سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

هوش مصنوعی مایکروسافت به روستاهای هند می رسد

Azure-OpenAI-Service-India-blog-chatbot-view.jpg
تنها چند ماه از زمان رونمایی مایکروسافت و OpenAI از ChatGPT در جهان می گذرد که شور و حرارتی را در میان علاقه مندان به فناوری و غول های صنعت برانگیخت. اکنون، فناوری زیربنای این هوش مصنوعی مولد در حال شکستن موانع است و به دهکده‌های دورافتاده صدها مایل دورتر از قطب‌های فناوری سیاتل و سانفرانسیسکو می‌رسد. Jugalbandi، یک ربات چت که با همکاری مایکروسافت، ابتکار منبع باز OpenNyAI و AI4Bharat با حمایت دولت هند ساخته شده است، نشانه ...

تنها چند ماه از زمان رونمایی مایکروسافت و OpenAI از ChatGPT در جهان می گذرد که شور و حرارتی را در میان علاقه مندان به فناوری و غول های صنعت برانگیخت. اکنون، فناوری زیربنای این هوش مصنوعی مولد در حال شکستن موانع است و به دهکده‌های دورافتاده صدها مایل دورتر از قطب‌های فناوری سیاتل و سانفرانسیسکو می‌رسد.

Jugalbandi، یک ربات چت که با همکاری مایکروسافت، ابتکار منبع باز OpenNyAI و AI4Bharat با حمایت دولت هند ساخته شده است، نشانه هایی از پیشرفت در تعریف مجدد دسترسی به اطلاعات برای روستاییان در هند نشان می دهد و بینش هایی را در مورد بیش از ۱۷۰ برنامه دولتی در ۱۰ برنامه ارائه می دهد. زبان های بومی

در حالی که هند دومین بازار بزرگ بی سیم جهان است، پیشرفت تکنولوژیکی که در شهرهای آن شاهد بودیم در شهرها و روستاهای کوچکتر به شدت وجود ندارد. تنها ۱۱ درصد از جمعیت این کشور به زبان انگلیسی مسلط هستند و اکثریت اندکی (۵۷ درصد) با زبان هندی راحت هستند. این جوامع همچنین با مشکلات سواد آموزی دست و پنجه نرم می کنند و حتی دسترسی منظم به رسانه های معمولی ندارند.

مایکروسافت در یک پست وبلاگ توضیح داد: "این باعث می شود تعداد زیادی از مردم به دلیل موانع زبانی نتوانند به برنامه های دولتی دسترسی داشته باشند."

برای پر کردن این شکاف، Jugalbandi از یک پلتفرم با شناخت تقریباً جهانی در هند استفاده می کند: WhatsApp. با کمک مدل‌های زبان از AIBharat و مدل‌های استدلالی از Microsoft Azure OpenAI Service، Jugalbandi به افراد این امکان را می‌دهد که سؤالات خود را مطرح کنند و پاسخ‌ها را به صورت متنی و صوتی به زبان محلی خود دریافت کنند.

ساتیا نادلا، مدیر اجرایی مایکروسافت در کنفرانس بیلد این شرکت در روز سه‌شنبه گفت: «این بار این فناوری به همه مردم جهان می‌رسد. دو چیز برای من برجسته بود: چیزهایی که ما می‌سازیم می‌تواند در واقع بین ۸ میلیارد نفر متفاوت باشد، نه فقط گروه کوچکی از مردم... و اینکه بتوانیم این کار را از طریق انتشار انجام دهیم که روزها و هفته‌ها طول می‌کشد نه سال‌ها. و قرن‌ها به این دلیل که ما خواهان رشد عادلانه و اعتماد به فناوری هستیم که از حقوق اساسی که به آن اهمیت می‌دهیم محافظت کنیم.»

مایکروسافت در نظر دارد که Jugalbandi دامنه خود را گسترش دهد و در نهایت به روستاییان با طیف گسترده ای از نیازها کمک کند، در حالی که هند ثابت می کند که زمینه ایده آلی برای غول فناوری است.

غول فناوری ایالات متحده همچنین در حال توسعه همکاری های خود با شرکت های هندی متعدد با هدف دموکراتیک کردن دسترسی به اطلاعات برای عموم مردم است. یکی از این شرکت ها Gram Vaani است. Gram Vaani مستقر در دهلی یک پلت فرم تعاملی پاسخگوی صوتی را اجرا می کند. این سیستم داوطلبان را قادر می سازد تا کمک ها و مشاوره های شخصی را به کشاورزان ارائه دهند. این شرکت می گوید ۳ میلیون کاربر در شمال و مرکز هند جمع آوری کرده است.

خبرکاو

منبع