متن خبر

نسخه‌ موبایل پردازنده‌های گرافیکی سری RTX 30 انویدیا سال آینده عرضه می‌شود

نسخه‌ موبایل پردازنده‌های گرافیکی سری RTX 30 انویدیا سال آینده عرضه می‌شود

اخبارنسخه‌ موبایل پردازنده‌های گرافیکی سری RTX 30 انویدیا سال آینده عرضه می‌شود
شناسهٔ خبر: 130647 -
خبرکاو:

باتوجه‌به اطلاعات فاش‌شده، پردازنده‌های گرافیکی لپ‌تاپ سری RTX 30 سال‌ آینده در چهار مدل راهی بازار می‌شوند. این اطلاعات توسط سایت GiggleHD فاش شده است و حتی مشخص شده که این GPU ها به‌همراه جدیدترین لپ‌تاپ‌ها در نمایشگاه CES ۲۰۲۱ معرفی خواهند شد.

سری جدید پردازنده‌های گرافیکی موبایل Nvidia جایگزین سری RTX 20 می‌شوند؛ این محصولات جدید بر اساس معماری تورینگ ساخته شده‌اند که عملکرد بهتری ارائه می‌دهند؛ هرچند هنوز مشخص نیست که آیا توان مصرفی کلی (TGP) آن‌ها مشابه نسل قبل خواهد بود، یا مثل نسخه‌ی دسکتاپ باید منتظر افزایش توان مصرفی نسبت به نسل قبل باشیم.

براساس اطلاعات لورفته، چهار مدل کارت گرافیک سری RTX 30 برای لپ‌تاپ عرضه خواهد شد. این مدل‌ها شامل RTX 3080، RTX 3070، RTX 3060 و مدل‌های سری MAX-Q و MAX-P آن‌ها می‌شوند. بيان کرد ه می‌شود شاید تنها شاهد نسخه‌ی Max-Q گرافیک RTX 3080 باشیم، چراکه نسخه‌ی Max-P آن به‌شدت پرمصرف و درنتیجه برای استفاده در لپ‌تاپ مناسب نخواد بود. انتظار می‌رود قدرت این کارت گرافیک نزدیک به مدل RTX 3080 دسکتاپ باشد؛ اما سرعت کلاک کمتری خواهد داشت. این احتمال هم وجود دارد که انویدیا در RTX 3080 Max-Q از رم GDDR6 به‌جای GDDR6X استفاده کند.

مقاله‌ی مرتبط:

کارت گرافیک RTX 3070 تنها در مدل Max-Q عرضه می‌شود. تراشه این کارت گرافیک مشخصاتی مانند مدل دسکتاپ خواهد داشت؛ اما سرعت کلاک و TDP آن به‌شدت بهینه شده است. بيان کرد ه می‌شود این کارت گرافیک روی محصولات رده بالای بازار قرار می‌گیرد؛ لپ‌تاپ‌هایی که از پردازنده Core i7 برخوردار خواهند بود. قبلا اطلاعاتی از RTX 3070 مخصوص لپ‌تاپ فاش شده بود. بيان کرد ه می‌شود سرعت مدل لپ‌تاپ به ۱۲ گیگابیت‌برثانیه می‌رسد. بد نیست به این موضوع اشاره کنیم که سرعت مدل دسکتاپ به ۱۴ گیگابیت‌برثانیه می‌رسد.

کارت گرافیک RTX 3060 به احتمال زیاد از پردازنده گرافیکی GA104 یا GA106 برخوردار است. این تراشه گرافیکی به احتمال زیاد در مدل‌های Max-Q و Max-P عرضه می‌شود.

قطعا سال آینده این محصولات را در لپ‌تاپ‌های مختلف مشاهده خواهیم کرد. انتظار می‌رود شرکت اینتل هم پردازنده‌های Tiger Lake-H را برای لپ‌تاپ‌ معرفی کند. بيان کرد ه می‌شود این پردازنده هشت هسته و ۱۶ ترد دارد.

ارسال نظرارسال پیامک بلک لیست


تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کليه حقوق تعلق دارد به سایت خبرکاو