اخبار, فضا

مریخ نورد استقامت نشانه هایی از رودخانه خروشان باستانی در مریخ را جاسوسی می کند

دانشمندان فکر می کنند <a href= که این نوارهای سنگی ممکن است توسط یک رودخانه عمیق و با جریان سریع تشکیل شده باشند - اولین باری است که چنین شواهدی در مریخ یافت می شود. مریخ نورد Perseverance ناسا این صحنه را در مکانی به نام "Skrinkle Haven" با استفاده از دوربین Mastcam-Z خود بین ۲۸ فوریه و ۹ مارس ۲۰۲۳ ثبت کرد. " class="expandable lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/space/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/TShZeRNXgsHrbXWrEngs2V-320-80.jpeg 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/TShZeRNXgsHrbXWrEngs2V-480-80.jpeg 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/TShZeRNXgsHrbXWrEngs2V-650-80.jpeg 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/TShZeRNXgsHrbXWrEngs2V-970-80.jpeg 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/TShZeRNXgsHrbXWrEngs2V-1024-80.jpeg 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/TShZeRNXgsHrbXWrEngs2V-1200-80.jpeg 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/TShZeRNXgsHrbXWrEngs2V.jpeg" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/TShZeRNXgsHrbXWrEngs2V.jpeg">

دانشمندان فکر می کنند که این نوارهای سنگی ممکن است توسط یک رودخانه عمیق و با جریان سریع تشکیل شده باشند - اولین باری است که چنین شواهدی در مریخ یافت می شود. مریخ نورد Perseverance ناسا این صحنه را در مکانی به نام "Skrinkle Haven" با استفاده از دوربین Mastcam-Z خود بین ۲۸ فوریه تا ۹ مارس ۲۰۲۳ ثبت کرد. (اعتبار تصویر: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS)

مریخ باستانی ممکن است سهم خود را از رودخانه های خروشان داشته باشد.

نشانه های زیادی وجود دارد که نشان می دهد مدت ها قبل آب مایع در سیاره سرخ جریان داشته است. اما بیشتر این شواهد به دریاچه‌ها، اقیانوس‌ها یا نهرهای نسبتاً ملایم مانند نهرهای باستانی کشف شده توسط مریخ‌نورد کنجکاوی ناسا در دهانه عظیم گیل مریخ اشاره می‌کنند.

اما پسر عموی جوان کنجکاوی Perseverance که در حال کاوش در یک دهانه مریخ متفاوت به نام Jezero است، روی بستر رودخانه‌ای که مدت‌ها مرده است جمع شده است که کاملاً متفاوت به نظر می‌رسد. این یکی دارای دانه‌های درشت و سنگفرش است، چیزهای حجیمی که نمی‌توان آنها را با یک قطره جابجا کرد.

لیبی آیوز، محقق فوق دکتری در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا (JPL) در جنوب کالیفرنیا، که Perseverance را اداره می‌کند، در بیانیه‌ای گفت: «اینها نشان‌دهنده رودخانه‌ای پرانرژی است که کامیون در حال حرکت است و زباله‌های زیادی را حمل می‌کند.» ) در روز پنجشنبه (۱۱ اردیبهشت). هرچه جریان آب قوی‌تر باشد، راحت‌تر می‌تواند قطعات بزرگ‌تری از مواد را جابجا کند.»

مطالب مرتبط: ۱۲ عکس شگفت انگیز از اولین سال حضور مریخ نورد Perseverance در مریخ

مریخ نورد Perseverance ناسا <a href= این موزاییک تپه ای به نام "Pinestand" را ثبت کرد. دانشمندان فکر می‌کنند که لایه‌های رسوبی بلندی که در اینجا روی هم چیده شده‌اند، می‌توانست توسط رودخانه‌ای عمیق و سریع تشکیل شده باشد." class="expandable lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/space/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/mQt9oay2wHwEU9PQBT7yAi-320-80.jpg 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/mQt9oay2wHwEU9PQBT7yAi-480-80.jpg 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/mQt9oay2wHwEU9PQBT7yAi-650-80.jpg 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/mQt9oay2wHwEU9PQBT7yAi-970-80.jpg 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/mQt9oay2wHwEU9PQBT7yAi-1024-80.jpg 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/mQt9oay2wHwEU9PQBT7yAi-1200-80.jpg 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/mQt9oay2wHwEU9PQBT7yAi.jpg" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/mQt9oay2wHwEU9PQBT7yAi.jpg">

مریخ نورد Perseverance ناسا این موزاییک تپه ای به نام "Pinestand" را به تصویر کشیده است. دانشمندان ماموریت فکر می‌کنند که لایه‌های رسوبی بلندی که در اینجا روی هم چیده شده‌اند، می‌توانند توسط رودخانه‌ای عمیق و سریع تشکیل شده باشند. (اعتبار تصویر: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS)

استقامت برخی از این شواهد جدید را در مکانی جمع آوری کرد که تیم ماموریت آن را Skrinkle Haven می نامد (ظاهراً با اشاره به ساحلی در انگلستان (در برگه جدید باز می شود) . به گفته مقامات ناسا، این سایت دارای نوارهای منحنی از سنگ های لایه ای است که تقریباً به طور قطع توسط آب جریان قوی تشکیل شده اند.

اما ماهیت رودخانه‌ای که این منظره را مجسمه‌سازی کرده است، موضوع بحث‌هایی است. اعضای تیم ماموریت گفتند که ممکن است این یک رودخانه مارپیچ بوده باشد که سواحل آن به مرور زمان تغییر کرده است، یا یک رودخانه "بافته" که با میله های شنی بیرون زده مشخص شده است.

در هر دو سناریو، گروه‌های راک احتمالاً در ابتدا بسیار بلندتر بودند، اما توسط بادهای مریخی ماسه‌بلاست به اندازه کنونی خود کاهش یافتند.

مایکل لمب، همکار تیم علمی Perseverance، متخصص رودخانه مستقر در مؤسسه فناوری کالیفرنیا در پاسادنا، در همین بیانیه گفت: «باد مانند یک چاقوی جراحی عمل کرده است که بالای این رسوبات را بریده است.

لمب گفت : "ما رسوباتی مانند این را روی زمین می بینیم، اما آنها هرگز به اندازه آنها در مریخ در معرض دید قرار نمی گیرند." زمین پوشیده از پوشش گیاهی است که این لایه ها را پنهان می کند.

داستان های مرتبط:

شواهد بالقوه بیشتر از جریان سریع آب باستانی از Pinestand، تپه ای که در حدود ۰.۲۸ مایل (۰.۴۵ کیلومتر) از Skrinkle Haven قرار دارد، می آید. Pinestand دارای لایه های سنگی رسوبی است که ارتفاع برخی از آنها تا ۶۵ فوت (۲۰ متر) می رسد.

ایوز گفت: «این لایه ها به طور غیرعادی برای رودخانه های روی زمین بلند هستند. اما در عین حال، رایج‌ترین راه برای ایجاد این نوع لندفرم‌ها، رودخانه است.

Jezero با عرض ۲۸ مایل (۴۵ کیلومتر) مدتها پیش میزبان یک دریاچه بزرگ و یک دلتای رودخانه بود. استقامت به کاوش و شناسایی این محیط جذاب ادامه خواهد داد، محیطی که محققان فکر می کنند مدت ها پیش قادر به پشتیبانی از حیات مشابه زمین بود.

کتی استک مورگان، معاون پروژه، دانشمند پروژه Perseverance از JPL در همین بیانیه گفت: "آنچه در اینجا هیجان انگیز است این است که ما وارد مرحله جدیدی از تاریخ Jezero شده ایم. و این اولین بار است که محیط هایی مانند این را در مریخ می بینیم." ما به رودخانه‌هایی در مقیاسی متفاوت از قبل فکر می‌کنیم.»

استقامت همراه با هلیکوپتر Ingenuity کوچک ناسا در فوریه ۲۰۲۱ بر روی زمین Jezero فرود آمد. این مریخ نورد در حال مطالعه زمین شناسی Jezero، شکار نشانه هایی از حیات گذشته مریخ و جمع آوری نمونه هایی برای بازگشت آینده به زمین است.

مایک وال نویسنده کتاب " Out There (در برگه جدید باز می شود " (انتشارات بزرگ مرکزی، ۲۰۱۸؛ تصویرگری شده توسط کارل تیت)، کتابی در مورد جستجوی زندگی بیگانه است. او را در Twitter @michaeldwall دنبال کنید (در برگه جدید باز می شود) . ما را در توییتر @Spacedotcom (در برگه جدید باز می شود) و در فیس بوک (در برگه جدید باز می شود) دنبال کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *