سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

هک اخلاقی چیست؟ تعریف امنیت سایبری از هکرهای اخلاقی

Opensource-1-1-1.png
با ادامه پیشرفت فناوری، تهدیدات سایبری در حال تبدیل شدن به یک امر عادی هستند. مجرمان سایبری به طور مداوم در تلاش هستند تا راه هایی برای بهره برداری از سیستم ها و شبکه ها بیابند، همه اینها با هدف سرقت اطلاعات حساس یا ایجاد خسارت. این چالش ها در فضای فناوری منجر به ظهور اصطلاح هک اخلاقی شده است. هدف از این میدان انجام کاری است که مجرمان سایبری انجام می دهند، اما این ...

با ادامه پیشرفت فناوری، تهدیدات سایبری در حال تبدیل شدن به یک امر عادی هستند. مجرمان سایبری به طور مداوم در تلاش هستند تا راه هایی برای بهره برداری از سیستم ها و شبکه ها بیابند، همه اینها با هدف سرقت اطلاعات حساس یا ایجاد خسارت.

این چالش ها در فضای فناوری منجر به ظهور اصطلاح هک اخلاقی شده است. هدف از این میدان انجام کاری است که مجرمان سایبری انجام می دهند، اما این بار با نیت خیر با هدف جلوگیری از اعمال مجرمانه.

هک اخلاقی در درجه اول شامل شناسایی و رفع نقاط ضعف برای جلوگیری از حملات سایبری و محافظت از زیرساخت ها می شود.

کمی پس زمینه

من در مورد شما نمی دانم، اما سفر من به فناوری از اصطلاح "هکر" الهام گرفته شده است. من می دانم به چه فکر می کنی، اما به من گوش کن.

من در محیطی بزرگ شدم که اینترنت و دسترسی به فناوری محدود بود، و درست مثل هر بچه دیگری، گزینه‌های شغلی من به جلال‌ترین مسیرها در یک خانواده مشترک آفریقایی محدود می‌شد، یعنی: دکتر، مهندس، خلبان و غیره. از هر بچه ای از یک خانواده آفریقایی بپرسید، و من شرط می بندم اینها مسیرهایی هستند که والدین آنها می خواستند آنها را دنبال کنند.

اما این ایدئولوژی با دو چیز تغییر کرد: عشق من به فیلم و کامپیوتر همسایه ام. بیشتر وقتم را به تماشای فیلم در محل دوستم می گذراندم و به چیزهای خاصی توجه می کردم، مانند اینکه چگونه فناوری در سبقت گرفتن از افراد بد نقش داشته است. این مفهوم بعداً مرا وادار به ورود به فناوری کرد.

از سوی دیگر، علاقه من به امنیت سایبری از تماشای بازی دوستانم الهام گرفت. بازی های سرگرم کننده قدیمی مانند GTA، Mortal Kombat و Roadrash را به خاطر دارید؟ بله، آن بازی ها یکی از چیزهایی که در این بازی ها رایج بود این بود که همه آنها دارای کدهای تقلب بودند که به شما کمک می کرد تا از طریق یک ماموریت تقلب کنید.

می خواستم در مورد چگونگی این امکان بیشتر بدانم. اما هر زمان که پرسیدم، پاسخی که دریافت کردم این بود: "بازی هک شده است، به همین دلیل است که می توانیم تقلب کنیم و به سرعت تمام کنیم".

اکنون امیدوارم متوجه شده باشید که چرا گفتم اصطلاح هکر به من الهام گرفته است. اساساً در ابتدا می‌خواستم وارد این حوزه شوم تا یاد بگیرم که چگونه بازی‌ها را هک کنم. اما با تحقیق و یادگیری بیشتر، درک من از این اصطلاح کمی تغییر کرد.

و این همان چیزی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت: تعریف امنیت سایبری از معنای هکر اخلاقی بودن و اهمیت آن.

همچنین نگاهی خواهیم داشت به انواع مختلف هک اخلاقی، نقش یک هکر اخلاقی، مهارت‌هایی که آنها نیاز دارند، چالش‌هایی که در این زمینه با آن‌ها روبرو هستند، و دقیقاً چه چیزهایی را باید بیاموزید تا شغلی موفق در این امنیت سایبری دنبال کنید.

در پایان این مقاله، باید درک روشنی از هک اخلاقی دقیقاً داشته باشید و چگونه می توانید از آن برای محافظت نه تنها از خود، بلکه از خانواده، دوستان و سازمانتان در برابر تهدیدات سایبری استفاده کنید.

بیا شروع کنیم!

هک چیست؟

قبل از اینکه اصطلاح هک اخلاقی را تعریف کنیم، ابتدا باید بدانیم که منظورمان از اصطلاح هک چیست. هک کردن از روزهای اولیه توسعه کامپیوتر وجود داشته است. تنها تفاوت این است که در گذشته، هک به عنوان راهی برای کمک به مردم برای یادگیری نحوه عملکرد رایانه ها و کارهایی که ماشین ها می توانند انجام دهند انجام می شد.

اکنون، همانطور که تکنولوژی به تکامل خود ادامه داد، آزمایشاتی که برای اهداف یادگیری و درک بود نیز تکامل یافت. این امر باعث شد افرادی از سیستم ها برای منافع شخصی خود سوء استفاده کنند. تعریف رایج اصطلاح هک از اینج است.

برای سادگی، من "هک" را به عنوان فرآیند غیرقانونی دسترسی / نفوذ به یک سیستم یا شبکه رایانه ای بدون اجازه مالک برای منافع شخصی توصیف می کنم.

انواع مختلف هکرها

ما انواع مختلفی از هکرها را داریم که عبارتند از:

هکرهای کلاه سیاه - آنها بدون اجازه مالک برای منفعت شخصی یا اهداف مخرب وارد یک سیستم می شوند.

هکرهای کلاه خاکستری - آنها بدون اجازه مالک وارد یک سیستم/شبکه ​​کامپیوتری می شوند، اما هیچ آسیبی ندارند. آنها ممکن است تصمیم بگیرند که صاحب آسیب پذیری ها را مطلع کنند یا حتی از مهارت ها برای منافع شخصی استفاده کنند.

فیلمنامه Kiddie - همچنین به عنوان آماتور شناخته می شود. آنها مهاجمانی با مهارت های هک اندک یا بدون مهارت هستند. آنها بیشتر به ابزارهای موجود و دستورالعمل ها و اسکریپت های آنلاین موجود برای راه اندازی یک حمله متکی هستند. شایان ذکر است که اکثر آنها از کاری که انجام می دهند آگاه نیستند، اعمال آنها ممکن است منجر به نتایج ویرانگری شود.

هکرهای سازمان یافته - همچنین به عنوان گروه های هکر یا گروه های هکر شناخته می شوند. این هکرها گروهی از افراد هستند که با همکاری یکدیگر حمله ای را علیه یک هدف خاص انجام می دهند تا به یک هدف مشترک دست یابند. این گروه ها را می توان به چند دسته تقسیم کرد:
- مجرمان سایبری
- هکتیویست ها
- هکرهای تحت حمایت دولت

شناخته شده ترین این گروه ها شامل گروه های Anonymous، Lizard Squad و APT است. توجه به این نکته ضروری است که این گروه ها غیرقانونی هستند و اعمال آنها ممکن است آسیب جدی به افراد، سازمان ها و دولت ها وارد کند.

هکرهای کلاه سفید - همچنین به عنوان هکرهای اخلاقی شناخته می شوند. آنها با اجازه مالک وارد یک سیستم می شوند. وظیفه اصلی آنها شناسایی آسیب پذیری ها و رفع آنها برای جلوگیری از بهره برداری از خارج است. در بخش های بعدی بیشتر در مورد آنها خواهیم آموخت.

هک اخلاقی چیست؟

برای مقابله با این اقدامات مخرب، سازمان‌ها و دولت‌ها نیاز به متخصصان امنیتی را دریافتند که تنها هدفشان محافظت از سیستم‌ها در برابر دسترسی غیرمجاز است. نقش آنها همچنین شامل آزمایش سیستم ها برای اطمینان از ایمن بودن آنها بود.

اینگونه بود که اصطلاح هک اخلاقی به وجود آمد. و از آنجا مردم شروع به دنبال کردن آن به عنوان یک حرفه کردند.

با این توضیح مختصر، می‌توان هک اخلاقی را نفوذ به یک سیستم/شبکه ​​کامپیوتری با اجازه مالک سیستم/شبکه ​​و تنها با هدف شناسایی نقاط ضعفی که ممکن است مورد سوء استفاده قرار گیرند یا برای اهداف مخرب مورد استفاده قرار گیرند، تعریف کنیم.

هدف اصلی هک اخلاقی شناسایی تهدیدات امنیتی بالقوه و رفع آنها قبل از استفاده از آنها برای اعمال مخرب است. هک اخلاقی همچنین شامل "تست نفوذ" یا "تست قلم" است. افرادی که این کار را انجام می دهند به عنوان هکرهای اخلاقی یا هکرهای کلاه سفید شناخته می شوند.

انواع مختلف هک اخلاقی

ما انواع مختلفی از هک اخلاقی داریم و رایج ترین آنها عبارتند از:

هک شبکه - این نوع حمله شامل تست امنیت زیرساخت سازمان، فایروال ها و سایر دستگاه های شبکه است.

هک برنامه وب - شامل تست آسیب پذیری در برنامه های کاربردی وب سازمان مانند سایت های تجارت الکترونیک، پلت فرم های بانکداری آنلاین و سایر خدمات مبتنی بر وب است.

مهندسی اجتماعی - شامل آزمایش این است که چقدر احتمال دارد که کارکنان در معرض حملات فیشینگ و سایر تکنیک‌های مهندسی اجتماعی قرار بگیرند.

هک بی‌سیم - شامل آزمایش امنیت بی‌سیم سازمان‌ها و میزان احتمال اینکه نقطه حمله باشد، می‌شود.

تست نفوذ فیزیکی - شامل تست امنیت محل فیزیکی سازمان از جمله مراکز داده و سایر امکانات است.

نقش یک هکر اخلاقی

هکر اخلاقی بودن شامل وظایف زیادی است. اما نقش اصلی آنها کمک به شناسایی آسیب‌پذیری‌ها در سیستم قبل از سوء استفاده توسط هکرهای مخرب است. با انجام این کار، طرف های آسیب دیده می توانند امنیت را بهبود بخشند و از هرگونه حمله سایبری جلوگیری کنند.

علاوه بر این، وظایف دیگر عبارتند از:

ارزیابی آسیب پذیری

افزایش آگاهی امنیتی در سازمان مربوطه خود

از رعایت مقررات و استانداردهای صنعت اطمینان حاصل کنید

تحقیق و توسعه امنیتی

اطمینان حاصل کنید که حداقل خطر نقض داده ها و سایر حوادث امنیتی وجود دارد.

آموزش و آموزش - هکرهای اخلاقی بخش بیشتری از زمان خود را صرف ایجاد آگاهی در مورد امنیت سایبری و نحوه جلوگیری از حملات می کنند.

مزایای هک اخلاقی

هک اخلاقی نقش مهمی در جلوگیری از حملات سایبری ایفا می کند. ایده اصلی پشت این کار استفاده از ابزارها و تکنیک های مشابهی است که توسط مهاجمان برای شناسایی آسیب پذیری ها استفاده می شود. نکته خوب این است که ثابت کرده است که نقش اصلی را در بسیاری از سازمان ها به صورت مثبت ایفا می کند.

هک اخلاقی علاوه بر کمک به شناسایی آسیب‌پذیری‌ها و کمک به سازمان‌ها برای بهبود امنیت خود، می‌تواند طیف گسترده‌ای از مزایای از جمله:

کاهش خطرات - این می تواند به جلوگیری از نقض داده ها، حملات سایبری و سایر حوادث امنیتی کمک کند.

مقرون به صرفه - هک اخلاقی یک روش مقرون به صرفه برای یک سازمان برای آزمایش سیستم های امنیتی خود است.

انطباق - هک اخلاقی می تواند به سازمان کمک کند تا اطمینان حاصل کند که الزامات انطباق لازم را برآورده می کند و از مجازات های پرهزینه جلوگیری می کند.

بهبود مستمر - هک اخلاقی یک فرآیند یکباره نیست. این یک زمینه در حال تکامل است، به این معنی که هر روز خطرات جدیدی وجود خواهد داشت. وجود یک هکر اخلاقی می تواند به اطمینان از به روز بودن امنیت با آخرین فناوری ها کمک کند.

چالش های هک اخلاقی

درست مانند هر شغل دیگری، زمینه هک اخلاقی نیز چالش هایی دارد. این چالش‌ها می‌توانند از مسائل حقوقی و اخلاقی گرفته تا مسائل فنی، که هر از گاهی برای اطمینان از موفقیت در تست و خود کار، باید برطرف شوند.

رایج‌ترین مشکلی که بسیاری از افراد با آن مواجه هستند، نحوه تحلیل صحیح ملاحظات قانونی و اخلاقی در این زمینه است. همانطور که هک اخلاقی در بسیاری از کشورها قانونی است، همچنان مهم است که اطمینان حاصل شود که همه چیز در محدوده قانون انجام می شود. شما باید بیشتر مراقب باشید تا در سمت اشتباه قانون قرار نگیرید.

علاوه بر پایبندی به قوانین کشورهای خاص، هکرهای اخلاقی باید از استانداردهای اخلاقی سختگیرانه نیز پیروی کنند، که تنظیم می کند و تضمین می کند که فعالیت های آنها هیچ آسیبی ایجاد نمی کند.

یکی دیگر از چالش های رایج دریافت مجوزها و اعتبارنامه های مناسب برای انجام آزمایش است. به همان اندازه که ما در دنیای آزاد زندگی می کنیم، شما نمی توانید تصمیم بگیرید که یک آزمون اخلاقی انجام دهید زیرا مهارت های لازم را دارید. شما باید رضایت نامه کتبی داشته باشید که نشان دهد شما مجوز برگزاری آزمون را دارید.

داشتن مدارک معتبر مانند گواهینامه ها نیز می تواند در طول شکار شغل کمک کند. اما این یک چالش برای کسانی است که توانایی پرداخت هزینه برای چنین گواهینامه ها را ندارند.

صحبت از چالش های فنی، چالش فنی اصلی که اکثر هکرهای اخلاقی با آن مواجه هستند، شناسایی آسیب پذیری ها در سیستم های پیچیده است. اگر می خواهید یک هکر اخلاقی کارآمد باشید، باید در فن آوری های مختلف از جمله زبان های برنامه نویسی، ابزارهای امنیتی و غیره مهارت داشته باشید. این به شما امکان می‌دهد که درک قوی از معماری شبکه و پروتکل‌ها داشته باشید و به راحتی آسیب‌پذیری‌ها را پیدا کنید.

اولویت بندی نیز می تواند در برخی مواقع چالش بزرگی باشد. در سناریویی که در آن آسیب‌پذیری‌های زیادی در یک سیستم وجود دارد، زیرا همه آنها ممکن است یک تهدید جدی باشند، ممکن است برای هکر اخلاقی چالشی باشد که اولویت‌بندی را که باید ابتدا به آن توجه شود.

گواهینامه ها و آموزش های هک اخلاقی

برای تبدیل شدن به یک هکر اخلاقی، داشتن درک کامل از سیستم های کامپیوتری، شبکه ها و زبان های برنامه نویسی ضروری است. خوبی این است که شما می توانید این مهارت ها را از طریق آموزش رسمی، تجربه عملی، گواهینامه های آنلاین، آموزش و غیره به دست آورید.

ترجیح داده شده ترین روش توسط بسیاری از کارفرمایان، اخذ گواهینامه از نهادهای شناخته شده است. در این صنعت، چندین گواهینامه و منابع یادگیری وجود دارد، پس اگر به دنبال این هستید که از کجا شروع کنید، ممکن است بخواهید این پلتفرم ها را هم برای گواهینامه ها و هم برای دانش امتحان کنید.

پلتفرم های یادگیری

کانال های یوتیوب

پلتفرم های تمرین

گواهینامه ها

شورای بین‌المللی مشاوران تجارت الکترونیک (EC-Council) - گواهی‌هایی مانند هکر اخلاقی معتبر (CEH)، مدافع شبکه خبره (CND) و مدیر ارشد امنیت اطلاعات (CCISO) را ارائه می‌دهد.

امنیت توهین آمیز - گواهینامه هایی مانند Offensive Security Certified Professional (OSCP) و Offensive Security Wireless Professional (OSWP) را ارائه می دهد.

کنسرسیوم صدور گواهینامه امنیت سیستم اطلاعات بین المللی (ISC)² - گواهینامه هایی مانند Certified Information Systems Security Professional (CISSP)، Certified Cloud Security Professional (CCSP) و Systems Security Certified Practitioner (SSCP) را ارائه می دهد.

گواهی تضمین اطلاعات جهانی (GIAC) - گواهینامه هایی مانند تستر نفوذ GIAC (GPEN)، کنترل کننده رویداد گواهی شده GIAC (GCIH) و تحلیلگر قانونی معتبر GIAC (GCFA) را ارائه می دهد.

CompTIA - گواهینامه هایی مانند CompTIA Security+، CompTIA Cybersecurity Analyst (CySA+) و CompTIA Advanced Security Practitioner (CASP+) را ارائه می دهد.

Cisco - گواهینامه هایی مانند امنیت شبکه خبره Cisco (CCNA Security)، امنیت حرفه ای شبکه Certified Cisco (CCNP Security) و Cisco Certified CyberOps Associate را ارائه می دهد.

نتیجه

همانطور که فناوری به پیشرفت خود ادامه می دهد، تهدیدات سایبری نیز به همین ترتیب است. این بدان معناست که سازمان‌ها باید روی استراتژی‌های امنیت سایبری سرمایه‌گذاری کنند تا از هرگونه سوء استفاده جلوگیری شود. بالاخره پیشگیری بهتر از درمان است. انجام اقدامات اولیه ممکن است در این مسیر مفید باشد و بیش از آنچه تصورش را بکنید، شما را نجات دهد.

با توجه به اهمیت هک اخلاقی در تضمین امنیت، همه ما باید آن را بسیار جدی بگیریم. این شامل استفاده از شبکه‌های امن و شبکه‌های رمزگذاری‌شده، فعال کردن لایه‌های پیشرفته حفاظتی مانند ۲FA و MFA، سرمایه‌گذاری بر روی پرسنل امنیتی واجد شرایط، و ایجاد آگاهی مداوم در میان کارکنان و جوامع در کل است.

با دنبال کردن این مراحل، می‌توانیم امنیت خود را بهبود بخشیده و از داده‌های حساس خود محافظت کنیم و خطر قربانی شدن در حملات سایبری را به حداقل برسانیم.

ایمن باشید 🛡️ .