سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

نسخه اصلی گوگل کروم و فایرفاکس در اروپا به آیفون می‌آیند

اپل با انتشار سیستم‌عامل iOS 17.4 قصد دارد تغییرات بزرگی را در تبعیت با قانون بازارهای دیجیتال اروپا (DMA) ایجاد کند. به‌موجب این قانون، کاربران اروپایی به‌زودی می‌توانند از نسخه اصلی مرورگرهای گوگل کروم و فایرفاکس در گوشی‌های آیفون استفاده کنند. از زمانی که اپ‌استور اپل کار خود را آغاز کرد، انواع مرورگرهایی که از موتور WebKit استفاده می‌کنند، اجازه فعالیت روی گوشی‌های آیفون را دارند. موتور WebKit فناوری است که مرورگر سافاری از آن استفاده می‌کند. حالا با ...

اپل با انتشار سیستم‌عامل iOS 17.4 قصد دارد تغییرات بزرگی را در تبعیت با قانون بازارهای دیجیتال اروپا (DMA) ایجاد کند. به‌موجب این قانون، کاربران اروپایی به‌زودی می‌توانند از نسخه اصلی مرورگرهای گوگل کروم و فایرفاکس در گوشی‌های آیفون استفاده کنند.

از زمانی که اپ‌استور اپل کار خود را آغاز کرد، انواع مرورگرهایی که از موتور WebKit استفاده می‌کنند، اجازه فعالیت روی گوشی‌های آیفون را دارند. موتور WebKit فناوری است که مرورگر سافاری از آن استفاده می‌کند. حالا با فشار اتحادیه اروپا، موتورهای جایگزین WebKit نیز می‌توانند در مرورگرهای آیفون مورد استفاده قرار بگیرند.

با فشار اتحادیه اروپا، سیستم‌عامل iOS 17.4 با تغییرات گسترده‌ای می‌آید

به‌لطف قانون بازار دیجیتال اروپا و براساس بیانیه مطبوعاتی اپل، حالا موتورهای جایگزین WebKit نیز می‌توانند به مرورگرهای آیفون اضافه شوند. در حالی که اپل در سافاری از موتور WebKit استفاده می‌کند، گوگل در مرورگر کروم از موتوری به نام کرومیوم بهره می‌برد. گفتنی است موتور کرومیوم در مروگرهای دیگری از جمله اج‌، بریو، آرک، اپرا و برخی دیگر از مرورگرها استفاده می‌شود. موتور کرومیوم از محبوبیت خوبی برخوردار است. حالا با فشار اتحادیه اروپا، مرورگرهای مبتنی بر موتورهای دیگری غیر از WebKit از جمله موتور کرومیوم می‌توانند به آیفون بیایند.

این موضوع در مورد موتور فایرفاکس هم صادق است. موزیلا فایرفاکس از موتوری به نام Gecko استفاده می‌کند. به موجب تغییرات جدید اپل، کاربران می‌توانند از نسخه اصلی فایرفاکس نیز در آیفون‌های خود استفاده کنند.

زمانی که تنها مرورگرهای مبتنی بر موتور WebKit قابلیت استفاده در آیفون را داشته باشند، برخی قابلیت‌ها و افزونه‌های مرورگرها در گوشی‌های آیفون کار نمی‌کنند.

در اطلاعیه مطبوعاتی اپل به این موضوع اشاره شده است که با انتشار iOS 17.4، تمامی مرورگرها و اپ‌های دارای مرورگر داخلی می‌توانند از موتورهایی غیر از WebKit استفاده کنند. البته لازم به ذکر است که توسعه دهندگان باید از اپل مجوزهای لازم را بگیرند. رعایت قوانین مربوط به حریم خصوصی و فاکتورهای امنیتی نیز در این بین حایز اهمیت هستند. انتظار داریم که این تغییرات با نسخه iOS 17.4 اجرایی شود.

خبرکاو