سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

نمایشگرهای آیفون برای کنترل هزینه‌های تولید، یک کد QR مخفی دارند

اپل از سال ۲۰۲۰ کدهای QR بسیار ریز و میکروسکوپی را روی گوشی‌های آیفون خود استفاده کرده است که احتمالاً تاکنون هیچ‌کس از آن‌ها خبر نداشته است. ظاهراً این کدها به غول سازنده آیفون کمک می‌کند تا بتواند هزینه‌های تولید خود را کنترل کند. اگر آیفون خود را باز کنید، روی اجزای داخلی آن احتمالاً کدهای QR زیادی مشاهده خواهید کرد. این کدها به اپل کمک می‌کند تا جزئیات بیشتری در مورد ...

اپل از سال ۲۰۲۰ کدهای QR بسیار ریز و میکروسکوپی را روی گوشی‌های آیفون خود استفاده کرده است که احتمالاً تاکنون هیچ‌کس از آن‌ها خبر نداشته است. ظاهراً این کدها به غول سازنده آیفون کمک می‌کند تا بتواند هزینه‌های تولید خود را کنترل کند.

اگر آیفون خود را باز کنید، روی اجزای داخلی آن احتمالاً کدهای QR زیادی مشاهده خواهید کرد. این کدها به اپل کمک می‌کند تا جزئیات بیشتری در مورد منشاء این اجزا پیدا کند. اکنون وب‌سایت اینفورمیشن در گزارش جدیدی توضیح داده که حتی روی نمایشگر گوشی‌های آیفون کدهای بسیار ریزی وجود دارد که در مراحل مختلف ساخت روی شیشه آن‌ها حک می‌شود.

طبق این گزارش، غول کوپرتینویی از سال ۲۰۲۰ این سیستم را پیاده‌سازی کرده است که به این شرکت کمک می‌کند تا نقص‌های خط تولید خود را ردیابی و کاهش دهد. در ادامه گزارش گفته شده که این کدهای QR به اندازه یک دانه شن هستند و به همین دلیل فقط با تجهیزات خاصی می‌توان آن‌ها را مشاهده کرد.

این کد به فرآیند تولید آیفون چه کمکی می‌کند؟

اما این کدها دقیقاً چگونه به اپل کمک می‌کنند؟ به‌طور خلاصه، اپل با کمک این کدها متوجه می‌شود که تأمین‌کنندگان چینی‌اش، یعنی Lens Technology و Biel Crystal دقیقا چه تعداد پوشش شیشه‌ای ساخته‌اند و چه تعداد از آن‌ها به‌عنوان واحدهای معیوب دور انداخته شده‌اند. در برخی از مدل‌ها مانند آیفون ۱۲، کد QR درست بالای اسپیکر جلوی دستگاه قرار گرفته است، در حالی که در مدل‌های جدید این کد روی قاب مشکی لبه پایین صفحه با لیزر حک شده است.

اینفورمیشن همچنین اشاره کرده که توسعه این نوع از کدها برای اپل بسیار دشوار بوده است. در واقع حک کردن آن‌ها با کمک لیزر روی شیشه باعث ضعیف‌شدن نمایشگر دستگاه می‌شود. به همین دلیل در تست‌های سقوط دستگاه، ترک‌های شیشه تقریباً همیشه در جایی ایجاد می‌شوند که این کد QR قرار گرفته است. به همین دلیل مهندسان اپل مجبور شده‌اند تا از تکنیک‌های جدیدی با استفاده از لنزهای میکروسکوپی استفاده کنند.

منتها نتیجه استفاده از این کدها برای اپل کاملاً مثبت بوده است؛ زیرا از زمان معرفی آن‌ها، از بین هر ۱۰ قطعه، فقط ۱ واحد دور ریخته شده است، در حالی که این میزان در گذشته ۳ قطعه بوده است. در نتیجه، این کدهای QR به اپل کمک کرده تا صدها میلیون دلار در سال پس‌انداز کند.