متن خبر

مینی لیزر اختربیولوژی می تواند به شکار حیات در مریخ و فراتر از آن بپیوندد

مینی لیزر اختربیولوژی می تواند به شکار حیات در مریخ و فراتر از آن بپیوندد

اخبارمینی لیزر اختربیولوژی می تواند به شکار حیات در مریخ و فراتر از آن بپیوندد
شناسهٔ خبر: 266875 -
خبرکاو:

یک نسخه کوچک از ابزاری که می‌تواند ترکیبات آلی را با استفاده از لیزر و طیف‌سنج جرمی شناسایی کند، می‌تواند روزی در مأموریت‌هایی به مریخ و دیگر جهان‌های بالقوه قابل سکونت در منظومه شمسی پرواز کند.

این ابزار از تکنیکی به نام طیف‌سنجی جرمی دفع لیزری (LDMS) استفاده می‌کند و یک لیزر فرابنفش پالسی را با یک آنالایزر به نام Orbitrap ترکیب می‌کند. این دستگاه با استفاده از لیزر برای تبخیر مقادیر کمی از مواد از نمونه‌ای از سنگ کار می‌کند. این منجر به آزاد شدن مولکول ها از نمونه می شود (این "واجذبی" است، برعکس جذب است) و مولکول های آزاد شده بدون از بین بردن خود مولکول ها یونیزه می شوند.

ترکیب آنها متعاقباً توسط Orbitrap تجزیه و تحلیل می شود که با به دام انداختن مولکول های یونیزه شده در مدارهای اطراف یک الکترود کار می کند. سیگنال الکتریکی مولکول‌های یونیزه شده (در صورت یونیزه شدن، دارای بار الکتریکی هستند) می‌تواند به طیف جرمی تبدیل شود و هویت مولکول‌ها را به دانشمندان بگوید.

مطالب مرتبط: جستجوی حیات بیگانه (مرجع)

بخشی <a href= از نمونه اولیه Orbitrap مینیاتوری." class="lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/space/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/UPpJ3AZgMCL2MDsHTEVscT-320-80.jpeg 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/UPpJ3AZgMCL2MDsHTEVscT-480-80.jpeg 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/UPpJ3AZgMCL2MDsHTEVscT-650-80.jpeg 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/UPpJ3AZgMCL2MDsHTEVscT-970-80.jpeg 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/UPpJ3AZgMCL2MDsHTEVscT-1024-80.jpeg 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/UPpJ3AZgMCL2MDsHTEVscT-1200-80.jpeg 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/UPpJ3AZgMCL2MDsHTEVscT.jpeg" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/UPpJ3AZgMCL2MDsHTEVscT.jpeg">

بخشی از نمونه اولیه Orbitrap مینیاتوری. (اعتبار تصویر: ریکاردو آروالو)

LDMS و Orbitrap به ویژه به مولکول های آلی، از جمله بلوک های سازنده حیات مانند پروتئین ها و اسیدهای آمینه حساس هستند. به این ترتیب، این ابزار می‌تواند ابزاری قدرتمند در مأموریت‌های دیگر سیارات مانند مریخ باشد، جایی که مریخ نوردهای کنجکاوی و استقامت ناسا در حال حاضر در حال تحلیل شیمی سطح هستند. با این حال، چنین ابزاری هرگز در یک ماموریت بین سیاره‌ای گنجانده نشده است، زیرا یک عارضه مهم آن این است که LDMS و Orbitrap معمولاً بخش سنگینی از ماشین‌آلات هستند که بیشتر برای استفاده تجاری استفاده می‌شوند.

ریکاردو آروالو، دانشیار زمین‌شناسی در دانشگاه مریلند و نویسنده اصلی یک مطالعه جدید که نمونه اولیه کوچکتر و قابل حمل‌تری را توصیف می‌کند، او میگوید : «می‌توانید آن‌ها را در آزمایشگاه‌های صنایع دارویی، پزشکی و پروتئومیک [مطالعه پروتئین‌ها] بیابید. نسخه این فناوری، در بیانیه ای گفته شد (در برگه جدید باز می شود) .

"یکی که در آزمایشگاه خودم وجود دارد کمتر از 400 پوند [181 کیلوگرم] است، پس آنها بسیار بزرگ هستند، و هشت سال طول کشید تا نمونه اولیه ای را بسازیم که بتواند به طور موثر در فضا استفاده شود - بسیار کوچکتر و کم مصرف تر، آروالو گفت ، اما هنوز هم قادر به علم پیشرفته است.

داستان های مرتبط:

وزن نمونه اولیه تنها 17 پوند (7.7 کیلوگرم) در گرانش زمین است و ماهیت فشرده و سبک آن به این معنی است که می‌توان آن را در ماموریت‌های فضایی که جرم آن در بالاترین حد است به منظور کاهش هزینه‌ها، گنجانده شود. مزیت دیگر این فناوری این است که نسبت به سایر روش های طیف سنجی جرمی دقیق، احتمال آسیب رساندن یا آلودگی به نمونه کمتر است. طراحان آن می گویند، همچنین بسیار متنوع است.

آریوالو او میگوید : «خوبی در مورد منبع لیزر این است که هر چیزی را که بتوان یونیزه کرد، قابل تجزیه و تحلیل است. به عنوان مثال، این ابزار هم روی سنگ سیلیکات و هم یخ به خوبی عمل می کند، به این معنی که می تواند در ماموریت های فرودگر آینده به قمرهای یخی سیارات بیرونی، مانند ماموریت پیشنهادی Orbilander به ماهواره زحل، Enceladus ، و همچنین در ماموریت به ماه زمین یا مریخ.

مطالعه جدید در 16 ژانویه در مجله Nature Astronomy منتشر شد (در برگه جدید باز می شود) .

کیت کوپر را در توییتر @21stCenturySETI دنبال کنید. (در برگه جدید باز می شود) ما را در توییتر @Spacedotcom (در برگه جدید باز می شود) و در فیس بوک (در برگه جدید باز می شود) دنبال کنید .

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است