سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

ما عکس‌های انحصاری از اولین رایانه‌های شخصی رومیزی دنیا داریم – ذخیره‌شده از زباله‌دان، PC 52 ساله Q1 دارای اولین CPU 8 بیتی اینتل و طراحی رتروپانک است.

(اعتبار تصویر: Just Clear) Just Clear، یک شرکت ترخیص خانه در بریتانیا، اخیراً به دو مورد از اولین کامپیوترهای رومیزی دنیا دست یافت. مدل Q1 که با پردازنده 8008 اینتل در دسامبر 1972 راه اندازی شد، توسط شرکت Q1 در ایالات متحده تولید شد. Q1 با طراحی شبیه به ماشین تحریر و نمایشگر پلاسمای نئون نارنجی، نقطه عطف مهمی در تاریخ محاسباتی است - اگر اکنون اغلب فراموش شده است. کشف این جفت کامپیوتر باستانی در خلال پاکسازی معمول خانه انجام شد. این ...
کامپیوتر Q1
(اعتبار تصویر: Just Clear)

Just Clear، یک شرکت ترخیص خانه در بریتانیا، اخیراً به دو مورد از اولین کامپیوترهای رومیزی دنیا دست یافت.

مدل Q1 که با پردازنده 8008 اینتل در دسامبر 1972 راه اندازی شد، توسط شرکت Q1 در ایالات متحده تولید شد. Q1 با طراحی شبیه به ماشین تحریر و نمایشگر پلاسمای نئون نارنجی، نقطه عطف مهمی در تاریخ محاسباتی است - اگر اکنون اغلب فراموش شده است.

کشف این جفت کامپیوتر باستانی در خلال پاکسازی معمول خانه انجام شد. این شرکت که در ابتدا از اهمیت آنها آگاه نبود، ماشین ها را برای تحقیقات بیشتر کنار گذاشت.

یک یافته قابل توجه

پس از چندین جستجوی اینترنتی که اطلاعات کمی به دست آورد، بنیانگذار Just Clear، برندان اوشی، با یک متخصص مشورت کرد.

برندان گفت: "تیم های ما هر روز انواع اقلام را در حین تسویه خانه ها پیدا می کنند، برخی از آنها دارای اهمیت تاریخی هستند. اما هرگز تصور نمی کردم که چیزی به این اندازه برای حوزه فناوری و تاریخ محاسبات پیدا کنیم."

"به من گفته می شود که این مدل ها بسیار نادر هستند، پس یافتن یک جفت از آنها فراتر از هیجان است. رایانه ها زیر مجموعه ای از جعبه ها دفن شده بودند و ما در ابتدا فکر می کردیم آنها دو قطعه خوب از تاریخ محاسبات دهه 70 هستند که شاید ما آن را انجام دهیم. اگر برای استفاده مجدد مناسب نیست، داده ها را پاک کرده و به جریان زباله الکترونیکی ما ارسال می کنیم. با این حال، پس از مشورت با مشاوران خود و انجام تحقیقات در طول زمان، متوجه شدیم که در واقع دو مورد بسیار کمیاب را کشف کرده ایم که تنها سه مورد از آنها وجود دارد. امروزه در جهان وجود دارد.»

صفحه کلید کامپیوتر Q1

(اعتبار تصویر: Just Clear)

Q1 دستگاه همه چیز

(اعتبار تصویر: Just Clear)

این جفت کامپیوتر در نمایشگاه فناوری دانشگاه کینگستون با عنوان "ایجاد دستگاه همه چیز: نمایش ماشین هایی که آینده را ساخته اند" به نمایش گذاشته شد. این نمایشگاه شامل نسل اول Atari، Sinclair ZX81، ZX Spectrum، Sinclair QL، BBC Micro، Acorn Electron، Amstrad، Commodore و the Dragon 32 بود و توسط Paul Neve و پروفسور اسلام Choudhury سرپرستی شد.

Neve اظهار داشت: «بدون شرکت Q1 هیچ رایانه شخصی، هیچ مک، هیچ گوشی اپل یا اندرویدی وجود نخواهد داشت. "پیشگامان اولیه در دهه های 1970 و 1980 پایه و اساس دستگاه "همه چیز" امروزی را پایه ریزی کردند - رایانه مدرن که در زندگی روزمره بسیار فراگیر است. ما برای کار، ارتباطات، بهره وری و سرگرمی خود به رایانه ها متکی هستیم، اما بدون پیشگامان اولیه. هیچ کدام از اینها وجود نخواهد داشت."

Just Clear هنوز در مورد آینده دو Q1 تصمیم نگرفته است. آنها ممکن است به حراج گذاشته شوند یا به صورت خصوصی فروخته شوند.

(اعتبار تصویر: Just Clear)

بالا Q1

(اعتبار تصویر: Just Clear)
(اعتبار تصویر: Just Clear)

بیشتر از TechRadar Pro

وین ویلیامز یک فریلنسر است که اخبار را برای TechRadar Pro می نویسد. او 30 سال است که درباره کامپیوتر، فناوری و وب می نویسد. در آن زمان او برای اکثر مجلات PC در بریتانیا می نوشت و تعدادی از آنها را نیز راه اندازی، ویرایش و منتشر کرد.

اتوبوسی با تابلوی وای فای در پشت

خبرکاو