متن خبر

نورهای پنهان روی خورشید می تواند به کشف رمز و راز اتمسفر خورشیدی کمک کند

نورهای پنهان روی خورشید می تواند به کشف رمز و راز اتمسفر خورشیدی کمک کند

اخبارنورهای پنهان روی خورشید می تواند به کشف رمز و راز اتمسفر خورشیدی کمک کند
شناسهٔ خبر: 268456 -
خبرکاو:

مشاهدات جدید اشعه ایکس از خورشید می‌تواند به کشف رمز و راز جو بیرونی به‌طور غیرقابل توضیح ستاره، یعنی تاج کمک کند.

خورشید یک ویژگی غیرقابل انکار و غیر قابل چشم پوشی در آسمان بر روی زمین است که سیاره ما را با نور غرق می کند. با این حال، همه این نور برای چشمان ما که فقط نوار نسبتاً باریکی از طیف الکترومغناطیسی را می بینند قابل مشاهده نیست. مشاهدات جدید آرایه تلسکوپ طیف‌سنجی هسته‌ای ناسا (NuSTAR) نور پرانرژی ستاره ما را نشان داده است که چشمان ما قادر به تشخیص آن نیستند.

در تصویری که ناسا در روز جمعه، 10 فوریه (در برگه جدید باز می‌شود) منتشر کرد، تکه‌هایی از پرتوهای پرانرژی پرتو ایکس که توسط تلسکوپ NuStar گرفته شده است، به‌عنوان نقاط آبی روشن دیده می‌شوند. داده‌های NuStar با مشاهدات پرتوهای ایکس کم‌انرژی، ساخته‌شده توسط فضاپیمای ژاپنی Hinode ، که در سایه‌های سبز نمایش داده می‌شود، و نماهای فرابنفش گرفته‌شده توسط رصدخانه دینامیک خورشیدی ناسا (SDO) ترکیب شده‌اند که به رنگ‌های قرمز ظاهر می‌شوند.

مطالب مرتبط: خورشید همانطور که هرگز آن را ندیده اید: کاوشگر اروپایی نزدیکترین عکس تا به حال از ستاره ما را می گیرد

حل معمای گرمایش تاج خورشید

مشاهدات NuStar بسیار ارزشمند هستند، زیرا آنها داغ ترین مناطق سطح خورشید را نشان می دهند. دانشمندان فکر می‌کنند که این مناطق فوق‌العاده داغ که به‌طور تصادفی در سطح خورشید پراکنده شده‌اند، می‌توانند به یافتن راه‌حل یکی از قدیمی‌ترین و مبرم‌ترین اسرار خورشیدی کمک کنند: چرا جو فوقانی خورشید ، تاج، بسیار داغ‌تر از سطح آن است.

تئوری‌های رایج ترکیب ستاره‌ها نشان می‌دهند که لایه‌های عمیق‌تر باید داغ‌تر باشند، و این در همه جای خورشید صادق است، به جز زمانی که از اتمسفر بالایی عبور می‌کند، یعنی تاج، که می‌تواند به دمای ۳.۶ میلیون درجه فارنهایت (۲ میلیون درجه سانتی‌گراد) برسد. به فتوسفر زیر، که در حدود 6200 درجه فارنهایت (3700 درجه سانتیگراد) تا 500 برابر سردتر است.

ناسا می گوید (در برگه جدید باز می شود) از آنجایی که گرمای خورشید از هسته آن خارج می شود، به همان اندازه شگفت انگیز است که هوای اطراف آتش 100 برابر گرمتر از شعله های آتش است.

منبع این گرمای غیرمنتظره ممکن است شعله های نانو ، انفجارهای کوچک گرما و نور در جو خورشید باشد. این شعله‌های خورشیدی کوچک‌تر از شراره‌های خورشیدی معمولی هستند، اما مانند پسرعموهای بزرگ‌ترشان، مواد داغ‌تر از دمای متوسط ​​تاج را نیز تولید می‌کنند.

شعله های معمولی به قدری زیاد اتفاق نمی افتند که تاج را گرم کنند، اما شعله های نانو ممکن است منظم تر اتفاق بیفتند، شاید اغلب به اندازه ای باشد که این گرمای بیش از حد را ایجاد کند.

نانوشعله‌های منفرد آن‌قدر ضعیف هستند که نمی‌توانند در میان خروجی نور خورشید دیده شوند، اما NuSTAR می‌تواند تشعشعات مواد با دمای بالا را که توسط بسیاری از نانوشعله‌ها در یک مکان در همان زمان اتفاق می‌افتد، شناسایی کند. این در نهایت می تواند به فیزیکدانان خورشیدی اجازه دهد تا فرکانس شعله های نانو، نحوه انتشار انرژی و پس مسئول گرمایش تاج را ببینند.

داده‌های این تصویر موزاییکی جدید زمانی جمع‌آوری شد که فضاپیمای خورشیدی ناسا، کاوشگر خورشیدی پارکر ، دوازدهمین گذر نزدیک خود را از ستاره انجام داد و از مرزهای بیرونی تاج آن عبور کرد و بیش از هر سفینه دیگری به خورشید نزدیک شد. قبلا انجام شده.

داستان های مرتبط:

با پیوند دادن مشاهدات NuSTAR از خورشید با داده‌های جمع‌آوری‌شده در طول بازدیدهای نزدیک و شخصی از کاوشگر خورشیدی پارکر ، محققان می‌توانند فعالیت‌های مرئی روی خورشید را با نمونه‌هایی از جو خورشیدی جمع‌آوری‌شده توسط فضاپیما مرتبط کنند.

رصد این نواحی ریز گرمای شدید نشان می‌دهد که در حالی که NuSTAR اساساً برای شناسایی اجرام دوردست و رویدادهای خارج از منظومه شمسی مانند ستارگان فروپاشیده و سیاه‌چاله‌ها طراحی شده است، اما می‌تواند اطلاعات زیادی را در مورد خورشید آشکار کند. از آنجایی که این تلسکوپ تنها می تواند بخشی از خورشید را از مدار خود به دور زمین ببیند، این تصویر شامل 25 تصویر است که در ژوئن 2022 به هم چسبیده شده اند.

ما را در Twitter @Spacedotcom (در برگه جدید باز می شود) یا در فیس بوک (در برگه جدید باز می شود) دنبال کنید .

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است