متن خبر

نور آبی آنقدرها هم که فکر می کنید بد نیست

نور آبی آنقدرها هم که فکر می کنید بد نیست

اخبارنور آبی آنقدرها هم که فکر می کنید بد نیست
شناسهٔ خبر: 268412 -
خبرکاو:

صفحه نمایش گوشی با نور آبی
جاستین دوینو / How-To Geek

احتمالاً در مورد خطرات نور آبی از نمایشگرهای دیجیتال شنیده اید. ظاهراً به چشمان ما آسیب می رساند و چرخه خواب ما را مختل می کند. این خبر خوب است - نور آبی آنقدرها هم مهم نیست. اجازه بده توضیح بدم

ادعاها در مورد نور آبی همه جا وجود دارد. اگر در سال‌های اخیر عینک خریداری کرده‌اید، احتمالاً حتی از لنزهای بلوک کننده نیز استفاده کرده‌اید. بسیاری از این ادعاها کاملا منطقی به نظر می رسند، که باعث شده بسیاری از مردم آنها را باور کنند. اگرچه حقیقت به این سادگی نیست.

نور آبی چیست؟

تصویری <a href= از نور آبی که مسدود شده است. " width="730" height="297">
گریتسالاک کارالاک/Shutterstock.com

نور آبی به همان اندازه که به نظر می رسد واقعی است - نوری با رنگ آبی است. این نور که به عنوان نور مرئی با انرژی بالا (HEV) نیز شناخته می شود، یکی از رنگ های نور مرئی است که توسط چشم انسان قابل مشاهده است.

رنگ های نور دارای طول موج های متفاوتی هستند و نور آبی یک طول موج کوتاه است. هر چه طول موج کوتاهتر باشد، انرژی بیشتر است. این بدان معناست که نور آبی مقادیر بیشتری انرژی نسبت به رنگ‌های دیگر تولید می‌کند - از این رو به آن "پر انرژی قابل مشاهده" می‌گویند.

یک چیز منحصر به فرد در مورد نور آبی این است که نمی تواند به طور موثر توسط چشم انسان فیلتر شود. نور آبی می تواند به راحتی از طریق چشم به شبکیه بگذرد و از آنجایی که نمایشگرهای دستگاه های دیجیتال تمایل به انتشار نور آبی دارند، هر روز مقدار زیادی از آن وارد چشم ما می شود. نگرانی ها از همین جا سرچشمه می گیرد.

عینک های نور آبی چه کار می کنند؟

ما نمی توانیم در مورد نور آبی بدون صحبت در مورد "عینک های نور آبی" یا "عدسی های مسدود کننده آبی" صحبت کنیم. محصولات مسدود کننده نور آبی - به خصوص عینک - در سال های اخیر بسیار رایج شده اند. بیایید در مورد آنچه که اینها واقعاً انجام می دهند صحبت کنیم.

عینک های نور آبی فوق العاده ساده هستند. آنها دارای لنزهایی هستند که به گونه ای رنگ آمیزی شده اند که به نور قرمز، نارنجی، زرد و سبز اجازه عبور می دهد، اما نه آبی، نیلی و بنفش. همه نورهای آبی مسدود نمی شوند، اما آنها بسیار بیشتر از آنچه که چشمان شما به تنهایی قادر به انجام آن هستند مسدود می کنند.

استفاده از عینک نور آبی تاثیری مشابه حالت های Night Shift یا Night Light در گوشی ها و رایانه ها دارد. شما دنیا را با رنگ زرد/نارنجی بیشتری می بینید. سوال این است که آیا این واقعاً فایده ای دارد؟

راحتی در مقابل فیزیولوژی

خوب، پس نور آبی واقعی است و عینک های نور آبی در واقع کار می کنند - به این معنا که مقداری نور آبی را فیلتر می کنند. اما مسدود کردن نور آبی بیشتر یک راه حل برای حل یک مشکل است. بیایید در مورد تفاوت بین راحتی و اثرات فیزیولوژیکی واقعی صحبت کنیم.

شکی نیست که نور آبی روشن از یک نمایشگر می تواند به چشمان شما بسیار خشن باشد. اگر تا به حال در نیمه های شب توسط صفحه نمایش گوشی خود کور شده اید، دقیقاً منظور من را می دانید. حالت تاریک و نور شب در واقع باعث می‌شود صفحه‌نمایش در چشم‌های ما آسان‌تر شود.

آن انفجار نور آبی تکان دهنده بود، اما آیا آسیب فیزیولوژیکی داشت؟ مطالعات زیادی در مورد تأثیر نور آبی بر چشم انجام شده است. آکادمی چشم پزشکی آمریکا (AAO) می گوید در حال حاضر هیچ مدرک علمی مبنی بر آسیب نور آبی به چشم یا ایجاد فشار وجود ندارد. یک مطالعه اخیر همچنین نشان می دهد که عینک نور آبی هیچ کاهشی در فشار چشم ایجاد نمی کند.

در مورد خواب چطور؟ مطمئناً نور آبی بر چرخه خواب ما تأثیر می گذارد و صفحه نمایش تلفن ها ریشه همه مشکلات خواب ما هستند، درست است؟ ادعای رایج این است که نور آبی تولید ملاتونین را که هورمونی است که به خواب کمک می کند، متوقف می کند. این از نظر فنی درست است، اما ممکن است از جزئیات شگفت زده شوید.

یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که نگاه کردن به صفحه نمایش باعث کاهش ترشح ملاتونین می شود. با این حال، سطح ملاتونین شرکت کنندگان تنها 15 دقیقه پس از توقف تماشای صفحه نمایش به سطح طبیعی بازگشت. آنها حتی به عینک های فانتزی هم نیاز نداشتند.


مانند بسیاری چیزها، نگرانی ها در مورد نور آبی عمدتاً بیش از حد است. در حالی که موارد استفاده معتبری برای عینک‌های نور آبی وجود دارد، بسیاری از افراد نور آبی را با هم ترکیب می‌کنند که دیدن آن ناراحت‌کننده است و باعث آسیب واقعی به چشم و خواب آن‌ها می‌شود. به طور کلی، شما فقط باید گوشی خود را زمین بگذارید و به بدن خود اجازه دهید کار خود را انجام دهد.

مطالب مرتبط: آیا خوابیدن در کنار گوشی مضر است؟

خبرکاو

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است