سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

نحوه حذف سرویس ویندوز در ویندوز ۱۰ یا ویندوز ۱۱

ihnaa.png
هانا استرایکر / How-To Geek برای حذف یک سرویس در ویندوز، سرویس را در ابزار Services شناسایی کنید. سپس PowerShell یا Command Prompt را به عنوان مدیر باز کنید و "sc delete ServiceName" را اجرا کنید تا سرویس حذف شود. اگر از طرفداران بهینه سازی سیستم و غیرفعال کردن سرویس ها هستید، ممکن است متوجه شوید که با گذشت زمان فهرست سرویس های ویندوز شما بزرگ و سخت می شود. حذف یک سرویس ویندوز با استفاده از Command Prompt یا PowerShell در ...
Command Prompt در ویندوز 11 باز می شود
هانا استرایکر / How-To Geek

برای حذف یک سرویس در ویندوز، سرویس را در ابزار Services شناسایی کنید. سپس PowerShell یا Command Prompt را به عنوان مدیر باز کنید و "sc delete ServiceName" را اجرا کنید تا سرویس حذف شود.

اگر از طرفداران بهینه سازی سیستم و غیرفعال کردن سرویس ها هستید، ممکن است متوجه شوید که با گذشت زمان فهرست سرویس های ویندوز شما بزرگ و سخت می شود. حذف یک سرویس ویندوز با استفاده از Command Prompt یا PowerShell در ویندوز ۱۰ یا ۱۱ به اندازه کافی آسان است، اما مراقب باشید. شما می توانید چیزی مهم را بشکنید.

آیا باید سرویس ویندوز را حذف کنید؟

نه، شما نباید یک سرویس ویندوز را حذف کنید، مگر اینکه بدانید دقیقاً چه کاری انجام می دهید و دلیل بسیار خوبی داشته باشید. وقتی سرویسی را حذف می‌کنید، از بین می‌رود — و بازگشت خدمات می‌تواند دردسر واقعی باشد. ما واقعاً به هیچ وجه حذف سرویس‌ها را توصیه نمی‌کنیم، مگر اینکه با یک وضعیت بسیار خاص مانند پاکسازی پس از حذف نادرست برنامه یا ریشه‌کن کردن هجوم بدافزار مواجه باشید.

اخطار: اگر می‌خواهید سرویسی را حذف کنید، همیشه سعی کنید قبل از حذف آن، آخرین جزئیات را در مورد کارهایی که آن سرویس انجام می‌دهد پیدا کنید. هدف دقیق هر سرویس داده شده می تواند بین نسخه های ویندوز و حتی بین نسخه های اصلی همان نسخه از سیستم عامل تغییر کند. برای مثال CTFMon و سرویس مرتبط را در نظر بگیرید. در ویندوز ۱۰ (و قبل از آن) می‌توانید آن را غیرفعال کنید و فقط ناراحتی جزئی را تجربه کنید. با این حال، در ویندوز ۱۱، حذف آن احتمالاً رایانه شما را غیرقابل استفاده می کند.

به طور معمول، صرفاً غیرفعال کردن یک سرویس بسیار زیاد است، به خصوص اگر تمام تلاش شما این است که عملکرد سیستم خود را تغییر دهید (به هر حال احتمالاً آنطور که انتظار دارید کار نخواهد کرد). گفته شد، اگر نیاز به حذف یک سرویس دارید، فقط باید نام واقعی آن سرویس را پیدا کنید و سپس یک فرمان را از Command Prompt صادر کنید.

تکنیک‌هایی که در اینجا پوشش می‌دهیم باید تقریباً در هر نسخه‌ای از ویندوز کار کنند - از XP تا ویندوز ۱۱.

مطالب مرتبط: آیا برای افزایش سرعت رایانه خود باید خدمات ویندوز را غیرفعال کنید؟

نام سرویسی را که می خواهید حذف کنید پیدا کنید

اولین کاری که باید انجام دهید این است که نام کامل سرویسی را که می خواهید حذف کنید شناسایی کنید. در مثال خود، ما از سرویس RetailDemo استفاده می کنیم - یک سرویس کنجکاو که یک دستور مخفی را فعال می کند که ویندوز را در حالت سرویس خرده فروشی قرار می دهد (و تقریباً تمام اسناد شخصی را پاک می کند و رایانه شما را به حالت پیش فرض بازنشانی می کند)، پس در واقع یک نمونه خوبی از خدماتی که ممکن است نخواهید در آن حضور داشته باشید.

روی Start کلیک کنید، "services" را در کادر جستجو تایپ کنید و سپس روی نتیجه "Services" کلیک کنید.

ابزار "Services" <a href= را از منوی Start اجرا کنید." width="600" height="500" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

در پنجره «سرویس‌ها»، به پایین بروید و سرویس مورد نظر خود را پیدا کنید. روی سرویس کلیک راست کرده و گزینه «Properties» را انتخاب کنید.

در پنجره ویژگی های سرویس، متن را در سمت راست ورودی «نام سرویس» کپی کنید (یا یادداشت کنید).

به مقدار موجود در قسمت "Service Name" توجه کنید.

هنگامی که نام سرویس را دارید، می توانید ادامه دهید و پنجره خواص و پنجره "سرویس ها" را ببندید.

سرویس را حذف کنید

هنگامی که نام سرویس را دارید، برای حذف سرویس باید PowerShell یا Command Prompt را با امتیازات مدیریتی باز کنید.

توجه: اگر از ویندوز ۱۱ استفاده می کنید، به جای آن می توانید ترمینال ویندوز را به عنوان مدیر راه اندازی کنید.

روی دکمه Start کلیک کنید، سپس «PowerShell» یا «Command Prompt» را جستجو کنید. روی یکی از میانبرها کلیک راست کرده و "Run as Administrator" را انتخاب کنید یا روی گزینه "Run as Administrator" در سمت راست منوی شروع کلیک کنید.

برای حذف سرویس، از دستور sc با دستور زیر در Command Prompt یا PowerShell استفاده کنید:

 sc delete ServiceName

پس ، برای حذف سرویس RetailDemo که در مثال خود استفاده می‌کنیم، متن زیر را تایپ کرده و Enter را بزنید:

 sc حذف RetailDemo 

PowerShell زمانی <a href= که یک سرویس با موفقیت حذف شد." width="600" height="333" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

توجه: اگر سرویسی که در حال حذف آن هستید، در نام آن فاصله دارد، هنگام تایپ فرمان، باید نام آن را در گیومه قرار دهید.

اکنون، اگر از کلید F5 برای بازخوانی فهرست خدمات خود استفاده کنید، خواهید دید که سرویس از بین رفته است.

پنجره خدمات با نمونه سرویس حذف شده  <a href= است. " width="518" height="327" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

حذف یک سرویس در ویندوز بسیار آسان است، اما ما دوباره به شما هشدار می دهیم که قبل از حذف یک سرویس طولانی و سخت فکر کنید، زیرا بازگرداندن آنها پس از حذف آنها بسیار دشوار است.

خبرکاو