سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

همین حالا زهره را در آسمان آخر شب قبل از تبدیل شدن به “ستاره صبح” از دست ندهید.

oNJgGM9xiffbDXn54THure-320-80.jpg
سیاره زهره این هفته در اوج دید در آسمان عصر است. رسماً، زهره در ۲۲ اکتبر سال گذشته به یک "ستاره عصر" تبدیل شد، زمانی که از نقطه دید زمینی ما به نظر می رسد که در سمت دور مدار خود قرار دارد و به دلیل نزدیکی به خورشید در آسمان ما نامرئی است. تا پایان نوامبر یا اوایل دسامبر نگذشته بود که زهره در نهایت شروع به نمایان شدن کرد، دقیقاً ...

سیاره زهره این هفته در اوج دید در آسمان عصر است.

رسماً، زهره در ۲۲ اکتبر سال گذشته به یک "ستاره عصر" تبدیل شد، زمانی که از نقطه دید زمینی ما به نظر می رسد که در سمت دور مدار خود قرار دارد و به دلیل نزدیکی به خورشید در آسمان ما نامرئی است. تا پایان نوامبر یا اوایل دسامبر نگذشته بود که زهره در نهایت شروع به نمایان شدن کرد، دقیقاً پس از غروب خورشید در آسمان غربی بسیار پایین. بلافاصله پس از شروع رسمی فصل زمستان، به نظر می رسید که تقریباً به سمت بالا خم می شود، به تدریج بالاتر و برجسته تر در هنگام غروب ظاهر می شود و هر عصر کمی دیرتر غروب می کند.

در ۴ ژوئن، "ملکه شب" به بزرگترین کشیدگی خود - بزرگترین فاصله زاویه ای خود در آسمان تا شرق خورشید - ۴۵ درجه خواهد رسید. و در طول این هفته، زهره در این ظهور شامگاهی فوق‌العاده به آن نقطه می‌رسد که در آن غروب خواهد کرد. برخی از کتاب‌های راهنمای نجوم به شما می‌گویند که چون این سیاره یک سیاره «فرق‌تر» است - یعنی سیاره‌ای که از زمین به خورشید نزدیک‌تر است - پس هرگز نمی‌توانید زهره را در نیمه‌شب ببینید.

اما این هفته، برای بسیاری از مکان‌ها، زهره واقعاً در ساعت جادوگری و برای برخی از مناطق بسیار فراتر از نیمه‌شب قابل مشاهده خواهد بود!

مطالب مرتبط: "ستاره صبح" چیست و "ستاره شامگاهی" چیست؟

اوج گرفتن بالا

دلیل امکان این امر دو مورد است. اولاً، طول زهره از خورشید در حال حاضر ۴۴ درجه است. فقط ۱ درجه از بزرگترین کشیدگی خود که در کمتر از سه هفته آینده به آن خواهد رسید. و در این میان، زهره در امتداد دایره البروج به سمت شرق پیشروی کرده است (خطی که خورشید در طول سال در آسمان ترسیم می کند) و در این روند همچنین در آن قسمت از آسمان که خود خورشید در ماه ژوئن از آن عبور خواهد کرد به سمت شمال حرکت می کند. .

به عبارت دیگر، زهره قوس بلندی را در سراسر آسمان توصیف می‌کند، به همین دلیل است که در غروب خورشید از عرض‌های جغرافیایی میانه شمالی تقریباً در نیمه‌ی راه از افق تا نقطه‌ای که مستقیماً بالای سرش قرار دارد (نقطه اوج) ظاهر می‌شود. این همچنین به این معنی است که زهره پس از غروب خورشید بین ۳.۵ ساعت (در ۳۰ درجه شمالی) و ۵.۵ ساعت (در ۶۰ درجه شمالی) قابل مشاهده باقی می ماند.

مطالب مرتبط: امشب صعود زهره درخشان به بالاترین نقطه خود در آسمان شب را ببینید

سیاره ای <a href= که با نوارهای زرد، نارنجی و قهوه ای حلقه شده است" class="expandable lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/space/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/oNJgGM9xiffbDXn54THure-320-80.jpg 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/oNJgGM9xiffbDXn54THure-480-80.jpg 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/oNJgGM9xiffbDXn54THure-650-80.jpg 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/oNJgGM9xiffbDXn54THure-970-80.jpg 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/oNJgGM9xiffbDXn54THure-1024-80.jpg 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/oNJgGM9xiffbDXn54THure-1200-80.jpg 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/oNJgGM9xiffbDXn54THure.jpg" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/oNJgGM9xiffbDXn54THure.jpg">

تصویری از زهره همانطور که در آسمان شب می ۲۰۲۳ ظاهر می شود. (اعتبار تصویر: Chris Vaughan Starry Night)

تأخیر در غروب خورشید و غروب زهره

دلیل دیگر این است که چون طول روز در حال افزایش است، خورشید دیرتر غروب می کند. اما عامل مهم تری در روز یکشنبه، ۱۲ مارس، زمانی که بیشتر مکان‌ها در آمریکای شمالی شروع ساعت تابستانی (DST) را مشاهده می‌کردند، مطرح شد. در واقع، جلوتر بردن ساعت از غروب خورشید و همچنین غروب زهره یک ساعت جلوگیری کرد. پس ، به عنوان مثال، از شهر نیویورک، این هفته زهره به نظر می رسد در ساعت ۱۰:۴۵ شب به وقت استاندارد شرقی غروب کند، اما اضافه کردن این ساعت اضافی، غروب زهره را تا ساعت ۱۱:۴۵ شب به تاخیر می اندازد.

در شب‌های اخیر، زمانی که برای آخرین بار از روز سگم سوینی را پیاده‌روی می‌کنم، زهره را نیز برای یک همراه داشتیم که هنوز در نزدیکی افق غربی-شمال‌غربی درخشان می‌درخشد. بسیار عجیب است، زیرا معمولاً در ساعت یازده و نیم شب، زهره مدت‌هاست که از آسمان رفته است و چند ساعت قبل غروب کرده است.

و برای مکان‌هایی که در نزدیکی یا در امتداد جناح غربی یک منطقه زمانی خاص قرار دارند، به نظر می‌رسد که زهره حتی دیرتر - در برخی موارد - بعد از نیمه‌شب غروب می‌کند!

همان منطقه زمانی ... تفاوت بزرگ!

اجازه دهید از دو مکان برای رانندگی به این نقطه استفاده کنم: Bangor، Maine و Marquette، میشیگان. هر دو در منطقه زمانی شرقی قرار دارند.

هر منطقه زمانی معمولاً ۱۵ درجه عرض دارد. اما بانگر در نزدیکی جناح شرقی منطقه و مارکیت در جناح غربی است. از آنجایی که زمین یک کره است و از غرب به شرق می چرخد، غروب یک جرم آسمانی خاص در یک لحظه خاص از بانگور دیده می شود، اما همان جرم تا زمانی که حدود یک ساعت یا بیشتر نگذرد، برای مارکیت غروب نمی کند. آنقدر طول می کشد تا چرخش زمین به اندازه کافی بچرخد تا آن جرم آسمانی را به افق غربی که از شبه جزیره فوقانی میشیگان دیده می شود، پایین بیاورد. و با این حال برای هر دو مکان، ساعت یکسان می خواند زیرا هر دو در یک منطقه زمانی هستند.

در نتیجه، این هفته، زهره از بانگور در ساعت ۱۱:۴۱ بعد از ظهر EDT حرکت خواهد کرد. اما برای مارکت، زهره تا ساعت ۱:۰۳ بامداد به وقت شرق آسیا غروب نمی کند!

پایان نمایش شبانه زهره

زهره برای مدتی بیشتر به "تا دیر وقت بیدار ماندن" ادامه می دهد، اما پس از این هفته به آرامی زودتر غروب می کند و این سرعت بعد از ۲۰ جولای، زمانی که در برابر ستارگان پس زمینه ثابت می شود و شروع به بازگشت سریع به سمت ستاره می کند، واقعاً شروع به شتاب می کند. غرب به سمت خورشید

تا آن زمان، اگر در هنگام غروب مراقب آن باشید، هر شب که می گذرد به طرز محسوسی پایین تر به نظر می رسد. در ده روز پایانی جولای، هر شب ۵ دقیقه زودتر تنظیم می شود. آخرین فرصت ما برای دیدن اجمالی آن در آسمان عصر، در ابتدای ماه اوت خواهد بود، سپس در غروب خورشید ناپدید می شود.

پس از بازگشت به عنوان یک ستاره برجسته صبح چند هفته بعد، پس از آن به یک ثابت خیره کننده در آسمان صبح قبل از طلوع صبح درست در تعادل سال ۲۰۲۳ تبدیل خواهد شد.

اگر امیدوارید که در هنگام ظهور زهره از نزدیک نگاهی بیندازید، راهنمای ما برای بهترین تلسکوپ‌ها و بهترین دوربین‌های دوچشمی نقطه‌ای عالی برای شروع است.

و برای نکاتی در مورد عکاسی از زهره یا به طور کلی از آسمان شب، راهنمای ما را در مورد نحوه دیدن و عکاسی از سیارات و خلاصه ما در بهترین دوربین ها برای عکاسی نجومی و بهترین لنزها برای عکاسی نجومی تحلیل کنید.

جو رائو به عنوان یک مربی و سخنران مهمان در سیاره‌نمای هیدن نیویورک (در برگه جدید باز می‌شود) خدمت می‌کند . او در مورد نجوم برای مجله تاریخ طبیعی (باز شده در برگه جدید) ، سالنامه کشاورزان (باز شده در برگه جدید) و سایر نشریات می نویسد. ما را در توییتر @Spacedotcom (در برگه جدید باز می شود) و در فیس بوک (در برگه جدید باز می شود) دنبال کنید.