متن خبر

مدیرعامل آمازون: مدت‌هاست روی هوش مصنوعی مشابه ChatGPT کار می‌کنیم

مدیرعامل آمازون: مدت‌هاست روی هوش مصنوعی مشابه ChatGPT کار می‌کنیم

اخبارمدیرعامل آمازون: مدت‌هاست روی هوش مصنوعی مشابه ChatGPT کار می‌کنیم
شناسهٔ خبر: 266787 -
خبرکاو:

با عرضه ChatGPT، بازار چت‌بات‌های مبتنی بر هوش مصنوعی بیش از هر زمان دیگری داغ شده است و شرکت‌ها می‌خواهند به هر شکلی که شده، سهمی در این بازار داشته باشند. حالا در جدیدترین اظهارنظر، «اندی جسی»، مدیرعامل آمازون، مدعی شده است که این شرکت مدت‌هاست روی مدل‌های هوش مصنوعی مشابه ChatGPT کار می‌کند.

از مایکروسافت و گوگل گرفته تا غول‌های فناوری چینی، اکثر شرکت‌های بزرگ می‌خواهند سوار قطار پُرسرعت چت‌بات‌های هوش مصنوعی شوند؛ حتی اگر محصولشان آن‌طور که باید و شاید عملکرد درستی از خودش نشان ندهد. در این میان ظاهراً آمازون عجله کمتری نسبت به رقبایش دارد؛ چرا که ظاهراً این کمپانی مدت‌هاست روی فناوری مشابه کار می‌کند؛ اما هنوز محصولی معرفی نکرده است.

آمازون در نبرد هوش‌های مصنوعی زایا عقب افتاده است؟

اندی جاسی مدیرعامل آمازون
اندی جاسی، مدیرعامل آمازون

اندی جسی در مصاحبه‌ای با فایننشال تایمز هوش مصنوعی زایا مانند ChatGPT را هیجان‌انگیز توصیف کرده است:

«فکر می‌کنم کارهایی که هوش مصنوعی زایا می‌تواند انجام دهد، شگفت‌انگیز است و این چیزی است که شما می‌توانید در مدل‌هایی مانند ChatGPT ببینید. اما اکثر شرکت‌های بزرگ و فنی مانند ما، مدت‌هاست روی مدل‌های هوش مصنوعی زایا بسیار بزرگ کار می‌کنند.»

با وجود چنین گفته‌ای، آمازون هنوز وارد رقابت با ChatGPT نشده است. درحالی‌که این کمپانی از یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی در سرویس‌های مختلف مانند سرویس وب (AWS) و عملیات‌هایش استفاده می‌کند، برخی از سرمایه‌گذاران نگران این موضوع هستند که آمازون در رقابت بر سر هوش مصنوعی از رقبایش عقب افتاده باشد. یکی از دلایل این موضوع می‌تواند عدم استراتژی شفاف در این زمینه باشد.

مایکروسافت با همکاری OpenAI، هوش مصنوعی این شرکت را به بینگ و مرورگر اج می‌آورد و گوگل هم از Bard رونمایی کرده است. شرکت‌های چینی ازجمله بایدو، علی‌بابا و JD.com هم روی مدل مشابه ChatGPT کار می‌کنند، اما آمازون به‌عنوان یکی از غول‌های فناوری هنوز دست به چنین اقداماتی نزده است.

این احتمال وجود دارد که آمازون روی نسخه‌ای از الکسا با عملکرد مشابه ChatGPT کار کند؛ هرچند شاید منظور جسی از کار روی مدل‌های مشابه ChatGPT، محصولات قبلی این شرکت و نه محصولی جدید باشد. درنهایت باید منتظر ماند و دید بزرگ‌ترین فروشگاه آنلاین جهان چه برنامه‌هایی دارد.

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است