متن خبر

مجسمه رئیس‌جمهور سابق ایالات‌متحده برداشته می‌شود

مجسمه رئیس‌جمهور سابق ایالات‌متحده برداشته می‌شود

اخبارمجسمه رئیس‌جمهور سابق ایالات‌متحده برداشته می‌شود
شناسهٔ خبر: 109047 -
خبرکاو:

به گزارش ایسنا و به نقل از نیویورک‌تایمز، مجسمه‌ای که «تئودور روزولت» بیست و ششمین رئیس جمهور ایالات متحده را سوار بر اسب و در کنار یک مرد سرخ‌پوست و یک مرد آفریقایی‌تبار نشان می‌دهد، پایین کشیده می‌شود.

این مجسمه یادبود که از سال ۱۹۴۰ در مقابل درب ورودی موزه طبیعت آمریکا قرار دارد، سال‌هاست که به عنوان نمادی از استعمار و نژادپرستی هدف انتقادات قرار گرفته است.

تصمیم برداشتن این مجسمه از سطح شهر نیویورک توسط مسوولان موزه ارائه شد و به دنبال آن شهردار نیویورک با این تصمیم موافقت کرد.

خبر حذف این مجسمه درحالی منتشر شده که مرگ «جورج فلوید» شهروند سیاه‌پوست آمریکایی به دست پلیس این کشور مدتی است آتش اعتراضات جدیدی برای مقابله با نژادپرستی را در ایالات‌متحده و برخی از کشورهای اروپایی روشن کرده است. به دنبال این اعتراضات مجسمه‌هایی با تاریخچه استعماری و نژادپرستی هدف حمله معترضان قرار گرفته‌اند. 

«‌الن وی فاتر» مدیر موزه تاریخ طبیعت آمریکا بیان کرد :«طی هفته‌های اخیر، مجموعه‌ی  این موزه به شدت تحت تاثیر جنبش سراسری ضدنژادپرستی قرار گرفته که به دنبال مرگ «جورج فلوید» آغاز شده است... ما شاهد افزایش توجه مردم جهان و مردم این کشور به مجسمه‌هایی بودیم که نماد سیستم نژادپرستی هستند.»

با این حال مدیر این موزه اعلام کرد که این تصمیم فقط به دلیل مسائل مربوط به خود مجسمه اتخاذ شده و ارتباطی با شخص «روزولت» ندارد.

«بیل دبلاسیو» شهردار نیویورک بیان کرد :«موزه تاریخ طبیعت آمریکا درخواست حذف مجسمه «تئودور روزولت» را به دلیل تصویری که این مجسمه از سیاه‌پوستان و سرخپوستان به عنوان افرادی که تحت استعمار و نژاد پست ارائه می‌دهد، مطرح کرده است... من از این درخواست حمایت می‌کنم. این تصمیمی درستاستو اکنون زمان مناسبی برای حذف این مجسمه مشکل‌ساز است.»

زمان مشخص حذف این موزه و آینده‌ی آن هنوز مشخص نیست.

 چندی پیش معترضان مجسمه‌ای از «جورج واشنگتن» در «پورتلند» را به آتش کشیدند و آن را پایین کشیدند و مجسمه‌ی «کریستف کلمب» در بوستون را گردن زدند.

انتهای پیام

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کليه حقوق تعلق دارد به سایت خبرکاو