سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

نمایشگرهای ۱۶K در حال حاضر اینجا هستند تا پردازنده های گرافیکی انویدیا و AMD آینده را به زانو درآورند

GmxrAny7yDjqTVPUSFXR2T-1200-80.jpeg
غول صفحه نمایش چینی BOE یک صفحه نمایش ۱۱۰ اینچی ۱۶K را در هفته نمایش ۲۰۲۳ به نمایش گذاشت که توسط Society for Information Displays (SID) میزبانی شد. روزنامه نگار کهنه کار، وینسنت تئو از HDTVtest، با نمونه اولیه روبرو شد و مشخصات این جانور را منتشر کرد: نرخ تجدید ۶۰ هرتز، حداکثر روشنایی ۴۰۰ نیت و نسبت کنتراست ۱۲۰۰:۱. اینها مشخصات متوسط ​​​​یک پنل هستند که بر این واقعیت تأکید می کند که ویژگی برجسته وضوح ۱۶K آن ...

غول صفحه نمایش چینی BOE یک صفحه نمایش ۱۱۰ اینچی ۱۶K را در هفته نمایش ۲۰۲۳ به نمایش گذاشت که توسط Society for Information Displays (SID) میزبانی شد. روزنامه نگار کهنه کار، وینسنت تئو از HDTVtest، با نمونه اولیه روبرو شد و مشخصات این جانور را منتشر کرد: نرخ تجدید ۶۰ هرتز، حداکثر روشنایی ۴۰۰ نیت و نسبت کنتراست ۱۲۰۰:۱.

اینها مشخصات متوسط ​​​​یک پنل هستند که بر این واقعیت تأکید می کند که ویژگی برجسته وضوح ۱۶K آن است. این پنل احتمالاً یک شیشه مادر بریده نشده است زیرا معادل چهار نمایشگر ۸K 55 اینچی در یک ماتریس ۲x2 (یا ۱۶ صفحه نمایش ۲۷.۵ اینچی ۴K در ماتریس ۴x4) است.

این اولین پنل ۱۶K نیست که تولید می شود. Innolux، یکی دیگر از فروشندگان بزرگ پنل، در آگوست ۲۰۱۸ یک صفحه نمایش ۱۰۰ اینچی کوچکتر عرضه کرد و سونی و سامسونگ هر دو دارای صفحه نمایش ماژولار ۱۶K هستند اما با قیمت های گزاف (در میلیون ها دلار برای کریستال LED و دیوار ). پس این فناوری نه تنها اثبات شده و بالغ است، بلکه به طور گسترده ای در دسترس است. پس مسدود کننده چیست؟

۱۶K سد ۱۰۰ میلیون پیکسلی را می شکند و به بیش از ۱۳۲ میلیون از این نقاط کوچک می رسد (۱۵۳۶۰ × ۸۶۴۰ پیکسل، این تراکم پیکسلی ۱۶۰ پیکسل در هر اینچ است)، که بسیار زیاد است، به خصوص برای بازی ها و برنامه هایی که نیاز به نرخ تازه سازی بالا دارند. با این حال، زمانی است که کارت‌های گرافیک به آن وضوح برسند. AMD در سال ۲۰۱۶ اعلام کرد که جاه طلبی خود را ارائه یک کارت گرافیک است که می تواند از وضوح ۱۶K در ۲۴۰ هرتز پشتیبانی کند.

هیچ کارت گرافیکی در حال حاضر از ۱۶K پشتیبانی نمی کند: نزدیکترین کارت گرافیک AMD Radeon Pro W7900 است که اخیراً منتشر شده است، اولین در نوع خود است که از DisplayPort 2.1 پشتیبانی می کند، استاندارد جدیدی که می تواند تا وضوح ۱۶K را درایو کند اما توسط AMD به ۱۲K کاهش یافته است. ، احتمالا به دلیل عمل کرد.

با یک مانیتور یا تلویزیون ۱۶K کار زیادی نمی توان انجام داد زیرا به ندرت محتوایی در آن وضوح تولید می شود. نه اینکه انجام این کار غیرممکن باشد. سونی از سال ۲۰۱۴، تقریباً یک دهه پیش، فناوری انجام ۱۶K را در اختیار داشت و یک شرکت کوچک شناخته شده Prairie Wind، اولین فیلم ۱۶K را با استفاده از دو دوربین عکاسی کانن تولید کرد.

و ما نمی توانیم این واقعیت را نادیده بگیریم که سنسورهای دوربین ۲۰۰ میلیون پیکسلی از سال ۲۰۱۹ در دسترس بوده اند و گوشی های هوشمند با دوربین ۲۰۰ مگاپیکسلی در حال حاضر در اینجا هستند (به عنوان مثال Motorola Edge 30 Ultra ). آیا ممکن است آنچه در حال حاضر داریم به اندازه کافی خوب باشد؟

سراب ۸K

همه چیز خوب است که ما در حال حاضر در مورد ۱۶K صحبت می کنیم زیرا هنوز هیچ مانیتور ۸K جدیدی (نه تلویزیون) در بازار ندیده ایم.

همانطور که قبلاً در سال ۲۰۲۳ نوشتم، من باور ندارم که مانیتورهای ۸K هرگز به جریان اصلی تبدیل شوند. مانیتور Ultrasharp UP3218 دل اولین مانیتوری بود که عرضه شد و تنها مانیتور اصلی ۸K در دسترس است، بیش از پنج سال پس از عرضه. به عنوان مثال، من می ترسم که ۱۶K فقط یک رویا باقی بماند، زیرا بازار آنقدر کوچک است که مرتبط باشد، با اکثریت محتوای جهانی هنوز با کیفیت فول اچ دی تولید، مصرف و مشاهده می شود، وضوحی که ۶۴ برابر کوچکتر از ۱۶K است. ویدیوی کوتاه یوتیوب زیر نمایشگر BOE 16K را ببینید.