سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

هنرمندان چقدر می توانند از هوش مصنوعی مولد درآمد کسب کنند؟ فروشندگان نمی گویند

در حالی که شرکت‌های فناوری شروع به کسب درآمد از هوش مصنوعی مولد می‌کنند، سازندگانی که بر روی کارشان آموزش دیده است، سهم منصفانه خود را می‌خواهند. اما تاکنون هیچ کس نمی تواند در مورد اینکه آیا یا چه مقدار به هنرمندان باید دستمزد پرداخت شود یا خیر، به توافق نرسیده است. نامه سرگشاده اخیر انجمن نویسندگان که توسط بیش از ۸۵۰۰ نویسنده از جمله مارگارت اتوود، دن براون و جودی پیکولت امضا شده است، از ...

در حالی که شرکت‌های فناوری شروع به کسب درآمد از هوش مصنوعی مولد می‌کنند، سازندگانی که بر روی کارشان آموزش دیده است، سهم منصفانه خود را می‌خواهند. اما تاکنون هیچ کس نمی تواند در مورد اینکه آیا یا چه مقدار به هنرمندان باید دستمزد پرداخت شود یا خیر، به توافق نرسیده است.

نامه سرگشاده اخیر انجمن نویسندگان که توسط بیش از ۸۵۰۰ نویسنده از جمله مارگارت اتوود، دن براون و جودی پیکولت امضا شده است، از شرکت‌های مولد هوش مصنوعی می‌خواهد بدون مجوز یا غرامت مناسب استفاده از آثار خود را متوقف کنند. در همین حال، هنرمندان شکایت های متعددی را علیه فروشندگان هوش مصنوعی مولد مانند Stability AI، MidJourney و مایکروسافت در رابطه با کپی رایت و سوء استفاده مطرح کرده اند.

برخی از فروشندگان متعهد شده اند که «صندوق سازندگان» و ابزارهای دیگری را برای پرداخت به هنرمندان، نویسندگان و نوازندگانی که از آثارشان برای توسعه مدل های هوش مصنوعی مولد خود استفاده کرده اند، ایجاد کنند. برخی حتی گامی برای راه‌اندازی وجوه مذکور برداشته‌اند که از آن به عنوان حرکتی به سمت مدل‌های تجاری مولد هوش مصنوعی عادلانه‌تر و پایدار خبر داده‌اند.

پس ، سازندگان به طور واقع بینانه چقدر می توانند انتظار داشته باشند که از این سرمایه ها درآمد داشته باشند؟

به نظر یک سوال ساده است. اما وقتی سیاست‌های جبرانی مختلفی را که توسط فروشندگان هوش مصنوعی مولد پیشنهاد شده است تحلیل می‌کنید، پاسخ دادن به آن بسیار دشوار است. به ما اعتماد کنید - ما تلاش کردیم. مکرر.

اصطلاحات مبهم

مدل‌های هوش مصنوعی مولد خلق تصاویر، موسیقی، متن و موارد دیگر را با انتخاب الگوها در تعداد زیادی نمونه، که معمولاً از وب در دسترس عموم تهیه می‌شوند، «یاد می‌گیرند». نمونه‌ها - معمولاً عکس‌ها، آثار هنری، صدا و متن - اغلب دارای حق چاپ هستند یا تحت مجوز استفاده منتشر می‌شوند که فروشندگان آن را نادیده می‌گیرند، و سازندگان اغلب حتی مطلع نمی‌شوند که آثارشان در این راه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در حالی که برخی از شرکت‌هایی که ابزارهای مولد هوش مصنوعی را توسعه می‌دهند، استدلال می‌کنند که حداقل در ایالات متحده، برای آموزش آثار دارای حق چاپ تحت دکترین «استفاده منصفانه» توجیه می‌شوند، این موضوعی است که بعید است به این زودی حل شود. و به کنار مسائل حقوقی، افکار عمومی تا حد زیادی پشت سر سازندگانی که اکثر آنها در مقایسه با میلیاردها شرکت فناوری و هوش مصنوعی که در آن شرکت می کنند، درآمد ناچیزی دارند، جمع شده است.

پس فروشندگانی از جمله Adobe، Getty Images، Stability AI و YouTube راه‌هایی را معرفی کرده‌اند - یا قول داده‌اند که معرفی کنند - راه‌هایی را که سازندگان می‌توانند در سودهای مولد هوش مصنوعی خود سهیم شوند. مشکل اینجاست که شرکت‌ها دقیقاً مشخص نکرده‌اند که سازندگان چقدر می‌توانند انتظار کسب درآمد داشته باشند. و برای سازندگانی که در نظر دارند به فروشنده اجازه دهند تا مدلی را روی آثارشان آموزش دهد، این تصمیم را آسان نمی کند.

ادوبی که خانواده مدل‌های هوش مصنوعی مولد خود به نام Firefly را بر اساس تصاویری از کتابخانه دارایی سهام خود Adobe Stock آموزش می‌دهد، او میگوید که سالی یک‌بار «پاداش» پرداخت می‌کند که «برای هر مشارکت‌کننده متفاوت است». اولین در اوایل سپتامبر پرداخت شد.

یکی از سخنگویان به من بیان کرد که پاداش Adobe اساساً بر تعداد کل تصاویر، وکتورها یا تصاویر تأیید شده ارائه شده به استاندارد Adobe Stock یا Premium است که برای آموزش Firefly استفاده شده است و "تعداد مجوز" تصاویر آنها در طول یک دوره طولانی تولید شده است. از طریق ایمیل. پاداش‌های آینده قرار است از روی تصاویر و بارگیری‌های تأیید شده جدید محاسبه شوند، به این معنی که سازندگان نمی‌توانند روی معیارهای دوره جایزه قبلی برای پیش‌بینی پرداخت بعدی خود حساب کنند.

Adobe Firefly

اعتبار تصویر: Adobe

ارزش هر تصویر و مجوز تایید شده فردی چقدر است؟ غیر واضح. ادوبی از گفتن ما خودداری کرد.

تنها چیزی که به طور قطع می دانیم این است که مشارکت کنندگان قبل از اینکه بتوانند برداشت کنند باید به حداقل آستانه ۲۵ دلاری برسند (به استثنای مشارکت کنندگانی که اولین پرداخت پاداش را دریافت کرده اند، که می توانند بین ۱۳ سپتامبر و ۱۲ دسامبر با ۱ دلار برداشت کنند). Adobe می گوید ممکن است ۸ تا ۱۰ روز کاری یا بیشتر طول بکشد تا برداشت کامل شود. و، تا حدودی نگران کننده برای مشارکت کنندگان است، این شرکت هیچ تضمینی برای پرداخت پاداش های دائمی ندارد.

اما صبر کنید، پیچیده‌تر و مبهم‌تر می‌شود.

سخنگوی Adobe بیان کرد که جایزه Firefly در حال حاضر به تعداد مجوزهای صادر شده برای یک تصویر وزن داده می شود، که این شرکت آن را به عنوان نماینده ای برای تقاضا و "مفید بودن" یک تصویر می داند. اما Adobe ن او میگوید تا چه حد وزن‌گذاری شده است و آیا وزن آن در آینده تغییر خواهد کرد.

به گفته یکی از سخنگویان، Getty Images همچنین قصد دارد به مشارکت کنندگان ابزار هوش مصنوعی تولیدی خود که اخیراً اعلام شده است، به صورت "مکرر سالانه" پول پرداخت کند. سازندگان محتوا به ازای هر دارایی که در مجموعه داده‌های آموزشی مدل مشارکت کرده‌اند، سهم «متناسب» (یعنی متناسب) و همچنین سهمی بر اساس «درآمد مجوز سنتی» دریافت می‌کنند.

ما برای توضیح در مورد بیت مجوز - و برای اطلاعات بیشتر در مورد ترتیب پرداخت های متناسب درخواست کردیم. با این حال، Getty Images مانند Adobe در مورد جزئیات آن منتشر نشده است.

سخنگو گفت: «یک فرمول مجموعه ای بر اساس تعدادی از عوامل مختلف وجود خواهد داشت، و بر این اساس هر مشارکت کننده در ارتباط با ابزار، پرداخت های متفاوتی را دریافت خواهد کرد.

ژنراتور هوش مصنوعی Getty Images

اعتبار تصویر: Getty Images

رقیب Getty Images، Shutterstock، که مجموعه‌ای از ابزارهای هوش مصنوعی مولد را نیز ارائه می‌کند و متادیتا و تصاویر سهام خود را به شرکای خود از جمله OpenAI می‌فروشد، پرداخت‌های یکباره را از طریق صندوق مشارکت‌کنندگان خود توزیع می‌کند. پرداخت‌های دو بار در سال متناسب با مشارکت سازنده در کتابخانه محتوای Shutterstock است و سازندگان در صورتی که محتوای جدید تولید شده توسط تولیدکنندگان هوش مصنوعی Shutterstock شامل کار آنها باشد، غرامت بیشتری دریافت می‌کنند.

Shutterstock در وب‌سایت خود می‌نویسد: «شرکت‌کنندگان سهمی از کل ارزش قرارداد را دریافت خواهند کرد که توسط مشتریانی که مجموعه‌های داده مجوز می‌دهند، پرداخت می‌شود. مشارکت‌کنندگانی که محتوایشان برای آموزش [مدل‌ها] استفاده شده است، برای نقشی که IP آنها در توسعه مدل‌های اصلی بازی کرده است، و همچنین از طریق پرداخت‌های حق امتیاز مرتبط با فعالیت‌های صدور مجوز مولد در آینده، غرامت دریافت خواهند کرد. »

با این حال، نسبت دقیق چقدر است؟ و آن "غرامت اضافی" چگونه ممکن است به نظر برسد؟ این حدس هر کسی است.

بهترین تخمینی که ما داریم از عکاس سهامی به نام رابرت کنشکه است که بر عهده گرفت تا از ۵۸ عکاس دیگر نظرسنجی کند که چقدر از صندوق مشارکت‌کنندگان شاتر استاک دستمزد دریافت کرده‌اند و برای محاسبه میانگین‌ها، اندازه پورتفولیوی آنها را در نظر بگیرد.

نظرسنجی Kneschke نشان داد که میانگین درآمد از صندوق مشارکت کنندگان ۰.۰۰۷۸ دلار به ازای هر تصویر بود در حالی که میانگین درآمد ۰.۰۰۶۹ دلار برای هر تصویر بود. با فرض دقیق بودن این اعداد، یک عکاس با حدود ۲۰۰۰ تصویر تقریباً ۱۵ دلار درآمد خواهد داشت - که دقیقاً مبلغی نیست که زمین را از بین ببرد.

بدون مبلغ دلار

به طور باورنکردنی، اینها ملموس ترین طرح های جبرانی مولد هوش مصنوعی هستند که ما توانستیم پیدا کنیم. بقیه بیشتر... نظری هستند.

هنگامی که هوش مصنوعی Stability Stable Audio را معرفی کرد، مدلی که موسیقی و جلوه های صوتی را با توضیحات متنی تولید می کند، استارتاپ هوش مصنوعی بیان کرد که - از طریق مشارکت با کتابخانه صوتی سهام AudioSparx - به نوازندگان اجازه می دهد در سود تولید شده توسط Stable Audio سهیم شوند. تنها کاری که آنها باید انجام دهند این است که به AudioSparx بپیوندند و تصمیم بگیرند در آموزش مدل اولیه شرکت کنند یا تصمیم بگیرند که به آموزش نسخه های آتی Stable Audio کمک کنند.

به گفته AudioSparx EVP Lee Johnson، چند هفته بعد، جزئیات آن طرح اشتراک درآمد هنوز در حال هش شدن است.

لی به TechCrunch گفت: «ما هنوز هیچ گزارش درآمدی از Stability AI دریافت نکرده‌ایم، و هنوز از نظر درک درآمدی که ایجاد خواهد شد، «روزهای اولیه» است. "به این ترتیب، باید دید که مشارکت کنندگان متوسط ​​می توانند انتظار کسب چه نوع درآمدی را داشته باشند."

صدای پایدار

اعتبار تصویر: هوش مصنوعی پایداری

لی ادامه داد که مشارکت‌کنندگان می‌توانند انتظار داشته باشند که سهمی از درآمد تولید شده توسط Stable Audio را بر اساس «باقیمانده، تکرارشونده» دریافت کنند تا زمانی که شرکت در آموزش مدل را انتخاب کنند.

هنگامی که اولین گزارش درآمد را از هوش مصنوعی پایدار دریافت کردیم و بتوانیم معیارها و جزئیات مختلف اطلاعاتی را که ارائه می‌کنند کاملاً درک کنیم، سپس اطلاعات لازم را در اختیار خواهیم داشت تا به طور کامل نحوه تخصیص درآمد به هر کدام را تعیین کنیم. از هنرمندان شرکت کننده،" لی گفت. گفت‌وگوهای مداومی بین AudioSparx و هوش مصنوعی پایداری در مورد برخی از مسائل مربوط به معیارها و گزارش‌دهی درآمد وجود دارد و پس این همه هنوز در دست توسعه است.

در جایی دیگر در زمینه موسیقی مولد هوش مصنوعی، یوتیوب، که در ماه آگوست از مشارکت هوش مصنوعی مولد با گروه موسیقی یونیورسال رونمایی کرد، بیان کرد که قصد دارد ساختاری ایجاد کند که تضمین کند صاحبان حقوق موسیقی برای مشارکت داده‌های آموزشی خود پول دریافت می‌کنند. اما وقتی برای محتوا با یوتیوب تماس گرفته شد، بیان کرد که در «روزهای اولیه» ساخت مدل‌های کسب درآمد است که هوش مصنوعی مولد را در نظر می‌گیرد.

یکی از سخنگویان یوتیوب گفت: "بخش بزرگی از آن با همکاری با شرکای ما در سراسر تجارت موسیقی انجام خواهد شد."

موفق باشید، سازندگان

واضح است که هیچ یک از فروشندگان مولد هوش مصنوعی که با آنها صحبت کردیم، مبلغ دلاری را که خالق معمولی می تواند پس از پشت سر گذاشتن آثار خود برای آموزش مدل، انتظار داشته باشد، ارائه نمی دهد.

برخی از فروشندگان عدم وجود داده ها را به دلیل جدید بودن مدل فناوری و کسب و کار می دانند. برخی دیگر گفتند که این محدوده بسیار زیاد است که نمی تواند رقم مفیدی را ارائه دهد.

اما برای سازندگان - به‌ویژه آن‌هایی که برای گذران زندگی خود به درآمد قرارداد وابسته‌اند - این استدلال‌ها احتمالاً پوچ هستند.

برخی از استارت‌آپ‌ها تلاش می‌کنند از همان ابتدا شفاف‌تر و متمرکز بر خالق باشند. Braia که هوش مصنوعی مولد هنر خود را کاملاً بر اساس تصاویر دارای مجوز آموزش می‌دهد، یک مدل اشتراک درآمد دارد که به صاحبان داده‌ها بر اساس تأثیر مشارکت‌شان پاداش می‌دهد و به هنرمندان این امکان را می‌دهد که قیمت‌ها را بر اساس هر آموزش هوش مصنوعی تعیین کنند.

با این حال، تا آنجایی که می‌توانیم بگوییم، همانطور که اوضاع در حال حاضر پیش می‌رود، تعداد کمی از فروشنده‌ها ادعای قانع‌کننده‌ای دارند مبنی بر اینکه اگر هنرمندان آموزش مدل‌های هوش مصنوعی مولد را انتخاب کنند، ارزش وقت گذاشتن را دارد. در بهترین حالت، آنها وعده های مبهم در مورد ثروت های آینده را ارائه می دهند - و وعده های مبهم اجاره را پرداخت نمی کنند.

خبرکاو