سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

موزیلا به روش‌های فریبنده مایکروسافت برای ترغیب کاربران به استفاده از مرورگر اج اعتراض کرد

موزیلا مایکروسافت را به استفاده از روش‌های فریبنده برای ترغیب کربران به استفاده از مرورگر اج متهم کرده است. این شرکت او میگوید مایکروسافت از تبلیغات گمراه‌کننده، رابط‌ کاربری‌ پیچیده و هشدارهای خاصی استفاده می‌کند تا کاربران نتوانند به راحتی به سمت مرورگرهای دیگر بروند. موزیلا از مایکروسافت می‌خواهد که این اقدامات را متوقف کند و خواستار قوانینی برای تضمین رقابت عادلانه مرورگرها شده است. ...

موزیلا مایکروسافت را به استفاده از روش‌های فریبنده برای ترغیب کربران به استفاده از مرورگر اج متهم کرده است. این شرکت او میگوید مایکروسافت از تبلیغات گمراه‌کننده، رابط‌ کاربری‌ پیچیده و هشدارهای خاصی استفاده می‌کند تا کاربران نتوانند به راحتی به سمت مرورگرهای دیگر بروند. موزیلا از مایکروسافت می‌خواهد که این اقدامات را متوقف کند و خواستار قوانینی برای تضمین رقابت عادلانه مرورگرها شده است.

موزیلا به‌تازگی یک گزارش 70 صفحه‌ای به نام «فراتر از لبه (Edge): چگونه سازوکارهای مایکروسافت انتخاب آزادانه مرورگرها را به خطر می‌اندازد» منتشر کرد . در این گزارش موزیلا کاملاً تشریح می‌کند که مایکروسافت چگونه در ویندوز مانع می‌شود تا کاربران مرورگرهای دیگر مانند فایرفاکس و کروم را انتخاب کنند.

سازوکارهای مایکروسافت برای حفظ مروگر اج

موزیلا در گزارش خود، به‌طور کلی به سه روش اصلی مایکروسافت برای حفظ اج به‌عنوان مرورگر پیش‌فرض اشاره می‌کند.

روش اول: به ادعای موزیلا وقتی می‌خواهید مرورگر دیگری دانلود کنید، مایکروسافت تبلیغاتی در بنر سایت و نوتیفیکشن‌هایی در گوشه صفحه به شما نشان می‌دهد و ترغیبتان می‌کند تا از اج استفاده کنید.

پیغام مایکروسافت وقتی که می‌خواهید مرورگر دیگری دانلود کنید

روش دوم: مایکروسافت با رابط کاربری گیج‌کننده همچنان اج را در برخی برنامه‌ها به‌صورت پیش‌فرض قرار می‌دهد. در ویندوز 11، حتی اگر مرورگر اج را از حالت پیش‌فرض خارج کنید، همچنان می‌بینید در بخش‌های مختلفی این مرورگر پیش‌فرض باقی مانده است و باید در تنظیمات متفاوتی مرورگر مدنظر خود را جایگزین کنید.

موزیلا و مایکروسافت
پیغامی که در آن کاربران را به استفاده از بینگ ترغیب می‌کند

روش سوم: مایکروسافت از زبانی گمراه‌کننده برای ترغیب کاربران به استفاده از اج استفاده می‌کند. موزیلا او میگوید که پیغام‌های مربوط به تنظیمات مرورگر از زبانی استفاده می‌کنند که شبیه به هشدارهای سیستم است و احتمالاً کاربران به اشتباه اقداماتی به نفع مرورگر اج انجام می‌دهند.

موزیلا او میگوید که این شیوه‌ها انتخاب کاربر را محدود می‌کند و به رقابت منصفانه مرورگرها صدمه می‌زند. این گزارش با تشویق مایکروسافت به کنارگذاشتن این سازوکارهای مضر و حمایت از اقدامات رگولاتورها برای تضمین رقابت منصفانه به پایان می‌رسد.

خبرکاو