متن خبر

ناسا برای نخستین‌بار ویدئویی بی‌سابقه از لحظه فرود مریخ نورد پرسویرنس منتشر کرد

ناسا برای نخستین‌بار ویدئویی بی‌سابقه از لحظه فرود مریخ نورد پرسویرنس منتشر کرد

اخبارناسا برای نخستین‌بار ویدئویی بی‌سابقه از لحظه فرود مریخ نورد پرسویرنس منتشر کرد
شناسهٔ خبر: 144897 -
خبرکاو:

مریخ‌نورد پرسویرنس ناسا جمعه‌ی گذشته پس از سفری تقریبا هفت‌ماهه به‌سلامت روی مریخ فرود آمد و مأموریتی طولانی‌مدت را برای یافتن شواهد از حیات باستانی این سیاره آغاز کرد. مریخ‌نورد به‌محض نشستن روی سیاره‌ی سرخ، تصاویری با کیفیت پایین از چشم‌انداز اطراف خود به زمین ارسال کرد. بااین‌حال تیم‌های مأموریت در آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا در چند روز گذشته، ۳۰ گیگابایت داده و بیش از ۲۳ هزار تصویر از نزول و فرود پرسویرنس به‌دست آورده‌اند. به‌لطف دوربین‌های متعدد نصب‌شده روی فضاپیمای حامل و خود مریخ‌نورد، ویدئویی هیجان‌انگیز از مریخ‌نورد تهیه شده است که در نوع خود بی‌سابقه محسوب می‌شود.

ویدئوی جدید از مریخ‌نورد پرسویرنس ناسا، مراحل نفس‌گیر فرود این کاوشگر ازجمله گشودن چتر نجات، جداشدن سپر حرارتی و پایین‌رفتن از سامانه‌ی جرثقیل هوایی را نمایش می‌دهد. آ‌ن‌طور که در ویدئو مشاهده می‌شود، مریخ‌نورد درابتدا به‌منظور کاهش سرعت نزول خود چتر نجات بزرگی را باز می‌کند. سپس سپر حرارتی فضاپیما که  درجریان ورود به جو از مریخ‌نورد دربرابر گرمای سوزان محافظت کرده بود، جدا و نخستین تصاویر از سطح مریخ نمایان می‌شود.

سامانه‌ی جرثقیل هوایی حین نزدیک‌شدن به سطح سیاره با کاهش سرعت نزول مریخ‌نورد گرد‌وخاک فراوان به‌پا می‌کند. درنهایت، پرسویرنس از کابل‌های متصل به سامانه پایین می‌رود و به آرامی روی سیاره‌ی سرخ فرود می‌آید. علاوه‌بر این تصاویر هیجان‌انگیز، میکروفون نصب‌شده روی پرسویرنس نیز به‌محض نشستن مریخ‌نورد روی سطح سیاره، موفق به ثبت صدا شد.

درحال‌به‌روزرسانی...

برچسب‌ها

محبوب کن - فیس نما

ارسال نظرtt

tt

tt


تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کليه حقوق تعلق دارد به سایت خبرکاو