متن خبر

نحوه کشتن یک فرآیند در مک

نحوه کشتن یک فرآیند در مک

اخبارنحوه کشتن یک فرآیند در مک
شناسهٔ خبر: 267887 -
خبرکاو:

لوگوی macOS Finder اصلاح شده

Activity Monitor را باز کنید و با مرتب‌سازی بر اساس مصرف منابع یا شناسه فرآیند، فرآیندی را که می‌خواهید از بین ببرید، پیدا کنید. سپس روی دکمه X در بالای Activity Monitor کلیک کنید و گزینه Quit یا Force Quit را انتخاب کنید تا فرآیند متوقف شود.

آیا برنامه یا فرآیندی در مک شما مشکل ایجاد می کند؟ با استفاده از Activity Monitor یا Terminal از شر برنامه مشکل خلاص شوید. همچنین می‌توانید فرآیندهایی را که از پورت‌های خاصی در مک شما استفاده می‌کنند، پیدا کرده و آن‌ها را از بین ببرید.

چگونه یک فرآیند مک را با استفاده از نمایشگر فعالیت بکشیم

ساده‌ترین راه برای یافتن و از بین بردن فرآیندی که در macOS مشکل ایجاد می‌کند، راه‌اندازی Activity Monitor است. می‌توانید این کار را با استفاده از Spotlight انجام دهید (Command+Spacebar را بزنید، سپس شروع به تایپ کردن «activity» کنید و با دیدن برنامه، Enter را بزنید) یا با پیدا کردن و راه‌اندازی برنامه در پوشه Applications > Utilities.

فرآیندهای در حال اجرا <a href= را در macOS با استفاده از Activity Monitor پیدا کنید" width="730" height="377" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

Activity Monitor چندین نما دارد که می توانید از آنها برای جداسازی مشکلات استفاده کنید. در برگه CPU، می‌توانید ببینید که کدام برنامه‌ها در حال حاضر بیشترین قدرت پردازش را دارند (برای مشاهده گرسنه‌ترین فرآیندها بر اساس برگه «% CPU» مرتب کنید. همچنین می‌توانید از «Memory» برای مرتب‌سازی بر اساس میزان مصرف رم، «Energy» برای مرتب‌سازی استفاده کنید. پیدا کنید کدام برنامه‌ها بیشترین مصرف را دارند، «Disk» برای مرتب‌سازی بر اساس میزان مصرف دیسک، و «Network» برای مرتب‌سازی بر اساس داده‌های ارسالی و دریافتی.

علاوه بر این، می‌توانید از کادر «جستجو» در گوشه سمت راست بالا برای جستجوی نام فرآیند استفاده کنید. می‌توانید فرآیند اصلی و فرآیندهای مرتبط را از این طریق پیدا کنید، برای مثال با جستجوی Safari برنامه اصلی، فرآیندهای شبکه، برگه‌های فردی، برنامه‌های گفت نی و موارد دیگر را پیدا خواهید کرد.

فرآیندهای macOS <a href= را که با «Safari» مطابقت دارند در Activity Monitor جستجو کنید" width="730" height="377" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

فرآیندی را که می‌خواهید بکشید پیدا کنید و سپس روی دکمه X در گوشه سمت راست بالای صفحه کلیک کنید. سپس می‌توانید بین «خروج» و «ترک اجباری» برای ارسال یک فرمان خروج (برای دادن زمان به فرآیند برای ذخیره داده‌های شما) یا یک فرمان خروج اجباری (برای از بین بردن سریع فرآیند، ایده‌آل در صورت خرابی) انتخاب کنید. درباره شناسایی فرآیندهایی که برای از بین بردن آنها در Mac شما بی خطر هستند، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

با استفاده <a href= از Activity Monitor از فرآیند macOS خارج شوید" width="730" height="377" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

چگونه یک فرآیند مک را با استفاده از ترمینال از بین ببریم

همچنین می توان فرآیندها را از خط فرمان با استفاده از ترمینال در مک خود حذف کرد. برای انجام این کار، ابتدا Terminal را اجرا کنید (یا با استفاده از Spotlight یا از پوشه Applications > Utilities) و دستور top را اجرا کنید تا فهرست ی از فرآیندهای در حال اجرا را ببینید. یا از دستور ps -ax برای مشاهده فهرست ی از فرآیندها به همراه شناسه فرآیند (یا به اختصار PID) استفاده کنید.

فرآیندهای در حال اجرا <a href= را بر اساس PID در ترمینال macOS فهرست کنید" width="730" height="423" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

برای از بین بردن یک فرآیند به PID نیاز دارید، اما عبور از صدها فرآیند می‌تواند کاری طاقت فرسا باشد. خوشبختانه، ما می توانیم فرآیندها را با استفاده از ps ax | grep AppName شناسایی کنیم دستور ps ax | grep AppName ، که در آن AppName نام برنامه‌ای است که می‌خواهید پیدا کنید.

مثلا تایپ ps ax | grep Safari فهرست ی از فرآیندها را با "Safari" در عنوان برمی‌گرداند. توجه داشته باشید که این دستور به حروف کوچک و بزرگ حساس است، پس جستجوی "steam" نتایج متفاوتی را به "Steam" باز می‌گرداند.

فرآیندهایی <a href= را که با "Safari" در ترمینال مطابقت دارند فهرست کنید" width="730" height="423" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

به شماره PID در کنار فرآیندی که می‌خواهید بکشید توجه کنید، سپس با اجرای دستور kill PID آن را بکشید. به عنوان مثال، kill 3500 . برای از بین بردن سریع یک فرآیند (که به عنوان خروج نیرو نیز شناخته می شود) به جای آن از kill -9 3500 استفاده کنید.

همچنین می‌توانید یک فرآیند را با استفاده از نام آن با دستور killall بکشید، برای مثال killall Safari . این کار همه فرآیندهایی را که در نام آنها "Safari" وجود دارد، از بین می‌برد (باز هم، فرآیندها به حروف کوچک و بزرگ حساس هستند).

چگونه یک فرآیند مک را در یک پورت خاص بکشیم

اگر می‌خواهید فرآیندی را که از یک پورت شبکه خاص در مک شما استفاده می‌کند، بکشید، ابتدا باید بفهمید که کدام فرآیند از آن پورت استفاده می‌کند. خوشبختانه، انجام این کار با استفاده از ترمینال آسان است. این دستور بسته به اینکه از کدام نسخه macOS استفاده می کنید متفاوت است.

برای رایانه‌های مک مدرن (از جمله مدل‌های سیلیکون اپل) که دارای macOS El Capitan یا نسخه‌های جدیدتر هستند، از دستور lsof استفاده کنید، برای مثال: lsof -i tcp:51413 برای یافتن فرآیندی که پورت 51413 را اشغال می‌کند. در رایانه‌های Mac قدیمی‌تر، می‌توانید از netstat استفاده کنید. مثال: netstat -vanp tcp | grep 51413 برای یافتن فرآیند در پورت 51413.

با دستور lsof Terminal، فرآیندهای استفاده <a href= از پورت در مک خود را فهرست کنید" width="730" height="159" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

هنگامی که PID را دارید، می توانید آن را با استفاده از دستور kill همانطور که در بالا ذکر شد پایان دهید. اگر lsof استفاده می‌کنید، می‌توانید با دستور kill -9 $(lsof -ti:portnumber) فرآیندی را بر اساس پورتی که استفاده می‌کند، فوراً بکشید، که در آن portnumber پورت مورد نظر است.

مطالب مرتبط: چرا برخی از پورت های شبکه خطرناک هستند و چگونه آنها را ایمن می کنید؟

نحوه خروج اجباری برنامه ها در داک

اگر فرآیندی که می‌خواهید از آن خارج شوید یک برنامه در داک شما است، می‌توانید آن را به زور ببندید که حتی اگر از کار افتاده باشد و پاسخگو نباشد، باید آن را بکشد. برای انجام این کار، برنامه را در داک خود پیدا کنید و راست کلیک کنید (یا کنترل کلیک کنید) سپس کلید "Option" را روی صفحه کلید خود نگه دارید و "Force Quit" را در پایین فهرست انتخاب کنید.

با استفاده <a href= از منوی زمینه، برنامه macOS را اجباری ترک کنید" width="730" height="317" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

شما می‌توانید هر چیزی را مجبور به ترک کنید، چه خراب شده باشد یا نه، اما احتمال اینکه با انجام این کار پیشرفت‌های ذخیره‌نشده را از دست بدهید، بیشتر است. اگر متوجه شدید که اغلب به انجام این کار نیاز دارید، نحوه عیب یابی برنامه های خراب در مک خود را بیاموزید.

خبرکاو

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است