اخبار, فضا

ناسا پیش‌ساز ال نینو را از فضا می‌بیند: “اگر بزرگ باشد، کره زمین شاهد گرم شدن رکورد خواهد بود”.

تصویر ماهواره ای <a href= از زمین که مناطقی از اقیانوس آرام را نشان می دهد که گرمتر و بالاتر هستند - نشانه ای از ال نینو" class="expandable lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/space/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/agCNYgt4TU8m9cu3FbfCqh-320-80.jpg 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/agCNYgt4TU8m9cu3FbfCqh-480-80.jpg 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/agCNYgt4TU8m9cu3FbfCqh-650-80.jpg 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/agCNYgt4TU8m9cu3FbfCqh-970-80.jpg 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/agCNYgt4TU8m9cu3FbfCqh-1024-80.jpg 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/agCNYgt4TU8m9cu3FbfCqh-1200-80.jpg 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/agCNYgt4TU8m9cu3FbfCqh.jpg" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/agCNYgt4TU8m9cu3FbfCqh.jpg">

تصویر ماهواره ای از زمین که مناطقی از اقیانوس آرام را نشان می دهد که گرمتر و بالاتر هستند - نشانه ای از ال نینو (اعتبار تصویر: NASA/JPL-Caltech)

ناسا پس از اینکه یکی از ماهواره هایش آب گرم را در اقیانوس آرام مشاهده کرد که در ماه مارس و آوریل به سمت شرق به سمت سواحل غربی آمریکای جنوبی حرکت می کرد، نشانه های اولیه ال نینو را از فضا شناسایی کرد.

داده های ماهواره Sentinel-6 Michael Freilich که سطح دریاها را رصد می کند، امواج کلوین را در سراسر اقیانوس آرام نشان داد. این امواج طولانی اقیانوس فقط ۲ تا ۴ اینچ (۵ تا ۱۰ سانتی متر) ارتفاع دارند اما صدها مایل عرض دارند. هنگامی که در استوا تشکیل می شوند و لایه بالایی گرم آب را به سمت غرب اقیانوس آرام منتقل می کنند، به عنوان پیش ساز ال نینو در نظر گرفته می شوند.

جاش ویلیس ، دانشمند پروژه Sentinel-6 Michael Freilich در آزمایشگاه رانش جت ناسا (JPL) در بیانیه ای گفت: "ما مانند یک شاهین این ال نینو را تماشا خواهیم کرد. " "اگر بزرگ باشد، کره زمین شاهد گرم شدن بی سابقه خواهد بود."

مطالب مرتبط: ۱۰ نشانه تغییرات آب و هوایی ویرانگر که از فضا مشاهده می شود

ال نینو هر چند وقت یک بار اتفاق می افتد؟

ال نینو بخشی از چرخه آب و هوای ال نینو-نوسانات جنوبی (ENSO) است. به طور معمول، بادهای شرقی غالب در امتداد خط استوا، که به بادهای تجاری معروف هستند، آب های سطحی را به سمت غرب در سراسر اقیانوس آرام می وزند و آب گرم را از آمریکای جنوبی به سمت آسیا می برد. با حرکت آب گرم، آب سرد به جای آن بالا می رود.

مطالب مرتبط: صداهای مرموز و بسیار کم فرکانس در جو زمین شناسایی شده است - و دانشمندان نمی توانند آنها را توضیح دهند

ال نینو با تضعیف بادهای تجاری مرتبط است که باعث می شود آب گرم به سمت شرق رانده شود.

این امر تأثیر قابل توجهی بر الگوهای آب و هوا در سراسر جهان دارد. برای ایالات متحده، به معنای آب و هوای مرطوب در بخش های جنوبی و هوای گرم تر در مناطق شمال غربی است.

نقشه آمریکای شمالی <a href= که تاثیر ال نینو بر آب و هوا را نشان می دهد" class="expandable lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/space/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/c2GaJi33WwnkLp56J2Vzxh-320-80.jpg 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/c2GaJi33WwnkLp56J2Vzxh-480-80.jpg 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/c2GaJi33WwnkLp56J2Vzxh-650-80.jpg 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/c2GaJi33WwnkLp56J2Vzxh-970-80.jpg 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/c2GaJi33WwnkLp56J2Vzxh-1024-80.jpg 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/c2GaJi33WwnkLp56J2Vzxh-1200-80.jpg 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/c2GaJi33WwnkLp56J2Vzxh.jpg" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/c2GaJi33WwnkLp56J2Vzxh.jpg">

نقشه آمریکای شمالی که تأثیر ال نینو بر آب و هوا را نشان می دهد (اعتبار تصویر: NOAA)

همتای آن، La Niña، اثر معکوس دارد، با بادهای تجاری قوی که آب گرم بیشتری را به سمت غرب می راند.

ال نینو به طور معمول هر سه تا پنج سال یک بار اتفاق می افتد، اما ممکن است کم و بیش اتفاق بیفتد. آخرین ال نینو در سال ۲۰۱۹ بود و به مدت شش ماه، بین فوریه و آگوست ادامه داشت.

آیا سال ال نینو است؟

در ۱۱ مه، نمایندگان اداره ملی جو و اقیانوسی (NOAA) گفتند که ۹۰ درصد احتمال دارد که ال نینو امسال برخورد کند و تا زمستان نیمکره شمالی ادامه یابد. طبق پیش‌بینی‌های NOAA، ۸۰ درصد احتمال دارد که ال نینوی متوسط ​​باشد – جایی که دمای سطح اقیانوس‌ها ۱.۸ درجه فارنهایت (۱ درجه سانتی‌گراد) افزایش می‌یابد.

NOAA بیان کرد که احتمال وقوع یک ال نینوی قوی با افزایش دمای ۲.۷ فارنهایت (۱.۵ درجه سانتیگراد) ۵۵ درصد است.

گیف نشان دهنده آب گرمتر مرتبط با شکل گیری ال نینو در استوای اقیانوس آرام و در سواحل آمریکای جنوبی (اعتبار تصویر: NASA/JPL-Caltech)

در بیانیه JPL که در ۱۲ مه منتشر شد، آمده است که تصاویر گرفته شده توسط ماهواره سنتینل-۶ بین آغاز مارس تا پایان آوریل، امواج کلوین را نشان می دهد که آب گرم را به سمت شرق حرکت می دهد و آن را در سواحل کلمبیا، اکوادور و پرو جمع می کند. قسمت های قرمز و سفید انیمیشن نشان دهنده آب گرمتر و سطح دریا بالاتر است.

نادیا وینوگرادوا شیفر ، دانشمند برنامه ناسا و مدیر Sentinel-6 Michael Freilich در بیانیه ای گفت: امواج اقیانوس گرما را در اطراف سیاره کاهش می دهند و گرما و رطوبت را به سواحل ما می آورند و آب و هوای ما را تغییر می دهند.

NOAA و ناسا به نظارت بر شرایط در اقیانوس آرام در ماه های آینده ادامه خواهند داد تا تعیین کنند که آیا ال نینو چه زمانی و در چه زمانی برخورد خواهد کرد - و اینکه چقدر می تواند قوی باشد. ویلیس گفت: «اینجا، در جنوب غربی ایالات متحده، می‌توانیم به زمستان مرطوب دیگری نگاه کنیم، درست پس از خیساندن زمستان گذشته».

داستان های مرتبط

در ماه آوریل، دانشمندان بالاترین دمای سطح اقیانوس ها را با میانگین جهانی به ۶۹.۹۸ فارنهایت (۲۱.۱ درجه سانتیگراد) ثبت کردند. این رکورد منعکس کننده تأثیر تغییرات آب و هوا و آخرین لانینیا است که به پایان رسیده است. مایکل مک‌فادن ، اقیانوس‌شناس آزمایشگاه محیط‌زیست دریایی NOAA اقیانوس آرام، قبلاً به Live Science گفت: «اکنون لانینا به پایان رسیده است و اقیانوس آرام استوایی، که یک اقیانوس وسیع گسترده است، در حال گرم شدن است.

ویلیس به Nature بیان کرد که ترکیب ال نینو و دمای سوپرشارژ اقیانوس ها می تواند به معنای "رشته رکورد" در ۱۲ ماه آینده باشد. او گفت: «اگر ال نینو واقعاً به پرواز درآید، امسال سال آینده یک سفر عجیب و غریب خواهد بود.

این داستان توسط Live Science ارائه شده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *