سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

هیوندای پونی کوپه ۱۹۷۴ به‌روز شد؛ یادبودی از اولین محصول مستقل کره‌ای‌ها

hyundai-pony-coupe-concept-restored-2023-5-1024x576-1.jpg
هیوندای با رونمایی از یک خودروی منحصربه‌فرد در همایش Concorso d'Eleganza Villa d'Este به تاریخچه خود ادای احترام کرد. این خودرو همان کانسپت پونی کوپه است که پس از تقریباً ۴۰ سال، در قالب مدلی مدرن دوباره متولد می‌شود. شاید بدانید کانسپت هیوندای پونی کوپه در سال ۱۹۷۴ و در نمایشگاه خودروی تورین پرده‌برداری شد. این خودروی مفهومی توسط جورجتو جیوجیاروی معروف طراحی شده بود و به‌دلیل فرم خاص بدنه بسیار مورد‌توجه قرار گرفت. نسخه تولید انبوه ...

هیوندای با رونمایی از یک خودروی منحصربه‌فرد در همایش Concorso d'Eleganza Villa d'Este به تاریخچه خود ادای احترام کرد. این خودرو همان کانسپت پونی کوپه است که پس از تقریباً ۴۰ سال، در قالب مدلی مدرن دوباره متولد می‌شود.

شاید بدانید کانسپت هیوندای پونی کوپه در سال ۱۹۷۴ و در نمایشگاه خودروی تورین پرده‌برداری شد. این خودروی مفهومی توسط جورجتو جیوجیاروی معروف طراحی شده بود و به‌دلیل فرم خاص بدنه بسیار مورد‌توجه قرار گرفت. نسخه تولید انبوه این مفهومی، اولین خودروی مستقل شرکت هیوندای محسوب می‌شد. اگرچه مدل مفهومی یک خودروی کوپه بود، اما بحران اقتصادی دهه ۷۰ میلادی باعث شد نسخه تولید انبوه به‌جای اتاق کوپه، با اتاق لیفت‌بک ۴ در راهی بازار شود.

کانسپت هیوندای پونی کوپه درواقع آغازگر فصلی جدید در تاریخچه هیوندای بود؛ چرا که علاوه‌ بر اعلام استقلال کمپانی، پایه‌گذار سبک طراحی محصولات آتی آن نیز شد. سبک طراحی این مفهومی در محصولات اخیر هیوندای نیز تبلور پیدا کرده است. برای مثال، برخی از المان‌های ظاهری مدل برقی آیونیک ۵ درحقیقت به کانسپت مذکور تعلق دارند. همچنین کانسپت N Vision 74 نیز که در سال ۲۰۲۲ رونمایی شد، شباهت انکارناپذیری به کانسپت پونی کوپه دارد؛ به‌طوری که می‌توان آن را نسخه مدرن پونی کوپه توصیف کرد.

هیوندای پونی کوپه

بازسازی کانسپت هیوندای پونی کوپه توسط جورجتو جیوجیارو

کانسپتی که هیوندای در همایش Concorso d'Eleganza Villa d'Este معرفی کرده، درحقیقت همان نسخه بازسازی‌شده از مفهومی پونی کوپه سال ۱۹۷۴ است. این کانسپت تحت نظارت جورجتو جیوجیارو توسعه پیدا کرده و از طراحی مدرن‌تری برخوردار است. بیشترین تغییرات در فضای داخلی این مفهومی به‌‌چشم می‌خورد؛ جایی که حالا با کابین مدرن‌تری روبه‌رو هستیم.

هیوندای پونی کوپه

هیوندای در تلاش است با ادای احترام بیش‌ازحد به کانسپت پونی کوپه، سبک طراحی آن را به‌نوعی احیا کند و طراحان خود را به‌سمت سبکی مشابه سوق دهد. نتیجه تلاش‌های این شرکت کره‌ای سبب شد مدیر طراحی آن، آقای سانگ‌یوپ لی، به‌عنوان برترین طراح خودرویی سال ۲۰۲۳ انتخاب شود.  

هیوندای پونی کوپه

انتظار داریم که محصولات آتی کمپانی کره‌ای، به‌ویژه مدل‌های اسپرت، برخی از المان‌های خود را از کانسپت پونی کوپه امانت بگیرند. در ماه‌های اخیر همواره شایعاتی در رابطه با عرضه نسخه تولید انبوه مفهومی N Vision 74 نیز به گوش رسیده، اما هیوندای تاکنون واکنشی رسمی به این شایعات نشان نداده است.