متن خبر

موافقت دولت اسرائیل با اکتشاف گاز در منطقه مورد مناقشه با لبنان

موافقت دولت اسرائیل با اکتشاف گاز در منطقه مورد مناقشه با لبنان

اخبارموافقت دولت اسرائیل با اکتشاف گاز در منطقه مورد مناقشه با لبنان
شناسهٔ خبر: 110508 -
خبرکاو:

به گزارش ایسنا، شبکه خبری المیادین به نقل از سایت "اسرائیل دیفنس" رژیم صهیونیستی پیش‌بینی نزاع بین اسرائیل و لبنان را مطرح کرد زیرا دولت رژیم صهیونیستی با حفاری گاز در بلوک "إلون دی" در هم‌جواری بلوک۹ در منطقه مورد مناقشه با لبنان موافقت کرد.

رژیم صهیونیستی قبلا با دادن مجوز برای اکتشاف گاز در این بلوک به دلیل نگرانی از تشدید نزاع با لبنان مخالفت می‌کرد. اکنون به نظر می‌رسد تلاش‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به توافقی غیرعلنی بین لبنان و اسرائیل منجر شده است. سؤال اینجاست که اسرائیل چه امتیازی داده است؟

علاوه بر بلوک ۷۲ بلوک دیگری نیز جزو منطقه‌های مورد مناقشه بین لبنان و اسرائیل است. به نوشته دیلی استار لبنان، پیش‌بینی می‌شود که اکتشاف گاز در بلوک شماره۹ در آب‌های منطقه‌ای لبنان اواخر سال ۲۰۲۰ آغاز ‌شود.

شرکت توتال فرانسه عملیات اکتشاف را به نفع دولت لبنان انجام خواهد داد. این شرکت برای تکمیل اکتشاف گاز در بلوک۹ تا اواخر مه ۲۰۲۱ زمان نیاز دارد.

چالش دیگری که در خصوص نزاع مرزی بین لبنان و اسرائیل وجود دارد قانونی است که اخیرا در کنگره آمریکا به نام "قانون سزار" تصویب شده و به آمریکا اجازه می‌دهد هر طرفی را که از نظام بشار اسد حمایت می‌کند، تحریم کند. این قانون احتمالا برای شرکت‌های خارجی که در زمینه گاز لبنان فعالیت می‌کنند در صورتی که بخشی از درآمدهای اکتشاف در حمایت مالی از حزب‌الله به کار گرفته شوند، مانع ایجاد می‌کند. در واقع کسانی که در این رابطه فعالیت می‌کنند در معرض تحریم‌های آمریکا قرار می‌گیرند.

اسرائیل دیفنس می‌افزاید، برای اسرائیل هرگونه مانع‌ در برابر اکتشاف گاز توسط لبنان مثل "شمشیر دو لبه" است یکی از جنبه کاهش بودجه لبنان که به منزله کاهش منابع مالی حزب‌الله لبنان است و از جنبه دوم فروپاشی اقتصادی لبنان که ممکن است به جنگ داخلی و وخیم شدن مرزهای شمالی بینجامد، همچنین دولت آمریکا با لبنان تشنه به نقدینگی از طریق تحریم‌های ناشی از قانون سزار یک بازی را شروع کرده است. لبنان می‌تواند حزب‌الله را آزاد بگذارد و ارتش اسرائیل را در مرزهای مشترک با لبنان و سوریه به دردسر بیندازد.

به نقل از این سایت، از این رو این مساله مربوط به "توازنی شکننده" است اگر اسرائیل از بلوک‌های إلون دی، الون اف،‌ بلوک۴ و بلوک۹ بهره ببرد آرامشی شکننده در مرزهای ادامه می‌یابد.

براساس گزارش این سایت اسرائیلی، تصادفا به نظر می‌رسد در حالی که وزیر انرژی لبنان از آغاز اکتشاف و حفاری دریایی خبر داده رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی علنا در شمال دست به یک مانور گردان تحت امرش زده که هدفش سنجیدن میزان آمادگی نیروهایش برای جنگ با لبنان است.

انتهای پیام

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کليه حقوق تعلق دارد به سایت خبرکاو