سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

میزان خروج از کریپتو کم است اما سرمایه گذاران نگران نیستند

بازار سرمایه خطرپذیر جهانی در حال تحمل یک دوره طولانی خروج محدود است. استارت‌آپ‌ها برای مدت طولانی‌تری خصوصی می‌مانند، M&A تا حدودی به دلیل نظارت دقیق نظارتی بی‌صدا است و بازار عرضه اولیه سهام منجمد باقی می‌ماند. این به این معنی است که بسیاری از معاملات سرمایه گذاری تاریخی، در شرایط IRR، به آرامی در حال پوسیدن هستند. بازار کریپتو تفاوتی ندارد، اما برخی از سرمایه گذاران در این فضا نگران نیستند. داده‌های جدید ...

بازار سرمایه خطرپذیر جهانی در حال تحمل یک دوره طولانی خروج محدود است. استارت‌آپ‌ها برای مدت طولانی‌تری خصوصی می‌مانند، M&A تا حدودی به دلیل نظارت دقیق نظارتی بی‌صدا است و بازار عرضه اولیه سهام منجمد باقی می‌ماند. این به این معنی است که بسیاری از معاملات سرمایه گذاری تاریخی، در شرایط IRR، به آرامی در حال پوسیدن هستند.

بازار کریپتو تفاوتی ندارد، اما برخی از سرمایه گذاران در این فضا نگران نیستند. داده‌های جدید از گزارش رمزنگاری سه‌ماهه سال 2023 PitchBook به وضوح نشان می‌دهد که اگر بازار بزرگ‌تر استارت‌آپ‌ها از خشکسالی خروج رنج می‌برد، استارت‌آپ‌های کریپتو احتمالاً از بین خواهند رفت.

فقدان حجم خروج و ارزش استارت‌آپ کریپتو را می‌توان با کاهش سرمایه‌گذاری کل سرمایه‌گذاری در شرکت‌های نوپای وب 3 مرتبط دانست. وقتی نقدینگی کم باشد، چشم انداز بازگشت سرمایه می تواند تیره شود. خبر خوب برای بنیان‌گذاران کریپتو این است که علیرغم شانس کم برای فروش شرکتشان، سرمایه‌گذاری خطرپذیر در سه‌ماهه چهارم سال 2023 نسبت به سه ماهه سوم 2.5 درصد افزایش یافته است، اگرچه حجم معاملات نیز درصد مشابهی کاهش یافته است.

در این گزارش آمده است که سه ماهه چهارم با «فعالیت های سطح پایین مشاهده شده در سال 2023» مطابقت دارد. و با تنها 12 خروج در این بازه زمانی، کمترین تعداد از سه ماهه چهارم 2020 بود.

ارزش معاملات بیشتر علیرغم خروجی های محدود نشان دهنده سطحی از خوش بینی در بین سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال است که ممکن است آن را تعجب آور بدانیم. اما با افزایش قیمت کریپتوها، رفع موانع کلیدی نظارتی و سایر سیگنال‌های مثبت که کمی نور گرم را به وب 3 می‌تابانند، سرمایه‌گذاری بیشتر ما را شوکه نمی‌کند.

با این حال، سوال خروج همچنان باقی است، مجموع سرمایه گذاری های اخیر لعنت می شود. با نگاهی به داده‌های سالانه، خروجی‌های سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز متمرکز بر ارز دیجیتال به ارزش 1.2 میلیارد دلار در سال 2012، فقط 500 میلیون دلار بین سال‌های 2019 و 2020. در سال‌های 2022 و 2023، این اعداد به 1.4 میلیارد و 1 میلیارد دلار رسید. خروجی ارز دیجیتال سال 2021 بود که ارزش خروج از کریپتو به ارزش 88 میلیارد دلار داشت.

چرا اختلاف فاحش؟ تجزیه و تحلیل آن سخت نیست: خروجی ها در سال 2021 برای بسیاری از دسته های استارت آپی داغ بود و Coinbase در آن سال عمومی شد. ارزش این شرکت در قیمت مرجع در فهرست مستقیم خود بیش از 65 میلیارد دلار بود و در معاملات اولیه حتی بیشتر از آن. این توضیح می دهد که چرا سال 2021 در مقایسه با سال های مشابه خود بسیار برجسته است، حتی اگر کوین بیس امروز 37 میلیارد دلار ارزش کمتری داشته باشد.

سهام در مقابل توکنومیک

پس ، از نظر حقوق صاحبان سهام، در سال‌های اخیر یک خروج ارز دیجیتال با پشتوانه سرمایه‌گذاری وجود داشته است (Coinbase)، در حالی که تمام خروجی‌های web3 دیگر که به روش سنتی اندازه‌گیری می‌شوند، حداکثر یک خطای گرد کردن هستند.

به گفته ونس اسپنسر، یکی از بنیانگذاران Framework Ventures، با این حال، در ارزهای دیجیتال، خروجی ها تا حد زیادی بین M&A و IPO ها از یک سو و راه اندازی توکن ها از سوی دیگر تقسیم می شود. دو مورد اول راه‌های اصلی برای دریافت نقدینگی VCها در ارزهای دیجیتال نیستند، و پس عدد خروج نسبتاً پایین و ۱ میلیارد دلاری احتمالاً کمی گمراه‌کننده است.

اسپنسر او میگوید : «اکثریت قریب به اتفاق رویدادهای نقدینگی در کریپتو VC از توکن‌ها می‌آیند، و احتمالاً اندازه‌گیری کلی‌نگر آن بسیار سخت‌تر است. من کاهش در این معیارها را به عنوان دلیلی برای اثبات اینکه VCها در دستیابی به نقدینگی با مشکل بیشتری مواجه هستند، نمی بینم.

سال‌های گذشته، ما شاهد تحول فزاینده‌ای از «مدل خروج سنتی VC» به رویکرد رویداد نقدینگی مبتنی بر نشانه‌ای بوده‌ایم که در آن تمرکززدایی، ایجاد فضای عمومی و پذیرش جامعه برای ایجاد بازدهی موفقیت‌آمیز برای همه ذینفعان مهم است. برایان ماهونی، معاون توسعه کسب و کار در استودیوی سرمایه‌گذاری متمرکز Thesis گفت.

اما برخی از سرمایه گذاران بر این باورند که این نشان می دهد که بازار چگونه در حال تغییر است و چقدر مهم است که سرمایه گذاری ها - یا HODL - را با قاطعیت نگه دارید، حتی زمانی که آنها در حال عبور از کمبود خروج هستند.

نگران نیست

در حالی که این مهم است که بازدهی حاصل از سرمایه‌گذاری‌های بالغ‌تر به سرمایه‌گذاران داده شود، برخی از شرکت‌ها حمایت خود از پروژه‌های مراحل اولیه را دو برابر می‌کنند.

توماس تانگ، معاون سرمایه گذاری این شرکت، گفت، برای مثال، یکی از سرمایه گذاری های اولیه Ryze Labs در Solana، به لطف عملکرد آن در سال گذشته، قوی باقی مانده است. تانگ گفت: «تجربه ما در طول بازارهای نزولی به ما نشان داد که باید با حمایت از ایده‌های نوآورانه‌ای که پتانسیل تعریف مجدد آینده فناوری بلاک چین را دارند، پایدار باشیم.

اسپنسر از Frameworks گفت: سرمایه گذاران همچنین می دانند که این خروج ممکن است سال ها طول بکشد. او گفت: «VCهای هوشمند خرید خود را در سال‌های 2022 و 2023 انجام دادند، و اکنون طبقه شایسته‌تر از سرمایه‌گذاران قبل از اینکه حتی به فرصت‌های خروج فکر کنند، منتظر بالاترین رکوردهای جدید هستند. "ما به دلیل تمرکز بیشتر در درازمدت، به ویژه در زمینه سرمایه گذاری های مخاطره آمیز شناخته شده ایم، و معتقدیم که این طرز فکر ما را در موقعیت خوبی برای این چرخه آینده قرار داده است. "

از آنجایی که چشم انداز سرمایه گذاری به سمت سال 2024 متمرکز است و ارزش بازار ارزهای دیجیتال همچنان به رشد خود ادامه می دهد، هنوز خوش بینی محتاطانه در فضا وجود دارد و میل به ماندن در شرط بندی های به ظاهر قوی وجود دارد.

خبرکاو