اخبار, ترفند

نحوه اجرای ChatGPT با استفاده از ShellGPT از ترمینال اوبونتو

معرفی ChatGPT
هانا استرایکر / How-To Geek

اگر می‌خواهید ChatGPT را در ترمینال اوبونتو اجرا کنید، می‌توانید از یک برنامه پایتون به نام ShellGPT برای ارسال پیام‌های متنی به ChatGPT و نمایش پاسخ استفاده کنید. برای اجرای ShellGPT باید آن را نصب کرده و یک کلید ChatGPT API دریافت کنید.

آیا می خواهید از ChatGPT در یک پنجره ترمینال در رایانه شخصی لینوکس اوبونتو استفاده کنید؟ ShellGPT به شما امکان می دهد از تمام ویژگی های چت ربات معروف هوش مصنوعی در خط فرمان استفاده کنید. در اینجا نحوه تنظیم ShellGPT و شروع استفاده از آن آمده است.

ShellGPT چیست؟

ShellGPT یک برنامه پایتون است که به شما امکان می دهد از طریق خط فرمان پنجره ترمینال به ChatGPT OpenAI دسترسی پیدا کنید. اعلان های متنی و کلید ChatGPT API شما را به ChatGPT می فرستد و پاسخ ChatGPT را چاپ می کند.

درست مانند اجرای ChatGPT بر روی رایانه شخصی خود، بدون هیچ مشکلی و بدون توجه به قدرت محاسباتی رایانه شما. شما باید یک کلید ChatGPT API داشته باشید، اما دریافت آن فقط چند لحظه طول می‌کشد و آن‌ها رایگان هستند.

ChatGPT احتمالاً مشهورترین موج جدید چت ربات‌های هوش مصنوعی مدل زبان بزرگ است که با استفاده از تکنیک‌های یادگیری عمیق و مجموعه داده‌های عظیم توسعه یافته است.

این می تواند مکالمات متقاعد کننده و واقعی داشته باشد و می تواند پاسخ های نثر و سایر قالب های متنی را در مورد هر موضوعی که می توانید تصور کنید ایجاد کند. فقط به خاطر داشته باشید که این شبیه سازی یک فرد آگاه و باهوش است. این واقعاً هوشمند نیست، و با خوشحالی چیزها را درست می کند.

هیچ یک از مراحل زیر دشوار نیست، و شما باید در ده دقیقه یا بیشتر آماده باشید.

مرحله ۱: ابزار پایتون را نصب کنید

اوبونتو معمولا پایتون را به صورت استاندارد ارسال می کند، اما می توانید با درخواست شماره نسخه آن تحلیل کنید که آیا وجود دارد یا خیر.

 پایتون --نسخه

اگر پایتون نصب نیست، می توانید با استفاده از این دستور آن را نصب کنید.

 sudo apt نصب python3

همچنین به pip ، مدیر بسته پایتون نیاز داریم.

 pip --نسخه

روی رایانه آزمایشی ما نصب نشده بود، پس با استفاده از apt آن را اضافه کردیم.

 sudo apt نصب python3-pip

نصب پیپ در اوبونتو

ما قصد داریم ShellGPT را در یک محیط مجازی پایتون نصب کنیم. این سندباکس ShellGPT را از فایل‌ها و کتابخانه‌های پایتون سیستم شما می‌گیرد، و به این معنی است که نمی‌تواند تصادفاً با سایر برنامه‌های پایتون شما تداخل ایجاد کند. این فقط یک اقدام احتیاطی ایمن است.

برای انجام این کار، ما باید بسته های محیط مجازی پایتون را نصب کنیم.

 sudo apt نصب python3-venv

نصب ماژول محیط مجازی پایتون در اوبونتو

مرحله ۲: محیط مجازی پایتون را آماده کنید

یک دایرکتوری برای نصب ShellGPT ایجاد کنید. ما نام خود را "shellgpt" گذاشتیم، فقط برای اینکه همه چیز واضح باشد. پس از ایجاد دایرکتوری جدید خود را به آن تغییر دهید.

 mkdir shellgpt
 سی دی shellgpt

ایجاد دایرکتوری shellgpt

در مرحله بعد از گزینه -m (module) استفاده می کنیم و ماژول محیط مجازی پایتون را اجرا می کنیم و یک محیط مجازی جدید در دایرکتوری جدید خود ایجاد می کنیم. ما یکی به نام "shellgpt" ایجاد کردیم.

 python3 -m venv shellgpt

ایجاد محیط مجازی shellgpt

این به ما یک محیط مجازی خصوصی به نام "shellgpt" در داخل فهرست "shellgpt" ما می دهد. برای فعال کردن آن باید یک اسکریپت به نام فعال سازی اجرا کنیم. این در دایرکتوری "bin" محیط مجازی ما قرار دارد.

 منبع shellgpt/bin/activate

فعال کردن محیط مجازی Python shellgpt

به "(shellgpt)" در جلوی خط فرمان توجه کنید.

مرحله ۳: یک کلید ChatGPT API ایجاد کنید

برای دسترسی به آپشن های ChatGPT، به یک کلید OpenAI API نیاز دارید. در صورت داشتن کلید API می توانید از یک کلید API موجود استفاده کنید یا می توانید در وب سایت OpenAI ایجاد کنید.

لینک را دنبال کنید و یا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

هنگامی که وارد سیستم شدید، روی نام حساب خود در گوشه سمت راست بالا کلیک کنید و "View API Keys" را از منو انتخاب کنید.

منوی حساب ChatGPT با گزینه "View API Keys" برجسته شده است

در صفحه وب کلیدهای API، روی دکمه «ایجاد کلید مخفی جدید» کلیک کنید.

دکمه ChatGPT "ایجاد کلید مخفی جدید".

یک نام برای کلید خود تایپ کنید - می تواند هر چیزی باشد - و سپس روی دکمه سبز "ایجاد کلید مخفی" کلیک کنید.

کلید جدید شما به شما نمایش داده می شود. فقط یک بار می توانید کلید خود را ببینید . اگر از سیستم خارج شوید و دوباره وارد شوید، یک ورودی برای کلید خواهید دید، اما نمی‌توانید کل رشته کلید را مشاهده کنید. پس ، کلید را کپی کرده و در یک ویرایشگر قرار دهید و فایل را با نام مشخص ذخیره کنید.

مرحله ۴: کلید API را صادر کنید

ما باید کلید را در دسترس ShellGPT قرار دهیم. ساده ترین راه این است که آن را به عنوان یک متغیر محیطی صادر کنید. شما می توانید این کار را در خط فرمان انجام دهید، اما فقط تا زمانی که کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کنید ادامه دارد. با گفت ن فرمان صادرات به فایل "bashrc." متغیر محیط را به طور خودکار برای شما صادر می کند، هر بار که یک پنجره ترمینال را باز می کنید.

برای انجام این کار در خط فرمان، "export OPENAI_API_KEY=" را تایپ کنید و سپس کلید API خود را با فشار دادن "Shift+Ctrl+v" قرار دهید، به طوری که مانند تصویر زیر به نظر برسد.

 صادرات OPENAI_API_KEY=<کلید API مخفی شما>

صادر کردن کلید ChatGPT API در خط فرمان

برای قرار دادن دستور صادرات در فایل ".bashrc" خود، از ویرایشگر مورد علاقه خود استفاده کنید و دستور را به فایل خود اضافه کنید.

 gedit ~/.bashrc

 <a href=گفت ن خط صادراتی ChatGPT به فایل bashrc" width="724" height="260" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

تغییرات خود را ذخیره کنید و ویرایشگر را ببندید. برای اینکه جلسه ترمینال خود را مجبور کنید فایل ".bashrc" شما را دوباره بخواند، از دستور source استفاده کنید.

منبع ~/.bashrc

استفاده <a href= از منبع برای مجبور کردن پوسته به خواندن فایل bashrc" width="724" height="75" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

مرحله ۵: ShellGPT را نصب کنید

با تمام مراحل آماده سازی، می توانیم ShellGPT را با استفاده از دستور pip Python نصب کنیم.

 python pip shell-gpt

استفاده <a href= از pip برای نصب ماژول shell-gpt" width="724" height="55" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

نصب شروع می شود و انواع نام های بسته در پنجره ترمینال شما حرکت می کند.

خروجی در هنگام نصب ماژول shell-gpt

وقتی کار تمام شد، در نهایت می‌توانیم از ShellGPT برای دسترسی به ChatGPT استفاده کنیم.

مرحله ۶: از ShellGPT استفاده کنید

دستور ShellGPT sgpt است. ما اعلان های متنی خود را به این دستور ارائه می کنیم و "Enter" را فشار می دهیم.

 sgpt "پنجشنبه به نام چه کسی نامگذاری شده است؟"

با استفاده <a href= از دستور sgpt برای ارسال ورودی به ChatGPT" width="724" height="120" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

ShellGPT به عنوان واسطه بین ما و ChatGPT عمل می کند و پاسخ ChatGPT را نمایش می دهد.

این عالی است، همه چیز کار می کند. اما کمی طولانی است که باید در فهرستی که محیط مجازی را در آن ایجاد کرده‌ایم cd قرار دهیم و سپس دستور source shellgpt/bin/activate را قبل از استفاده از ShellGPT صادر کنیم.

راه بهتر این است که یک نام مستعار ایجاد کنیم که همه این کارها را برای ما انجام دهد. فایل ".bashrc" خود را ویرایش کنید و این خط را اضافه کنید.

 مستعار chatgpt="cd ~/shellgpt/;source shellgpt/bin/activate"

 <a href=گفت ن نام مستعار به فایل bashrc" width="724" height="276" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

به یاد داشته باشید که از نام دایرکتوری و محیط مجازی که ایجاد کرده اید استفاده کنید. ما نام مستعار خود را "chatgpt" نامیدیم، اما شما می توانید از هر نامی که ترجیح می دهید استفاده کنید. تغییرات خود را ذخیره کنید و از source برای خواندن مجدد فایل ".bashrc" استفاده کنید.

 منبع ~/.bashrc

استفاده <a href= از منبع برای مجبور کردن پوسته به خواندن فایل bashrc" width="724" height="75" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

اکنون، در یک خط فرمان معمولی، وارد کردن نام مستعار خود و زدن «Enter» شما را در محیط مجازی پایتون خود قرار می دهد، که فعال شده و برای ورودی شما آماده است.

 chatgpt

استفاده <a href= از نام مستعار chatgpt برای دسترسی به ShellGPT" width="724" height="75" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

آموزش دستورات ShellGPT

صفحه ShellGPT GitHub اطلاعات بسیار بیشتری در مورد استفاده از ShellGPT و گزینه های خط فرمان آن دارد.

به عنوان مثال، گزینه --code خروجی ShellGPT را محدود می کند تا فقط کد برنامه را نشان دهد. به طور معمول، اگر از آن بخواهیم مقداری کد تولید کند، این کار را انجام می دهد، اما توضیحی نیز ایجاد می کند.

 sgpt "نمونه ای از یک تابع بازگشتی در C را  به من نشان بده"

استفاده <a href= از ChatGPT برای تولید یک تابع بازگشتی در C" width="724" height="435" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

با گفت ن گزینه --code ، توضیحات سرکوب می شود. اگر بخواهید خروجی را به یک فایل هدایت کنید، این کار مفید خواهد بود.

 sgpt --code "نمونه ای از یک تابع بازگشتی در C را  به من نشان بده"

استفاده <a href= از ChatGPT برای تولید یک تابع بازگشتی در C، با گزینه --code تا فقط کد تابع نمایش داده شود." width="724" height="300" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

ShellGPT، از طریق ChatGPT، همچنین می‌تواند دستورات Bash و اسکریپت‌های پوسته‌ای را تولید کند.

"در نتیجه"

در نتیجه، ShellGPT یک ابزار قدرتمند برای برنامه نویسان و مدیران سیستم به طور یکسان است. توانایی آن در کمک به وظایفی مانند مدیریت سیستم عامل ها و زبان های برنامه نویسی آن را به یک دارایی ارزشمند برای هر تیم تبدیل می کند. ShellGPT با رابط بصری و پایگاه دانش گسترده خود مطمئناً به منبعی برای کسانی تبدیل خواهد شد که به دنبال ساده‌سازی گردش کار و افزایش بهره‌وری هستند.

یا حداقل، این چیزی است که می گوید.

استفاده <a href= از ShellGPT و ChatGPT برای نوشتن پاراگراف پایانی" width="724" height="230" onload="pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);" onerror="this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);">

خبرکاو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *