سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

مدیر عامل Bluesky با اعتدال محتوا در فدیورس مقابله می کند

پانل روی صحنه در رویداد Informed بنیاد نایت، کابوس بی‌پرده ایلان ماسک است: مایک مسنیک، سردبیر Techdirt، یوئل راث، مدیر سابق ایمنی توییتر، و جی گرابر، مدیر عامل Bluesky، که گرد هم آمده‌اند تا در مورد تعدیل محتوا در دنیای فدیورس بحث کنند. بیش از یک سال از حضور ماسک در دفتر مرکزی توییتر می گذرد ، اما بسیاری از کاربران رسانه های اجتماعی هنوز کمی کوچ نشین هستند و در میان پلتفرم های مختلف در حال ظهور شناور هستند. و اگر کاربری تصمیم گرفت توییتر را ...

پانل روی صحنه در رویداد Informed بنیاد نایت، کابوس بی‌پرده ایلان ماسک است: مایک مسنیک، سردبیر Techdirt، یوئل راث، مدیر سابق ایمنی توییتر، و جی گرابر، مدیر عامل Bluesky، که گرد هم آمده‌اند تا در مورد تعدیل محتوا در دنیای فدیورس بحث کنند.

بیش از یک سال از حضور ماسک در دفتر مرکزی توییتر می گذرد ، اما بسیاری از کاربران رسانه های اجتماعی هنوز کمی کوچ نشین هستند و در میان پلتفرم های مختلف در حال ظهور شناور هستند. و اگر کاربری تصمیم گرفت توییتر را در دوران ماسک ترک کند، احتمالاً به دنبال یک پلتفرم واقعی است   سیاست‌های اعتدال ، که به معنای فشار بیشتر برای رهبرانی مانند گرابر برای ایجاد تعادل شکننده بین اعتدال بیش از حد خسته‌کننده و رویکرد کاملاً دست‌کم است.

گرابر در مورد رویکرد خود به اجرای Bluesky گفت: "کل فلسفه این بوده است که این باید یک UX خوب داشته باشد و یک تجربه خوب باشد." «مردم فقط به خاطر تمرکززدایی و ایده های انتزاعی در این کار نیستند. آنها برای خوش گذرانی و گذراندن اوقات خوش در اینجا در آن هستند.»

و در آغاز، کاربران تجربه خوب - واقعا خوب - داشتند.

ما نسبت بسیار بالایی از پوستر به کمین داشتیم. در بسیاری از پلتفرم‌های اجتماعی، درصد بسیار کمی از افرادی که پست می‌کنند، و درصد بسیار زیادی از افرادی که در کمین هستند، وجود دارد. "این یک فرهنگ ارسال بسیار فعال بوده است، و همچنان ادامه دارد، اگرچه آغاز بسیار بالا بود، مانند 90-95٪ از کاربران همه پست می گذاشتند."

اما Bluesky در مرحله آزمایشی خود با مشکلات فزاینده‌ای مواجه شده است زیرا می‌داند چه رویکردی برای مسائل ظریف تعدیل محتوا اتخاذ کند. در یک حادثه، که راث در مورد آن از گرابر در پنل سوال کرد، کاربران متوجه شدند که Bluesky فهرست ی از کلمات ممنوعه در نام کاربری ندارد. در نتیجه، کاربران شروع به ثبت نام حساب‌ها با توهین‌های نژادی کردند .

«در آن زمان تابستان گذشته، ما یک تیم واقعا کوچک بودیم، مثل کمتر از ده مهندس. گرابر گفت: همه ما می توانستیم دور یک میز کنفرانس قرار بگیریم. هنگامی که ناظران محتوا مشکل نام‌های کاربری را کشف کردند، تیم کد را که منبع باز است وصله کرد، پس کاربران می‌توانستند اجرای فهرست ‌های کلمات را در زمان واقعی مشاهده کنند، که بحث‌های بیشتری را برانگیخت. ما چیزهای زیادی در مورد شفافیت ارتباطات و واقعاً فعال بودن یاد گرفتیم…. یکی از دلایلی که ما برای مدت طولانی در بتا ماندیم این است که به خودمان فضایی بدهیم تا این کار را درست انجام دهیم.

از آن زمان، هم پایگاه کاربری Bluesky و هم تیم آن رشد کرده اند. Bluesky مهندسان و تعدیل کننده های محتوا را استخدام کرد، در حالی که تعداد کل کاربران آن از حدود 50000 نفر در پایان آوریل 2023 به بیش از 3 میلیون نفر در این ماه افزایش یافت. و این پلتفرم هنوز برای عموم باز نیست.

گرابر گفت: «منصفانه است که بگوییم حدود نیمی از کار محصول فنی ما به نوعی با اعتماد و ایمنی مرتبط بوده است، زیرا اعتدال در نحوه عملکرد این محصول در یک اکوسیستم باز کاملاً اساسی است.

برای پلتفرم هایی مانند Bluesky، Mastodon و Threads، با اضافه کردن متغیر fediverse، چالش های تعدیل محتوا حتی پیچیده تر می شود.

هنگامی که پروتکل AT به طور کامل راه‌اندازی شد، هر کسی می‌تواند شبکه اجتماعی خود را در بالای زیرساخت Bluesky بسازد - Bluesky، به عنوان یک شبکه اجتماعی، تنها یک برنامه است که بر روی پروتکل ساخته شده است. اما این بدان معناست که با ظهور شبکه‌های جدید در پروتکل AT، شرکت باید تصمیم بگیرد که چگونه (یا اگر) باید کارهایی که افراد روی پلتفرم انجام می‌دهند را تنظیم کند. در حال حاضر، این بدان معنی است که Bluesky در حال ساختن چیزی است که آن را "اعتدال قابل ترکیب" می نامد.

گرابر گفت: «دیدگاه گسترده‌تر ما در اینجا اعتدال قابل تنظیم است، و این اساساً به این معناست که در سرویس‌هایی که اجرا می‌کنیم، مانند برنامه، یک خط پایه برای تعدیل تعیین می‌کنیم». اما ما می‌خواهیم اکوسیستمی بسازیم که در آن هر کسی بتواند [در حد اعتدال] شرکت کند و شخص ثالث واقعاً شخص اول باشد.»

گرابر مفهوم پیچیده را بیشتر در یک پست وبلاگ توضیح می دهد:

پلتفرم‌های اجتماعی متمرکز تمام نظارت را به مجموعه‌ای از مدیران که خط‌مشی‌های آن‌ها توسط یک شرکت تنظیم می‌شود، محول می‌کنند. این کمی شبیه حل همه اختلافات در سطح دیوان عالی کشور است. شبکه های فدرال تصمیمات نظارت را به مدیران سرور واگذار می کنند. این بیشتر شبیه حل و فصل اختلافات در سطح دولت ایالتی است، که بهتر است زیرا اگر تصمیمات ایالت خود را دوست ندارید، می توانید به یک ایالت جدید نقل مکان کنید - اما انتقال معمولاً در شبکه های دیگر دشوار و پرهزینه است. ما این وضعیت را با آسان‌تر کردن جابه‌جایی سرورها و با تفکیک اعتدال به سرویس‌های ساختاری مستقل بهبود بخشیده‌ایم.

پس ، Bluesky می‌تواند اجباری کند که نقض حق چاپ و هرزنامه مجاز نیست، اما یک برنامه فردی که بر اساس پروتکل ساخته شده است می‌تواند قوانین خودش را ایجاد کند، تا زمانی که با خط اصلی Bluesky در تضاد نباشند. برای مثال، Bluesky به کاربران اجازه می‌دهد تا محتوای بزرگسالان را پست کنند، اما اگر کسی بخواهد یک سرور خانواده‌پسندتر بر روی پروتکل AT بسازد، این حق را خواهد داشت که محتوای بزرگسالان را از سرور خاص خود ممنوع کند - و اگر شخصی در آن سرور با آن مخالف باشد. با این تصمیم، آنها به راحتی می توانند حساب خود را به سرور دیگری منتقل کنند و همه دنبال کنندگان خود را حفظ کنند.

مسنیک او میگوید : «یکی از مسائلی که در حال حاضر داریم این است که وقتی شما فقط آنچه را توییتر یا متا به شما می‌دهد، و شاید فقط چند گزینه یا چک باکس دارید، واقعاً انتخاب الگوریتمی نیست. «این واقعاً اعتدال قابل تنظیم نیست. این شما را به سطحی نمی‌رساند که واقعاً به نهادهای مختلف اجازه دهید چیزهای مختلف را امتحان کنند و آزمایش کنند و ببینند چه چیزی بهترین کار را می‌کند.»

کاربران همچنین می‌توانند از فیدهای شخص ثالث برای مشاهده محتوا استفاده کنند، به جای اینکه فقط از یک برگه «توصیه شده» و «دنبال کردن» انتخاب کنند.

گرابر گفت: «به جای اینکه به مردم بگوییم تمرکززدایی همه این مزایا را به صورت انتزاعی دارد، بسیار قدرتمندتر است که فقط بگوییم، در اینجا، 25000 فید سفارشی وجود دارد که توسعه دهندگان شخص ثالث ساخته اند، و شما فقط می توانید از بین آنها انتخاب کنید.

اما از آنجایی که برای Bluesky روزهای اولیه است، این فلسفه اعتدال قابل ترکیب هنوز واقعاً آزمایش نشده است. در همین حال، شرکت‌هایی از Cloudflare، Substack و Mastodon به این فکر کرده‌اند که وقتی جوامع خطرناک روی پلتفرم شما سازماندهی می‌شوند، چه کاری انجام دهند.

فرض کنید کسی همه این کدهایی را که شما منتشر کرده‌اید و پروتکل AT را می‌گیرد و یک شبکه جدید می‌سازد. راث به گرابر گفت. "چه کار میکنی؟"

Mastodon در سال 2019 با چنین مشکلی روبرو شد، زمانی که شبکه اجتماعی راست افراطی و نازی پسند Gab پس از اخراج از GoDaddy به سرورهای خود مهاجرت کرد. بنیانگذار Mastodon گاب را محکوم کرد، اما در آن زمان بيان کرد که تمرکززدایی مانع از انجام عملی او می‌شود – پس ، کاربران باید امور را به دست خود بگیرند. سرورهای منفرد Mastodon سرور Gab را به طور انبوه مسدود کردند و اعضای Gab را قادر به تعامل با دیگران در وب سایت غیرممکن کردند. اما با این حال، ماستودون باید به این فکر کند که کد منبع باز آن برای قدرت بخشیدن به چیزی که آن را «پلتفرم برتری‌طلب سفیدپوست با حجاب نازک (اگر اصلاً) می‌نامد، حساب کند.

گرابر گفت: «این یکی از معاوضه‌های منبع باز است، که مزایای زیادی دارد - همه چیز باز است، هر کسی می‌تواند همکاری کند، هر کسی می‌تواند مشارکت کند، هر کسی می‌تواند از کد استفاده کند». این همچنین به این معنی است که افرادی که ارزش‌هایشان به شدت از ارزش شما متفاوت است، می‌توانند از کد استفاده کنند، آن را بگیرند و با آن اجرا کنند.»

مانند آنچه در Mastodon اتفاق افتاد، Graber فکر می کند که پایگاه کاربر در نهایت لحن را برای رفتار قابل قبول در پلت فرم تعیین می کند.

«این یک اکوسیستم کثرت‌گرا است. گرابر گفت: احزاب زیادی وجود دارد، و هنگامی که آنها به اتفاق آرا تصمیم می گیرند که چیزی خارج از پنجره اورتون هنجارهای ارتباطی است، آنگاه به نوعی اجماع اجتماعی تبدیل می شود. «اگر یک جهان موازی کامل پدیدار شود، این امر با نرم‌افزار منبع باز امکان‌پذیر است، اما اگر هنجارها به شدت متفاوت باشند، این جوامع لزوماً صحبت نمی‌کنند.»

سپس، پلتفرم‌های اجتماعی غالب و متمرکز مانند فیس‌بوک و ایکس خطراتی را نشان داده‌اند که زمانی که فقط چند نفر مسئول این تصمیم‌گیری‌های اعتدال هستند، به جای کل جوامع، ممکن است ظاهر شوند.

متأسفانه، شما نمی توانید یک نازی را به نازی تبدیل کنید. اما ما می توانیم تأثیر نازی ها را محدود کنیم. بیایید توانایی آنها را برای ایجاد ویران کردن محدود کنیم. من فکر می‌کنم که این در درازمدت به جایگاه بهتری منجر می‌شود.»

خبرکاو