متن خبر

نحوه یادگیری موثر جاوا اسکریپت – نکات و استراتژی های یادگیری

نحوه یادگیری موثر جاوا اسکریپت – نکات و استراتژی های یادگیری

اخبارنحوه یادگیری موثر جاوا اسکریپت – نکات و استراتژی های یادگیری
شناسهٔ خبر: 267038 -
خبرکاو:

JavaScript یک زبان برنامه نویسی پرکاربرد است که بیش از یک دهه است که بر پشته فناوری توسعه نرم افزار حکومت می کند.

می توانید جاوا اسکریپت را در برنامه های کاربردی وب، برنامه های تلفن همراه یا برنامه های دسکتاپ خود بیابید.

طبق نظرسنجی انجام شده توسط Statista در سال 2022، جوامع توسعه دهندگان جاوا اسکریپت در سراسر جهان حدود 17.4 میلیون عضو دارند و در حال رشد هستند.

همچنین تعدادی چارچوب و کتابخانه جاوا اسکریپت مانند React، Angular و Vue وجود دارد که موارد استفاده متنوع و مشکلات مشتری را حل می‌کنند. و منابع زیادی به صورت آنلاین و در کتاب های درسی برای یادگیری جاوا اسکریپت موجود است.

علیرغم اینکه این زبان بسیار مفید و شناخته شده است، بسیاری از توسعه دهندگان جاوا اسکریپت هنوز برای یادگیری مطمئن زبان به کمک نیاز دارند. آنها ممکن است بتوانند وظایف توسعه روزانه خود را با استفاده از جاوا اسکریپت با کمک انجام دهند، اما ممکن است نیاز به توضیح در مورد مفاهیم اساسی داشته باشند. و ممکن است برای رفع اشکال و حل مشکلات مشتری به موقع مشکل داشته باشند.

هدف این مقاله آموزش جاوا اسکریپت به شما نیست. اگر واقعاً بتوانید جاوا اسکریپت را از چنین مقاله کوتاهی یاد بگیرید، بسیار عالی خواهد بود.

در عوض، این مقاله قصد دارد به شما یاد دهد How to learn JavaScript تا به شما کمک کند یک توسعه دهنده جاوا اسکریپت مطمئن شوید. من در مورد استراتژی ها و مفاهیمی صحبت خواهم کرد که درک آنها قبل از یادگیری جاوا اسکریپت ضروری است تا یادگیری شما موثرتر شود.

اگر دوست دارید از محتوای ویدیویی نیز بیاموزید، این مقاله به عنوان آموزش ویدیویی نیز در اینجا موجود است: 🙂

بیایید به Kindergarten برگردیم

در سال‌های اولیه‌تان، زمانی که در حال یادگیری یک زبان گفتاری یا نوشتاری (مانند انگلیسی، اسپانیایی، هندی و غیره) بودید، بدون اطلاع از کلمات شروع به ساختن جمله‌ها کردید؟ آیا معلم شما سعی کرده است که شما را وادار کند کلمات را بدون آموزش الفبا بنویسد؟ احتمالا نه!

همین امر در مورد هر زبان برنامه نویسی نیز صدق می کند. شما باید بدانید که چگونه آن را به تدریج یاد بگیرید. اشیاء زیر کاپوت چگونه کار می کنند؟ چرا مفاهیم خاصی وجود دارند؟ نیازی نیست روی چه چیزی تمرکز کنید؟ به طور خلاصه، شما باید fundamental concepts درک کنید.

همانطور که برای اینکه بتوانید به درستی جملات را در زبان خود بسازید، به درک مفاهیم اولیه گرامری و املایی نیاز دارید، زبان های برنامه نویسی نیز برای اجرای صحیح به "چیزی" نیاز دارند. قواعد و دستور زبان یک زبان برنامه نویسی syntax نامیده می شود.

به هر حال، واقعیت جالب: اگر فکر می کنید کلمه Kindergarten در عنوان اشتباه املایی است، اشتباه می کنید، مانند من:

اعتراف:

نمی دانستم «مهدکودک» املای درستی نیست. "مهدکودک" است. 😲

اگر برای شما هم تعجب آور است، آن را در گوگل جستجو کنید.

— تاپاس آدیکاری (@tapasadhikary) 13 فوریه 2023

من به این اشاره می کنم تا تأکید کنم که syntax به اندازه concepts مهم است!

با در نظر گرفتن همه این موارد، بیایید بر یادگیری جاوا اسکریپت تمرکز کنیم.

نحوه استفاده از Bubbles موضوعی جاوا اسکریپت

بدون شک جاوا اسکریپت بسیار گسترده است! به عنوان یک زبان برنامه نویسی، تمام جنبه های ضروری توسعه نرم افزار را پوشش می دهد:

محدوده

برنامه نویسی تابعی

انواع داده ها

ساختارهای داده

عملیات

اصطلاحات

مدیریت حافظه

انعکاس

OOP

API های وب

برنامه نویسی ناهمزمان

رسیدگی به استثنا

مناسبت ها

تغییرناپذیری

DOM

خیلی خیلی بیشتر

اگر ادامه دهیم این فهرست رشد خواهد کرد، اما هدف ما متفاوت است. فقط باید بدانید که تعداد موضوعاتی که ممکن است برای تسلط بر زبان مجبور به یادگیری آن باشید بسیار زیاد است. اما من قصد ترساندن شما را ندارم!

تصویر-63
حباب های موضوع جاوا اسکریپت

اگر یک توسعه دهنده مبتدی جاوا اسکریپت هستید، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید:

میتونم انجامش بدم؟

چه تعداد دوره و آموزش را باید طی کنم؟

خیلی زیاد نیست؟

چگونه همه چیزهایی را که یاد می‌گیرم به خاطر بسپارم؟

به طور کلی، چگونه می توانم جاوا اسکریپت را یاد بگیرم؟

بیایید در ادامه با هم پاسخ ها را پیدا کنیم.

معرفی یک مدل یادگیری جاوا اسکریپت

اجازه دهید یک مدل مفهومی برای یادگیری جاوا اسکریپت معرفی کنم. این مدل شامل استراتژی‌ها و مفاهیمی است که برای یادگیری مؤثر جاوا اسکریپت باید از آنها استفاده کنید.

تصویر-67
مدل یادگیری جاوا اسکریپت

مدل در این شش نکته خلاصه می شود که به زودی آن ها را توضیح خواهم داد.

✅ ابتدا باید Programming Concepts یاد بگیرید.

✅ مفاهیم >>> نحو.

✅ یک mind map از موضوعات مرتبط ایجاد کنید.

incrementally تمرین کنید.

✅ لازم نیست نگران بیشتر weird things جاوا اسکریپت باشید.

projects بسازید که مفاهیم را به هم متصل می کند.

به طور خاص مفاهیم برنامه نویسی در مقابل جاوا اسکریپت

برای شروع، مفاهیم اولیه برنامه نویسی را به طور خاص از جاوا اسکریپت جدا کنید. این مفاهیم اولیه برنامه نویسی در میان اکثر زبان های برنامه نویسی رایج است.

یادگیری خوب آنها به شما کمک می کند تا هر زبان برنامه نویسی را به راحتی انتخاب کنید. برخی از مفاهیم اساسی برنامه نویسی عبارتند از:

متغیرها : در برنامه نویسی، متغیرها اسامی قابل خواندن توسط انسان هستند که شما برای یک مکان حافظه ارائه می کنید که مقداری را ذخیره می کند. برای مثال، car ، students و oranges نام‌های متغیر هستند.

ارزش ها : یک مقدار چیزی است که ما معمولاً آن را دستکاری، تغییر می دهیم یا برای ایجاد مقادیر دیگر استفاده می کنیم. ما مقادیری را به متغیرها اختصاص می دهیم. برای مثال Honda می تواند مقدار متغیر car باشد.

انواع داده ها : انواع داده ها نوع خاصی از یک مقدار مانند عدد، رشته، بولی و غیره را نشان می دهند.

عملگرها : عملگرها در برنامه نویسی نمادهایی هستند که به ما کمک می کنند تا عملیاتی مانند جمع، تفریق، ضرب، الحاق و غیره را انجام دهیم.

شرایط و جریان کنترل : شرایط در برنامه نویسی عباراتی هستند که منجر به برخی اقدامات می شوند. مثل این است که اگر این اتفاق افتاد، آن را انجام دهید، در غیر این صورت کار دیگری انجام دهید.

حلقه ها : حلقه ها در برنامه نویسی در مورد تکرار دسته ای از کارها در یک دنباله در یک شرایط خاص هستند. حلقه‌های مختلفی در زبان‌های برنامه‌نویسی موجود است و برخی از حلقه‌های رایج آن‌ها حلقه‌های for-loop، while-loop و do-while-loop هستند.

توابع : توابع یک بلوک از کد هستند که می خواهید بارها و بارها به جای تکرار آن در همه جا اجرا کنید. شما یک تابع را با دادن یک نام و مجموعه ای از دستورالعمل ها برای اجرا در هنگام فراخوانی آن ایجاد می کنید.

محیط : محیط برنامه نویسی به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا کدنویسی، آزمایش، ساخت و استقرار را انجام دهند. اصل پایه برای هر جنبه از محیط یکسان باقی می ماند، اما فناوری ممکن است برای زبان های برنامه نویسی مختلف متفاوت باشد.

اشکال زدایی : اشکال زدایی هنر پیدا کردن و رفع مشکلات در کد شما است. شما باید بدانید که چگونه کد را بدون توجه به زبانی که کد به آن نوشته شده است، اشکال زدایی کنید.

تمام نکات ذکر شده در بالا مفاهیم اولیه برنامه نویسی هستند. به عنوان یک توسعه دهنده جاوا اسکریپت، باید با این مفاهیم آشنا باشید.

مفاهیم >>> نحو

ما در مورد تفاوت های بین مفاهیم برنامه نویسی و نحو برنامه نویسی بحث کردیم. هر دو مهم هستند. اما، درک مفاهیم بهتر از حفظ نحو به ما کمک می کند.

به خاطر سپردن نحو.

✅ درک مفاهیم

— تاپاس آدیکاری (@tapasadhikary) 30 ژانویه 2023

بیایید مثالی از بیان مسئله را در نظر بگیریم که ممکن است با استفاده از کدنویسی آن را حل کنیم.

بیان مشکل: اگر متغیر رنگ دارای مقدار "قرمز" است، یک توپ قرمز را برگردانید. در غیر این صورت، یک توپ سبز رنگ را برگردانید.

کد جاوا اسکریپت برای رسیدگی به این بیانیه مشکل بسیار ساده است:

 if (color === "red") { // return a red ball } else if(color === "green") { // return a green ball }

اما اگر سینتکس بالا را حفظ کنید و سعی نکنید مفاهیم پشت آن را بفهمید، ممکن است در آینده با مشکل مواجه شوید. اگر کسی بیان مشکل را کمی تغییر دهد، نحو کد حفظ شده شما ممکن است برای ایجاد نتایج مورد انتظار کار نکند.

در این بیان مسئله، مفهوم برنامه نویسی مورد استفاده، flow control است. پس اگر کنترل جریان را به عنوان یک نمودار ترسیم کنید و آن را با نحو کد خود مرتبط کنید، منطق را به طور دائمی روی مغز خود حک خواهید کرد. در اینجا به نظر می رسد:

تصویر-64
نمودار مفهوم جریان کنترل را نشان می دهد. به یاد داشته باشید: مفهوم اول، نحو دوم.

اگر عبارت مشکل تغییر کند، جریان را تغییر می‌دهید، آن را دوباره ترسیم می‌کنید و آن را به کد خود بازمی‌گردانید.

نقشه ذهنی موضوعات جاوا اسکریپت

وقتی موضوع جاوا اسکریپت را برای یادگیری انتخاب می‌کنید، با مرور منابعی که مفید می‌دانید شروع می‌کنید. این اولین گام عالی است، اما برای effective learning بیشتر نیاز است.

راه موثر این است که یک نقشه ذهنی از موضوعات جاوا اسکریپت ایجاد کنید و یادگیری خود را راهنمایی کنید. این به شما کمک می کند تا مفهوم را به خوبی بشناسید و با مفاهیم مرتبط آشنا شوید. یکی دیگر از مزیت‌های نقشه‌های ذهنی این است که چندین موضوع وجود دارد، شما یک تقاطع از موضوعات فرعی مشترک را تشکیل می‌دهید تا چندین بار مرور کنید.

در اینجا نمونه ای از نقشه ذهنی برای یادگیری جاوا اسکریپت this کلمه کلیدی است. همانطور که می بینید، جریان موضوعات به طور منطقی از طریق مفاهیم پیشرونده حرکت می کند تا به شما کمک کند درک اساسی از this کلمه کلیدی در جاوا اسکریپت داشته باشید.

تصویر-65
نقشه ذهن - کلمه کلیدی "این".

مثال دیگر می تواند درک وعده های جاوا اسکریپت باشد. اگر با توابع شروع کنید، سپس پشته تماس و زمینه اجرا، سپس در مورد صف‌های وظیفه و کار و در نهایت وعده‌ها یاد بگیرید، به شما کمک می‌کند.

تصویر-66
نقشه ذهنی - وعده ها

ممکن است فرآیندی زمان‌بر به نظر برسد، اما پیروی از رویکرد نقشه ذهنی برای یادگیری اصول، زمان زیادی را در دراز مدت صرفه‌جویی می‌کند.

نکته مهم در مورد درک اصول این است که در طولانی مدت زمان زیادی را صرفه جویی می کنید.

— تاپاس آدیکاری (@tapasadhikary) 11 فوریه 2023

به صورت تدریجی تمرین کنید

تمرین شما را به برنامه نویس بهتری تبدیل می کند. با شروع درک مفاهیم جاوا اسکریپت، باید آنها را تمرین کنید. به صورت تدریجی تمرین کنید تا یادگیری خود را جذاب و مستمر کنید. با این حال، تمرین افزایشی به چه معناست؟

در یک استراتژی تمرین افزایشی، شما با یک مثال کد تمرین از یک مفهوم شروع می‌کنید. وقتی به مفهوم بعدی در نقشه ذهنی می روید، نمونه کد تمرین بعدی خود را روی مثال قبلی می سازید.

فرض کنید در حال یادگیری توابع جاوا اسکریپت هستید و با ایجاد قطعه کد تمرین می کنید. در مرحله بعد، وقتی در مورد scope یا زنجیره scope یاد می‌گیرید، همان مثالی را که برای توابع استفاده کردید گسترش دهید و مفاهیم زنجیره دامنه و دامنه را به آن تزریق کنید.

مثلاً در حال یادگیری نوشتن تابعی هستید که دو عدد را جمع می کند. شما ممکن است با یک تابع sum() مانند زیر بیایید:

 var sum = function(a,b) { return a + b; }

با ایجاد این تابع، یاد می گرفتید:

نحوه ایجاد یک تابع

نحوه انتقال پارامترها به یک تابع

نحوه بازگشت از یک تابع

نحوه استفاده از تابع به عنوان یک عبارت

در مرحله بعد، یک مرحله منطقی فراخوانی/ فراخوانی تابع خواهد بود.

 sum(2,3); // produces 5 as result

عالی! اکنون وقتی در مورد scope یاد می گیرید، می توانید از همان تابع برای تمرین دامنه عملکردی استفاده کنید.

به مثال زیر دقت کنید. در اینجا تابع calc() از همان sum() استفاده می کند که مدتی قبل یاد گرفتیم.

 function calc() { var extra = 5; var sum = function(a,b) { return a + b; } let total = extra + sum(2,3); } console.log(extra); // is extra accessible here? calc(); console.log(total); // is total accessible here?

در تابع calc() سعی می کنیم محدوده چند متغیر را آزمایش کنیم. به همین ترتیب، اکنون می توانید با استفاده از همان تابع calc() نمونه ای از یک زنجیره دامنه بنویسید (و من آن را به خلاقیت شما می سپارم تا امتحان کنید).

این استراتژی چند مزیت دارد:

همانطور که مفاهیم شما در یک نقشه ذهنی به هم متصل می شوند، مثال های شما نیز موضوع به موضوع مرتبط می شوند.

در آینده، هنگامی که با نگاه کردن به هر یک از مثال‌ها، حافظه خود را تازه کنید، برای شما آسان‌تر می‌شود که برای اتصال نقاط به عقب و جلو حرکت کنید.

اتصال مفاهیم به پروژه ها

در حالی که مفاهیم را به صورت تدریجی تمرین می کنید، ایجاد پروژه ها ضروری است. وقتی یک دوره یا آموزشی را دنبال می کنید، دقیقاً پروژه ای را که مربی شما آموزش می دهد، تمرین می کنید. این خوب است، اما می تواند بهتر باشد.

بعد از اینکه مربی را دنبال کردید و پروژه را کامل کردید، سعی کنید مکث کنید. فکر کنید، با مفهومی که همین الان یاد گرفتید، چه چیز دیگری می توانید بسازید؟ اگر بتوانید ایده یا موردی را برای ساخت با استفاده از مفهوم فکر کنید، در مسیر درستی هستید. بعد، سعی کنید آن را پیاده سازی کنید.

ممکن است در مرحله اجرا گیر کنید. به نقشه های ذهنی موضوع خود برگردید. پیدا کنید که برای حذف مسدود کننده ها باید روی چه مفاهیمی استفاده کنید. این مفاهیم را بخوانید، آنها را به صورت تدریجی تمرین کنید و دوباره پروژه را شروع کنید. به این ترتیب شما به طور موثر یاد می گیرید!

در اینجا ایده‌هایی از پروژه‌هایی وجود دارد که می‌توانید در حین یادگیری شروع کنید:

آیا جاوا اسکریپت عجیب است؟

شایعات حاکی از آن است که JavaScript is weird ! خوب، می تواند باشد، به خصوص وقتی کدهایی مانند این مثال ها را می بینید:

 +[] == +![]; // returns true Number([]); // returns 0 null >= 0; // returns true 0.1 + 0.2 == 0.3 // Who could believe, it returns fasle! [10, 1, 3].sort() // Returns, [1, 10, 3]

چگونه می توانید اینها را توضیح دهید؟ تنها راهی که می‌توانید این ویژگی‌ها را توضیح دهید، توضیح مفاهیم زیربنایی آنه است. علاوه بر چند چیز عجیب و غریب کوچک (به عنوان مثال، نوع null هنوز یک object در جاوا اسکریپت است)، شما می توانید بیشتر نحو را با درک مفاهیم اساسی توضیح دهید. شما باید سعی کنید این کار را انجام دهید تا متوجه این چیزهای عجیب و غریب شوید.

پس ، بعدی چیست؟

امیدوارم این مقاله بینش و مسیری کمتر دلهره آور برای learning JavaScript effectively ارائه دهد. من بیش از یک دهه است که روی جاوا اسکریپت و چارچوب ها/کتابخانه های مبتنی بر آن کار می کنم. همه چیزهایی که در اینجا به اشتراک گذاشتم از تجربه من در یادگیری عمیق زبان است.

سعی کنید six points که در مورد JavaScript learning model یاد گرفته اید دنبال کنید. با خیال راحت آنها را بر اساس نیاز خود تغییر دهید. اگر سؤال دیگری دارید، در تماس باشید.

بیایید وصل شویم.

به زودی با مقاله بعدی من شما را می بینم. تا اون موقع مواظب خودت باش و شاد باش

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است