سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

مرکز آمار: نرخ تورم اردیبهشت به ۴۹.۱ درصد رسید؛ ۱.۵ درصد بیشتر از ماه قبل

۱۴۶۳۲۱۳_۸۷۲.jpg
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : در اردیبهشت ماه ١۴٠٢ نرخ تورم سالانه برای خانوار‌های کشور به ۴٩،١ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ١،۵ واحد درصد افزایش یافته است. به گزارش «انتخاب» به نقل از مرکز امار، تورم نقطه به نقطه اردیبهشت ماه ١۴٠٢ در مقایسه با ماه قبل، ٠,٩ واحد درصد کاهش یافته است. تورم نقطه به نقطه خانوار‌های کشور منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر ...
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

در اردیبهشت ماه ١۴٠٢ نرخ تورم سالانه برای خانوار‌های کشور به ۴٩،١ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ١،۵ واحد درصد افزایش یافته است.

به گزارش «انتخاب» به نقل از مرکز امار، تورم نقطه به نقطه اردیبهشت ماه ١۴٠٢ در مقایسه با ماه قبل، ٠,٩ واحد درصد کاهش یافته است.

تورم نقطه به نقطه خانوار‌های کشور

منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. در اردیبهشت ماه ١۴٠٢ تورم نقطه به نقطه خانوار‌های کشور، ۵۴،۶ درصد بوده است؛ یعنی خانوار‌های کشور به طور میانگین، ۵۴.۶ درصد بیشتر از اردیبهشت ماه ١۴٠١ برای خرید یک «مجموعه کالا‌ها و خدمات یکسان» هزینه کرده­ اند. تورم نقطه به نقطه اردیبهشت ماه ١۴٠٢ در مقایسه با ماه قبل، ٠،٩ واحد درصد کاهش یافته است.

تورم ماهانه خانوار‌های کشور

منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می‌باشد. در اردیبهشت ماه ١۴٠٢ تورم ماهانه خانوار‌های کشور برابر ٢،٨ درصد بوده است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات»، ٢.۶ درصد و برای گروه عمده «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات»، ٢.٨ درصد بوده است.

نرخ تورم سالانه خانوار‌های کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. در اردیبهشت ماه ١۴٠٢ نرخ تورم سالانه برای خانوار‌های کشور به ۴٩،١ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ١،۵ واحد درصد افزایش یافته است.