اخبار, علمی

محققان: آزمایش مو می‌تواند ریسک بروز بیماری‌های قلبی‌عروقی را مشخص کند

مطالعه‌ای تازه نشان داده است که وجود سطح بالای هورمون‌های گلوکوکورتیکوئید در موی افراد می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که آن‌ها در آینده بیشتر از بقیه در معرض خطر بیماری‌های قلبی‌عروقی قرار می‌گیرند.

به‌گزارش Eurekalert، گروهی از پژوهشگران دانشگاه اراسموس روتردام در تحقیقی تازه سطح هورمون کورتیزول و کورتیزون را در ۶,۳۴۱ نمونه مو از زنان و مردان بزرگسال (۱۸ سال به بالا) تحلیل کردند. این افراد عضو پژوهش Lifelines بودند که یک مطالعه چندساله شامل بیش از ۱۶۷ هزار نفر از اهالی شمال هلند است.

این افراد به‌طور میانگین بین ۵ تا ۷ سال دنبال شدند تا مشخص شود که میان سطح کوتیزول و کورتیزون در مو و بروز بیماری‌های قلبی‌عروقی چه رابطه بلندمدتی وجود دارد. در این مدت ۱۳۳ نفر با این بیماری‌ها درگیر شدند.

آزمایش مو می‌تواند راهی برای پیش‌بینی بیماری‌های قلبی باشد

محققان می‌گویند نتایج پژوهش خود را با احتساب مؤلفه‌هایی مثل سن، جنسیت، اندازه کمر، مصرف دخانیات، فشار خون و دیابت نوع ۲ که می‌تواند در بیماری‌های قلبی‌عروقی اثرگذار باشد، اصلاح کردند. درنهایت مشخص شد افرادی که سطح بالاتری از هورمون کورتیزون را در موی خود داشتند، دو برابر بیشتر از بقیه با احتمال مشکلات قلبی‌عروقی ازجمله سکته و حمله قلبی روبه‌رو بودند. این مسئله در افرادی که سنشان کمتر از ۵۷ سال بود، به بیش از سه برابر می‌رسید.

پروفسور «الیزابت ون روسوم»، محقق ارشد این مطالعه از دانشگاه اراسموس او میگوید : «امید ما این است که تجزیه و تحلیل مو درنهایت بتواند به‌عنوان یک آزمایش مفید به پزشکان کمک کند تا دریابند که کدام افراد ممکن است در معرض ریسک بالاتری برای بیماری‌های قلبی‌عروقی قرار داشته باشند. و بعد در آینده شاید بتوان با هدف قراردادن اثرات هورمون‌های استرس در بدن، به درمان جدیدی برای این مشکلات دست یافت.»

دکتر «الین ون در والک»، نویسنده اصلی این مقاله از دانشگاه اراسموس نیز اضافه می‌کند: «شواهد بسیاری وجود دارد که نشان می‌دهد استرس مزمن یک مؤلفه جدی در تعیین وضعیت کلی سلامتی است. حالا یافته‌های ما حاکی از آن است که افراد با سطح بالای گلوکوکورتیکوئید در بلندمدت، به‌طور خاص خیلی بیشتر در معرض بروز بیماری‌های قلبی و عروقی قرار می‌گیرند.»

نتایج این پژوهش در کنگره اروپایی چاقی (ECO) به اشتراک گذاشته شده، اما هنوز در مقاله‌های علمی به چاپ نرسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *