سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

مجوز افزایش قیمت خودروهای مونتاژی از سوی سازمان حمایت صادر شد

سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به‌عنوان متولی جدید قیمت‌گذاری خود،‌ مجوز افزایش قیمت خودروهای مونتاژی را صادر کرد. این مجوز پس از اعتراض خودروسازان به پایین‌بودن قیمت‌ها و افزایش قیمت ارز صادر شده است. سازمان حمایت پس از تحلیل درخواست مونتاژکاران، بابت افزایش قیمت کارخانه‌ای محصولات آنها قانع شد و مجوز لازم را صادر کرد. البته هنوز جزئیات دقیق میزان افزایش قیمت هرکدام از خودروهای مونتاژی مشخص نیست. همچنین ...

سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به‌عنوان متولی جدید قیمت‌گذاری خود،‌ مجوز افزایش قیمت خودروهای مونتاژی را صادر کرد. این مجوز پس از اعتراض خودروسازان به پایین‌بودن قیمت‌ها و افزایش قیمت ارز صادر شده است. سازمان حمایت پس از تحلیل درخواست مونتاژکاران، بابت افزایش قیمت کارخانه‌ای محصولات آنها قانع شد و مجوز لازم را صادر کرد. البته هنوز جزئیات دقیق میزان افزایش قیمت هرکدام از خودروهای مونتاژی مشخص نیست.

همچنین بخوانید: تجمع مقابل وزارت صمت در اعتراض به افزایش قیمت دیگنیتی و فیدلیتی

افزایش بهای خودروهای مونتاژی، نخستین‌بار از محصولات بهمن‌موتور آغاز شد. طی هفته‌های میانی بهمن 1402، شاهد افزایش 200 میلیون تومانی تیپ‌های مختلف دیگنیتی و فیدلیتی بودیم. پس اکنون سازمان حمایت مسئولیت خود را در قیمت‌گذاری خودرو آغاز کرده است و به‌زودی شاهد افزایش قیمت سایر خودروها ازجمله محصولات داخلی ایران‌خودرو و سایپا خواهیم بود.

افزایش قیمت خودروهای مونتاژی چگونه صورت گرفت؟

خبرگزاری تسنیم در گزارشی به این موضوع پرداخته است. براساس اعلام این رسانه، مجوز افزایش بهای خودروهای مونتاژی براساس تحلیل قیمت این خودروها توسط شورای رقابت در اوایل آذر 1402 صادر شده است. بدیهی است که پس از دریافت مجوز افزایش قیمت توسط خودروسازان خصوصی، خودروسازان دولتی نیز خواهان افزایش قیمت خواهند بود. دلیل این مسئله نیز افزایش هزینه‌های تولید است، چرا که هزینه‌های تولید و افزایش نرخ ارز بر هر دو نوع خودروساز دولتی و خصوصی تأثیر می‌گذارد.

افزایش قیمت خودروهای مونتاژی

بااین‌حال سازمان حمایت تصمیم گرفته است تا به‌دلیل حساسیت افکار عمومی به افزایش قیمت محصولات ایران‌خودرو و سایپا، این کار را به ابتدای سال 1403 موکول کند. ابتدای هر سال قیمت خودروهای داخلی به‌طور مرسوم افزایش می‌یابد و افکار عمومی آمادگی پذیرش قیمت‌های جدید را خواهند داشت.

افزایش بهای خودروهای مونتاژی که از محصولات بهمن‌موتور آغاز شد، اعتراض متقاضیان را در پی داشته است. مشتریان ناراضی ابتدا جلوی وزارت صمت تجمع کردند و روز دوم اسفند نیز جلوی نهاد ریاست جمهوری یک تجمع اعتراضی ترتیب دادند. این گروه از متقاضیان قادر به تأمین هزینه لازم برای خرید خودروهای فیدلیتی و دیگنیتی نیستند، از این رو تصمیم گرفته‌اند تا حواله‌های خود را در بازار آزاد بفروشند.

خبرکاو