، 802.11a - در بین شرکت‌ها و کاربران اولیه مورد استقبال قرار گرفت، اما معرفی 802.11g در سال 2003 واقعاً Wi-Fi را به جریان اصلی تبدیل کرد. در سال 2008 توسط 802.11n یا Wi-Fi 4 جایگزین شد که با معرفی MIMO و پهنای باند کانال 40 مگاهرتز، نرخ پیوند وای فای را به طور قابل توجهی بهبود بخشید.

با این حال، از سال 2023، وای‌فای 4 و نسل‌های قدیمی‌تر عمدتاً به گذشته تبدیل شده‌اند. پس در عوض، شما در درجه اول Wi-Fi 5 یا نسخه جدیدتر، مانند Wi-Fi 6 یا 6E را در دستگاه های مدرن خواهید یافت.

وای فای چگونه کار می کند؟

Wi-Fi از امواج رادیویی برای ارسال اطلاعات به و از دستگاه ها استفاده می کند. یک روتر یا اکسس پوینت بی سیم داده های دریافتی از یک اتصال سیمی را به امواج رادیویی تبدیل کرده و ارسال می کند. این امواج رادیویی توسط گیرنده ای مانند تلفن هوشمند شما رهگیری می شوند و به داده هایی تبدیل می شوند که می توانید بخوانید، گوش دهید یا تماشا کنید. این یک فرآیند پیوسته است که در آن هر دو نقطه دسترسی و گیرنده به طور مداوم داده ها را در صورت نیاز مبادله می کنند. پس اساساً اینگونه است که شما صفحه وب را که اکنون به آن نگاه می کنید، موسیقی که پخش می کنید یا ویدیوهای YouTube که در تلفن خود تماشا می کنید دریافت می کنید.

Wi-Fi به طور سنتی از باندهای 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز فرکانس های امواج رادیویی استفاده می کرد، اما نسخه Wi-Fi 6E استفاده از باند 6 گیگاهرتز را نیز معرفی کرده است. باند 6 گیگاهرتز پهنای باند بیشتری نسبت به باندهای 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز دارد، پس تراکم کمتری وجود دارد و در نتیجه سرعت اتصال سریع‌تر و عملکرد Wi-Fi بهتر است.

وای فای چه تفاوتی با اترنت دارد؟

Wi-Fi و Ethernet دو وسیله برای دسترسی به اینترنت به دستگاه شما یا تشکیل یک شبکه محلی هستند. برخلاف وای فای که بی سیم است و از امواج رادیویی برای انتقال اطلاعات استفاده می کند، اترنت سیمی است و از کابل های فیزیکی برای انتقال داده استفاده می کند. مزایا و معایبی برای هر دو رسانه وجود دارد.

در حالی که Wi-Fi برای جابجایی راحت و عالی است، اترنت قابل اعتمادتر، سازگارتر و ایمن تر است. اترنت همچنین در کاهش تأخیر بهتر است. سرعت اتصال در هر دو رسانه به سخت افزاری که استفاده می کنید بستگی دارد، مانند روتر بی سیم، آداپتور Wi-Fi در دستگاه شما، کابل اترنت، سوئیچ شبکه و غیره.

Wi-Fi مخفف چیست؟

وای فای چیزی را نشان نمی دهد. این یک نام اختصاری نیست بلکه یک نام بازاریابی است. Interbrand، یک مشاور برند برجسته، آن را برای Wireless Ethernet Compatibility Alliance (که اکنون Wi-Fi Alliance نامیده می شود)، یک گروه صنعتی که حمایت و برندسازی Wi-Fi را انجام می دهد، اختراع کرد. گاهی اوقات به اشتباه به عنوان "وفاداری بی سیم" نوشته می شود، اما این نادرست است.

به گفته فیل بلنگر، یکی از اعضای موسس Wi-Fi Alliance، برخی از همکارانش در مورد داشتن یک نام بازاریابی که هیچ معنایی ندارد، چندان مطمئن نبودند. پس این گروه یک شعار به Wi-Fi اضافه کرد: استاندارد برای وفاداری بی سیم، که منجر به سردرگمی در مورد وفاداری بی سیم که شکل کامل Wi-Fi است، شد. اما این شعار مطرح نشد و فقط نام تجاری را رقیق کرد. پس هنگامی که Wi-Fi محبوب شد، Wi-Fi Alliance آن را کنار گذاشت.

برای دسترسی به وای فای به چه چیزی نیاز دارید؟

اگر می خواهید از Wi-Fi در خانه استفاده کنید، در درجه اول به یک روتر بی سیم و یک دستگاه با قابلیت Wi-Fi نیاز دارید. شانس بسیار خوبی وجود دارد که روتر ارائه شده توسط قیمت سرویس اینترنت شما (ISP) از قبل پشتیبانی از Wi-Fi داشته باشد، و شما فقط باید آن را فعال کنید. اگر نه، همیشه می‌توانید یکی از توصیه‌های ما را برای بهترین روترهای Wi-Fi انتخاب کنید و آن را با کابل اترنت به روتر ISP خود متصل کنید. حتی مقرون به صرفه ترین روترها نیز این کار را انجام می دهند.

بسته به اندازه خانه شما، روتر بی سیم ISP شما ممکن است نتواند Wi-Fi را به هر گوشه ای ارسال کند. پس اگر با نقاط مرده یا قدرت سیگنال پایین روبرو هستید، بهترین روترهای مش یا توسعه دهنده های محدوده Wi-Fi می توانند کمک کنند.

از نظر دستگاه‌ها، مگر اینکه هنوز در حال تکان دادن یک تلفن ویژگی باشید، تلفن شما از Wi-Fi پشتیبانی می‌کند و می‌توانید به سادگی به شبکه Wi-Fi تازه راه‌اندازی خود متصل شوید. به طور مشابه، لپ‌تاپ‌ها و تبلت‌ها نیز از Wi-Fi پشتیبانی می‌کنند. اما اگر دسکتاپ قدیمی‌تری دارید، باید تأیید کنید که آیا می‌تواند با Wi-Fi کار کند یا خیر. اگر فاقد Wi-Fi است، می توانید یک آداپتور Wi-Fi تهیه کنید.

اما اگر می خواهید برای دسترسی به اینترنت به یک هات اسپات وای فای عمومی مانند وای فای استارباکس متصل شوید، تنها چیزی که نیاز دارید یک دستگاه تلفن همراه با قابلیت Wi-Fi است که تقریباً هر لپ تاپ، تبلت و گوشی هوشمند را شامل می شود.

مطالب مرتبط: چگونه قدرت سیگنال Wi-Fi خود را تحلیل کنیم

یک فناوری شبکه راحت

احتمالاً Wi-Fi نحوه دسترسی ما به اینترنت را در دستگاه هایمان تغییر داده است. این به دلیل راحتی، تحرک، سادگی و قابلیت گسترش آن ممکن شده است. نیازی نیست نگران تعداد پورت های اترنت موجود باشید یا با کابل های مختلف سروکار داشته باشید. همچنین تنظیم نسبتاً آسان است و اتصال آن چند ثانیه طول می کشد.

اگر کنجکاو هستید که بیشتر در مورد آن بدانید، ما راهنماهای بسیار خوبی برای بهبود سیگنال Wi-Fi، پیدا کردن رمز عبور Wi-Fi، اتصال به Wi-Fi در ویندوز 11 و موارد دیگر داریم.

خبرکاو

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است