متن خبر

نصر کشور: نباید هر زمان که صلاح دانسته شد بستر امرار معاش میلیون‌ها نفر را مسدود کرد

نصر کشور: نباید هر زمان که صلاح دانسته شد بستر امرار معاش میلیون‌ها نفر را مسدود کرد

اخبارنصر کشور: نباید هر زمان که صلاح دانسته شد بستر امرار معاش میلیون‌ها نفر را مسدود کرد
شناسهٔ خبر: 226635 -
خبرکاو:

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با ارسال نامه به رئیس جمهور و وزیر ارتباطات از قطعی اینترنت و فیلترینگ انتقاد کرد. هاشمی با تاکید بر اینکه داخل عصر حاضر، اینترنت همچون آب و برق یک نیاز حیاتی است اظهار داشت نباید برای مسدودسازی بستر امرار معاش جمعیتی چند میلیونی به راحتی تصمیم‌گیری کرد.

نزدیک به دو هفته است که از فیلتر اینستاگرام و واتس‌اپ و اختلال داخل اینترنت بین‌المللی می‌گذرد اما هیچ تصویر روشنی برای رفع محدودیت‌ها به 85 میلیون ایرانی داده نمی‌شود. داخل همین راستا «حسن هاشمی» رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با ارسال نامه‌هایی جداگانه به رئیس‌جمهور و وزیر ارتباطات، از قطعی اینترنت انتقاد کرده و خواستار شفافیت دولت درباره چشم‌انداز فعالیت‌ها داخل حوزه اقتصاد دیجیتال شد.

به گزارش دیجیاتو و به نقل از روابط عمومی سازمان نصر کشور، هاشمی داخل نامه‌ای به رئیسی نوشت:

«قطعا برای ما نیز امنیت کشور داخل اولویت است و هیچ چیزی با ارزش‌تر از آن وجود ندارد، اما نمی‌شود به این موضوع نگاه تک‌بعدی داشت و داخل هر زمانی که صلاح دانسته شد، بستر فعالیت اقتصادی و امرار معاش جمعیتی چند میلیونی را مسدود کرد، بلکه باید با یک تحلیل و راهبرد همه‌جانبه به آن نگاه داشت؛ چرا که داخل عصر حاضر، اینترنت نیز همانند آب، برق و گاز، به عنوان یک زیرساخت و نیاز حیاتی جامعه مطرح است و نباید به راحتی درباره مسدودسازی آن تصمیم‌گیری کرد. »

او با اشاره به طرح مباحثی همچون شبکه ملی اطلاعات، شبکه‌های اجتماعی بومی، اینترنت ملی و... اظهار داشت این‌ها هنوز راه به جایی نبرده‌اند و حتی نتوانسته‌اند اعتماد افکار عمومی را جلب کنند: « پس داخل این شرایط نمی‌توان انتظار داشت فعالان اقتصادی داخل مسیری حرکت کنند که لااقل داخل کوتاه مدت سرانجامی نخواهد داشت.»

رئیس نصر کشور با غرورانگیز دانستن توسعه پلتفرم‌های بومی، اعلام کرد کسی با این هدف‌گذاری مخالف نیست و بایستی با برنامه‌ریزی بلند مدت برای تحقق آن تلاش کرد: «اما آیا اکنون از نظر قدرت فناوری داخل جایگاهی هستیم که بتوانیم پلتفرم‌های جهان شمولی مانند اینستاگرام یا واتس‌اپ داشته باشیم؟ آیا وقتی هنوز برای زیرساخت ساده‌ای مانند تامین اینترنت پرسرعت، مشکلات اساسی داریم و افکار عمومی، نگاهی به‌دور از اعتماد به این حوزه دارد، می‌توانیم اعتماد واقعی به پلتفرم‌های داخلی را داخل آنها ایجاد کنیم یا حتی به‌اجبار آنها را به سمت این پلتفرم‌ها کوچ دهیم؟»

او با تاکید بر ضرورت پیگیری مطالبه فعالان بخش خصوصی،از رئیس جمهور خواست تا با اتخاذ تصمیمی راهبردی، مانع از تکرار تجربیات گذشته و تصمیمات یک جانبه درباره اینترنت کشور شود تا فعالان کسب و کارهای مجازی نیز با اعتماد به قول قطعی رئیس‌جمهور، اطمینان خاطر بیشتری برای توسعه فعالیت‌های اقتصادی خود داشته باشند: «به تبع آن، اقتصاد کشور نیز، که هم مورد تاکید رهبر انقلاب و حضرتعالی است و هم رویکرد اصلی سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه است، روزهای روشن‌تری داخل پیش داشته باشد.»

تناقض وضعیت فعلی با شعار سال و حمایت از دانش‌بنیان‌ها

هاشمی همچنین داخل نامه‌ای به وزیر ارتباطات از رفتارهایی که متناقض با شعار سال و حمایت از استارتاپ‌هاست انتقاد کرد:

«رویکرد و توجه دولت به توسعه اقتصاد دیجیتال، به عنوان اصلی‌ترین رکن توسعه کشور و همچنین اقدام قابل تحسین تشکیل کارگروه اقتصاد دیجیتال با مسئولیت محوری جنابعالی، موجب امیدواری همه فعالان صنعت فاوا شده بود. همچنین دلخوش بودیم که تلاش مسئولان برای تحقق شعار سال ۱۴۰۱، به تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان و ارتقاء زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات مورد نیاز آنها خواهد انجامید، اما اکنون شاهد رویه‌ متناقضی هستیم که فناوران ما را حتی از ابتدایی‌ترین ملزومات این حوزه نیز محروم کرده است. »

هاشمی داخل این نامه با بیان اینکه همکارانش داخل سازمان‌های استانی نصر، طی روزهای اخیر به کرات شنونده مطالبات به حق اعضای حقیقی و حقوقی خود بوده‌اند اظهار داشت این مرقومه نیز، خروجی و جمع‌بندی این نقدها و مطالبات است که خود را موظف به طرح آن با وزیر دانسته است: «چرا که طبق قانون، سازمان نصر کشور به عنوان تنها متولی ساماندهی و نظم‌بخشی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات داخل بخش خصوصی است و باید حلقه واسط فعالان این صنعت و دولت باشد.»

او داخل پایان این سوال را طرح کرد که آیا بازیگران اصلی کشور داخل جهان مجازی و پرچم‌داران توسعه ایران داخل عصر نوآوری، می‌توانند به عدم تکرار چنین محدودیت‌های گسترده‌ای امیدوار باشند یا باید بستر فکری یا جغرافیایی فعالیت خود را برای همیشه تغییر دهند و انتظاری برای ثبات و اطمینان داخل این صنعت نداشته باشند؟

گفتنی است این دو نامه یکشنبه 10 مهرماه برای رئیس‌جمهور و وزیر ارتباطات ارسال و از آن‌ها درخواست شده است با ارائه پاسخ به سوالات و مطالبات فعالان اقتصادی، نسبت واقعی آن‌ها با اقتصاد دیجیتال و جهان مجازی را شفاف سازند.

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کليه حقوق تعلق دارد به سایت خبرکاو