متن خبر

هند بازیابی فضاپیمای ماموریت فضانورد گاگانیان را آزمایش می کند (عکس)

هند بازیابی فضاپیمای ماموریت فضانورد گاگانیان را آزمایش می کند (عکس)

اخبارهند بازیابی فضاپیمای ماموریت فضانورد گاگانیان را آزمایش می کند (عکس)
شناسهٔ خبر: 265619 -
خبرکاو:

پس از یک رشته تأخیر، جاه طلبانه ترین مأموریت هند به آرامی دوباره جای خود را پیدا می کند.

روز سه‌شنبه (7 فوریه)، سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO)، آژانس فضایی ملی هند، یک سری آزمایش‌های مورد نیاز برای تکمیل روش‌ها و سخت‌افزار برای برنامه پرواز فضایی انسان گاگانیان خود را از سر گرفت. چهارشنبه (8 فوریه) در یک بیانیه مطبوعاتی (بازشده در برگه جدید) گفت که آژانس با نیروی دریایی هند برای بازیابی یک ماژول خدمه ساختگی از یک استخر بسته همکاری کرد.

این آزمایش‌ها در مرکز آزمایش بقای آب انجام می‌شود، مکانی که متعلق به نیروی دریایی هند در کوچی (که قبلاً کوچین نامیده می‌شد) که شهری در جنوب غربی هند است. به گفته ISRO، این تاسیسات پیشرفته "شرایط مختلف وضعیت دریا، شرایط محیطی و شرایط روز/شب را شبیه سازی می کند."

مرتبط: ISRO: سازمان تحقیقات فضایی هند

سازمان تحقیقات فضایی هند آزمایش رویه های بازیابی ماموریت فضانورد گاگانیان را آغاز کرده است که قرار است در سال 2024 به مدار زمین پرتاب شود.

تمرین اخیر بازیابی Gaganyaan شرایط مختلف اقیانوس را شبیه سازی کرده است. (اعتبار تصویر: ISRO)

ISRO مدت‌هاست که سخت‌افزاری را آزمایش می‌کند که فضانوردان را در مأموریت‌های Gaganyaan پرواز می‌دهد. آژانس در سال 2014 خودروی پرتاب این برنامه (در برگه جدید باز می شود) و سیستم توقف پرتاب و فرار خدمه آن (در برگه جدید باز می شود) در سال 2018، قبل از توقف همه گیر کروناویروس (در برگه جدید باز می شود) را تأیید کرد و به آموزش فضانوردان اضافه کرد. شکست های برنامه ISRO به آرامی در سال 2021 با آزمایش موتورها (در برگه جدید باز می شود) ، تقویت کننده موشک جامد (در برگه جدید باز می شود) و چتر نجات (در برگه جدید باز می شود) بازگشت.

در جدیدترین آزمایش‌ها در یک محیط کنترل‌شده در کوچی، دانشمندان عملیاتی را برای بازیابی ماژول Gaganyaan و خدمه آن پس از پاشیدن در اقیانوس در پایان مأموریت آغاز کرده‌اند. به گفته آژانس، در حال حاضر، دانشمندان از مدلی به نام مدل بازیابی ماژول خدمه (CMRM) استفاده می کنند که جزئیات واقعی را در هنگام برخورد بر روی آب، از جمله جرم، ابعاد و مرکز ثقل آن شبیه سازی می کند.

کوچی، بخشی از ایالت ساحلی کرالا، خلیج بنگال را لمس می کند و دریای آزاد را ارائه می دهد که آژانس احتمالاً در ماه های آینده ماژول های خدمه خود را آزمایش خواهد کرد.

ISRO گفت که این آزمایش‌ها همچنین تیم‌های بازیابی و خدمه پرواز را آموزش می‌دهند که در هنگام ورود مجدد و فرود برای تکمیل ماموریت مداری گاگانیان با هماهنگی کار خواهند کرد. به طور مشابه، تیم ناسا 9 آزمایش از این قبیل را با استفاده از مدل کپسول Orion خود قبل از دریافت گواهی (در برگه جدید باز می شود) برای بازیابی فضاپیمای واقعی از اقیانوس آرام پس از فرود ماموریت بدون خدمه Artemis 1 در دسامبر گذشته، تمرین کرد.

برای هند، گاگانیان اولین مأموریت برنامه پرواز فضایی انسانی هند است که در سال 2007 با هدف توسعه فناوری بومی شایسته ماموریت های خدمه آغاز شد. در صورت موفقیت، این ماموریت اولین ماموریت خدمه هند به فضا را رقم خواهد زد و این کشور را پس از ایالات متحده، روسیه و چین در رتبه چهارم قرار خواهد داد که چنین موفقیتی را به انجام رساند.

داستان های مرتبط:

با این حال، این موفقیت به طور پیوسته یک سال به تاخیر می افتد. ISRO قبلاً یک مأموریت خدمه را در دسامبر 2021 هدف قرار داده بود که سپس به اوت 2022 به مناسبت 75 سال استقلال هند ادامه داد. با این حال، در ژوئن 2022، رئیس آژانس شری. سومانات ماموریت را بار دیگر به تعویق انداخت (در برگه جدید باز می شود) به دلیل نگرانی های ایمنی. جدیدترین بیانیه (در برگه جدید باز می شود) پرتاب خدمه را در اواخر سال 2024 نشان می دهد.

این آژانس در گذشته گفته است (در برگه جدید باز می شود) قبل از ارسال انسان به فضا، ISRO دو پرواز بدون خدمه به مدار پایین زمین با استفاده از تجهیزات Gaganyaan انجام خواهد داد و حداقل یکی از آنها یک ربات انسان نما را به عنوان محموله حمل خواهد کرد. این پروازها که به منظور اعتبارسنجی فناوری و وسیله پرتاب مأموریت است، اکنون قرار است در اواخر سال 2023 و نیمه اول سال 2024 انجام شوند.

ISRO همچنان در مورد ماموریت فضانوردی آتی صحبت می کند، بنابراین جزئیات حتی در چند بیانیه رسمی مطبوعاتی و گزارش های رسانه های محلی پراکنده است.

در آخرین اطلاعیه خود، آژانس فضایی اعلام کرد که مراحل عملیاتی برای تلاش‌های بازیابی هنوز نهایی نشده است. نیاز به تعداد زیادی آزمایش را به بازیابی ایمن خدمه نسبت داد که "گام نهایی برای انجام هر پرواز فضایی موفقیت آمیز انسانی است."

این آژانس گفت که تلاش‌های بازیابی خدمه و ماژول خدمه گاگانیان توسط نیروی دریایی هند با مشارکت چندین سازمان دولتی دیگر درگیر در این مأموریت انجام خواهد شد.

آژانس گفت که به زودی، ISRO قصد دارد آموزش پرواز را به خدمه خود در همان مرکز آزمایشی در کوچی ارائه دهد، که زیرساختی برای "آموزش واقعی" دارد تا آنها را در روش های فرار تحت سناریوهای مختلف شبیه سازی شده، از جمله سقوط، تقویت کند.

ما را در توییتر @Spacedotcom (در برگه جدید باز می شود) یا در فیس بوک (در برگه جدید باز می شود) دنبال کنید .

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است