سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

مطالعه جدید: ماه روی اکوسیستم‌ صخره‌های مرجانی تأثیر عجیبی می‌گذارد

طبق یک مطالعه جدید، ماه بیش از آنچه تصور می‌شود، بر زندگی روی زمین تأثیر می‌گذارد. محققان دریافتند که نور ماه روی نحوه زندگی ماهی‌ها و دیگر موجودات در صخره‌های مرجانی مؤثر است. محققان آمریکایی با تحلیل صداهای موجوداتی که در صخره‌های مرجانی زندگی می‌کنند، متوجه تغییر فعالیت و تعاملات این موجودات در حین طلوع و غروب ماه شدند. براساس مقاله منتشرشده در Plos One، محققان مرکز نیروی دریایی NUWC و آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته انرژی ARPA-E در ایالات متحده دریافتند که با طلوع و غروب ...

طبق یک مطالعه جدید، ماه بیش از آنچه تصور می‌شود، بر زندگی روی زمین تأثیر می‌گذارد. محققان دریافتند که نور ماه روی نحوه زندگی ماهی‌ها و دیگر موجودات در صخره‌های مرجانی مؤثر است. محققان آمریکایی با تحلیل صداهای موجوداتی که در صخره‌های مرجانی زندگی می‌کنند، متوجه تغییر فعالیت و تعاملات این موجودات در حین طلوع و غروب ماه شدند.

براساس مقاله منتشرشده در Plos One، محققان مرکز نیروی دریایی NUWC و آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته انرژی ARPA-E در ایالات متحده دریافتند که با طلوع و غروب ماه، صدای موجودات در صخره‌های مرجانی به سرعت تغییر می‌کند.

تأثیر نور ماه روی فعالیت موجودات در صخره‌های مرجانی

محققان در مقاله خود می‌گویند که در ساعاتی که نور ماه افزایش می‌یابد، صدای ماهی‌ها با فرکانس بالا افزایش می‌یابد، در همین ساعات نیز صدای ماهی‌ها با فرکانس پایین و بی‌مهرگان کمتر می‌شود. این کشف نشان می‌دهد که طلوع و غروب ماه باعث تغییرات منظم در تعاملات اکوسیستم صخره‌های مرجانی می‌شود.

محققان برای آنکه مستقیماً در اکوسیستم زنده صخره‌های مرجانی دخالت نکنند و نظم آن را برهم نزنند، از تجهیزات پایش صوتی در سواحل غربی هاوایی بهره بردند و میزان صداها را اندازه‌ گرفتند. آن‌ها از هیدروفون‌ها برای ثبت میزان شدت صوت در فواصل زمانی 10 یا 15 دقیقه‌ای استفاده کردند.

تغییرات مشاهده‌شده در صدای بیولوژیکی بین طلوع و غروب ماه احتمالاً به تغییرات میزان نور ماه مربوط است، و تغییرات جزر و مدی با طلوع و غروب ماه گویا چندان به فعالیت موجودات در صخره‌های مرجانی ربط ندارد. به‌طور کلی، فعالیت صوتی بیشتر در صخره‌های مرجانی، نشان‌دهنده شلوغی و سالم‌‌بودن اکوسیستم آن صخره است.

این مطالعه می‌تواند برای محافظت از موجودات و صخره‌های مرجانی نیز سودمند باشد. با تحلیل دقیق الگوهای نور ماه، می‌توان با کنترل صداها ماهی‌های بیشتری به سمت این صخره‌ها جذب کرد. همچنین این پژوهش به دانشمندان برای مقایسه صخره‌های مختلف با یکدیگر کمک می‌کند تا بتوان از آن‌ها در برابر گرم‌شدن کره زمین محافظت کرد.

خبرکاو