متن خبر

ناآگاهی والدین از اهمیت حفظ دندان‌های شیری

ناآگاهی والدین از اهمیت حفظ دندان‌های شیری

اخبارناآگاهی والدین از اهمیت حفظ دندان‌های شیری
شناسهٔ خبر: 110372 -
خبرکاو:

به گزارش ایسنا، دندان‌های شیری از شش‌ماهگی شروع به رویش می‌کنند و دندان‌های آسیاب دائمی نیز از شش‌سالگی رویش می‌یابند. بااین‌حال دندان‌های آسیاب شیری تا سن ۱۱-۱۲ سالگی در دهان کودک باقی می‌مانند و در جویدن و حفظ فضای دندان‌های دائمی جایگزینشان نقش مهمی دارند. متأسفانه بسیاری از کودکان جامعه ما به پوسیدگی دندانی مبتلا می‌شوند. همچنین بر اساس مطالعات انجام‌شده شیوع پوسیدگی دندان‌های شیری و دائمی در کودکان ایرانی حدود ۶۳ و ۷۹ درصد گزارش شده است.

طبق نظر متخصصان، کودکان دچار پوسیدگی‌های دندانی، کیفیت زندگی پایین‌تری از کودکان هم سن خود با دندان‌های سالم دارند و همچنین دچار عفونت و درد که منجر به بروز اشکال در خوردن و خوابیدن می‌شود، هستند. کمبود آگاهی والدین از اهمیت دندان‌های شیری، ترس والدین و باورهای غلط جامعه در خصوص درمان دندان‌های شیری ازجمله موانع درمان زودهنگام و پیشگیرانه پوسیدگی دندان در کودکان هستند که منجر به غیر قابل درمان شدن برخی دندان‌های شیری و کشیده شدن و مشکلات متعاقب آن می‌شود و به همین دلیل لازم است در این خصوص تلاش‌هایی صورت گیرد.

در این راستا، محققان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز، مطالعه‌ای را انجام داده‌اند که در آن میزان آگاهی و عملکرد والدین کودکان سه تا ۹ساله از اهمیت حفظ دندان‌های شیری کودکان مورد ارزیابی واقع شده است.

در این مطالعه توصیفی- تحلیلی، ۱۷۶ نفر از والدین مراجعه‌کننده به بخش کودکان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز مشارکت داشتند و به کمک پرسشنامه خاص تهیه‌شده توسط پژوهشگران، اطلاعات مورد نیاز را ارائه دادند. این اطلاعات سپس با استفاده از روش‌های آماری و به کمک کامپیوتر، مورد تجزیه‌وتحلیل واقع شدند.

نتایج این مطالعه وضعیت متوسطی را در آگاهی و عملکرد والدین برای حفظ دندان‌های شیری فرزندانشان نشان داد. این درحالی است که با توجه به نقش دندان‌های شیری در سلامت کودکان و مسئولیت والدین در پیشگیری و درمان کودکان، بالا بردن سطح آگاهی و به دنبال آن بهبود عملکرد آنان در خصوص اهمیت دندان‌های شیری ضرورت دارد.

شیرین طراوتی، متخصص دندانپزشکی کودکان و استادیار بخش دندانپزشکی کودکان دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز و همکارش در این رابطه می‌گویند: «در تحقیق ما، میانگین آگاهی والدین ۵۷ از ۷۵ بود و میانگین عملکرد آن‌ها نیز ۹ از ۱۲ ارزیابی شد. همچنین بررسی‌ها نشان داد که در این خصوص بین سن و جنس والدین با آگاهی و عملکردشان، ارتباطی دیده نمی‌شود».

آن‌ها می‌افزایند: «بر اساس این یافته‌ها، والدینی که دارای سابقه مراجعه به دندان‌پزشک، تعداد فرزندان کمتر، تحصیلات بالاتر و درآمد بیشتر بودند، هم آگاهی بیشتر و هم عملکرد بهتری در خصوص دندان‌های شیری فرزندانشان داشتند. ضمناً، با افزایش میزان آگاهی والدین، عملکرد آن‌ها نیز بهبود می‌یافت».

این یافته‌های علمی پژوهشی که در نشریه‌ای موسوم به «مجله دندانپزشکی» متعلق به دانشگاه علوم پزشکی تهران منتشر شده‌اند، از اهمیت بالای آگاه کردن والدین نسبت به حفظ دندان‌های شیری فرزندان خبر می‌دهند و لازم است متولیان امر در این رابطه، اقدامات آموزشی مناسبی انجام دهند.

انتهای پیام

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کليه حقوق تعلق دارد به سایت خبرکاو