متن خبر

ماه جدید فوریه این شب را برای تماشای مثلث زمستانی بسیار عالی می کند

ماه جدید فوریه این شب را برای تماشای مثلث زمستانی بسیار عالی می کند

اخبارماه جدید فوریه این شب را برای تماشای مثلث زمستانی بسیار عالی می کند
شناسهٔ خبر: 268764 -
خبرکاو:

اگر به دنبال ماه هستید، امشب نمی توانید آن را ببینید. به این دلیل که ماه در حال ورود به فاز ماه جدید است که در طی آن نیمی از سطح آن که رو به زمین است در تاریکی کامل قرار می گیرد.

ماه در چهار مرحله اصلی در یک دوره 29.5 روزه ظاهر می شود، که از ماه جدید شروع می شود، تا ربع اول ماه (که در آن ماه نیمه روشن است) رشد می کند، سپس تا ماه کامل رشد می کند و در نهایت تا ماه کوچک می شود. ربع آخر ماه (که ماه نیز نیمه روشن است).

این چرخه به دلیل موقعیت ماه، زمین و خورشید است. ماه نور خود را ساطع نمی کند بلکه نور خورشید را منعکس می کند، پس زمانی که ماه بین زمین و خورشید قرار دارد، صورت نورانی آن رو به خورشید است، در حالی که صورتی که ما می بینیم تاریک است. از سوی دیگر، ماه کامل زمانی اتفاق می‌افتد که زمین بین ماه و خورشید قرار می‌گیرد و به ما امکان می‌دهد چهره کامل نورانی را ببینیم. (و زمانی که موقعیت سه جرم آسمانی درست باشد، با توجه به مدار کج شده ماه، در نهایت با خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی مواجه می شویم.)

مطالب مرتبط: آسمان شب، فوریه 2023: آنچه امشب می توانید ببینید

در حالی که امشب نمی توانید ماه را ببینید، آسمان های تاریک برای رصد ستارگان عالی هستند، زیرا ماه آسمان شب را با نور خورشید منعکس شده خود آلوده نخواهد کرد. این به شما فرصتی می دهد تا اجرام آسمانی کم نورتر را ببینید - تا زمانی که از آلودگی نوری ساخته دست بشر دور شوید!

وقتی بیرون هستید، مطمئن شوید که مثلث زمستانی را پیدا کرده و از آن لذت ببرید. این ستاره یا گروهی از ستارگان توسط سه درخشان ترین ستاره مرئی فصل تشکیل شده است: سیریوس، بتلژوز و پروسیون. اگر بتوانید مکان مثلث زمستانی را پیدا کنید، از آنجا می توانید صورت فلکی مربوطه را ببینید: سگ بزرگ، شکارچی و سگ کوچک.

هنگام غروب آفتاب، به سمت جنوب شرقی نگاه کنید تا مثلث زمستانی را ببینید. پیدا کردن شکارچی معروف، که از آنجا می توانید Betelgeuse را پیدا کنید، ممکن است ساده ترین باشد. این دومین ستاره درخشان در صورت فلکی است و شانه راست شکارچی را تشکیل می دهد.

تصویری <a href= از آسمان شب که ستارگان تشکیل دهنده ستاره مثلث زمستانی را در کنار صورت فلکی شکارچی نشان می دهد." class="expandable lazy-image-van" onerror="if(this.src && this.src.indexOf('missing-image.svg') !== -1){return true;};this.parentNode.replaceChild(window.missingImage(),this)" data-normal="https://vanilla.futurecdn.net/space/media/img/missing-image.svg" srcset="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/HANVo8dV9oh7TV7NfyvCGN-320-80.png 320w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/HANVo8dV9oh7TV7NfyvCGN-480-80.png 480w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/HANVo8dV9oh7TV7NfyvCGN-650-80.png 650w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/HANVo8dV9oh7TV7NfyvCGN-970-80.png 970w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/HANVo8dV9oh7TV7NfyvCGN-1024-80.png 1024w, https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/HANVo8dV9oh7TV7NfyvCGN-1200-80.png 1200w" data-sizes="(min-width: 1000px) 970px, calc(100vw - 40px)" src="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/HANVo8dV9oh7TV7NfyvCGN.png" data-pin-media="https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/HANVo8dV9oh7TV7NfyvCGN.png">

تصویری از آسمان شب که ستارگان تشکیل دهنده ستاره مثلث زمستانی را در کنار صورت فلکی شکارچی (راست) نشان می دهد. (اعتبار تصویر: Kozmik Anafor/Wikimedia Commons)

مشتری و زهره اجرام عالی مورد توجه این ماه در آسمان غربی هستند، و این دو سیاره در واقع در طول فوریه قبل از ملاقات در اول مارس به هم نزدیکتر می شوند. این جفت تقریباً در اوایل عصر تنظیم شد. مریخ نیز در طول ماه نسبتاً روشن است.

بیشتر بخوانید: درخشان ترین سیارات در آسمان شب فوریه: چگونه آنها را ببینیم (و چه زمانی)

اگر شما یک آسمان‌نگار باتجربه با تلسکوپ بزرگ هستید، یک دنباله‌دار نیز وجود دارد که می‌تواند اولین و تنها گذرش از کنار خورشید باشد که می‌تواند هدفی چالش‌برانگیز اما جذاب در آسمان بدون ماه باشد.

اگر در رصد ستارگان تازه کار هستید، یا به دنبال ارتقاء تجهیزات هستید، فهرست بهترین تلسکوپ ها و بهترین دوربین های دوچشمی ما ابزار مفیدی برای مشاهده نزدیک به آسمان شب است. و اگر به دنبال عکس گرفتن از آسمان شب هستید، راهنمای ما را در مورد بهترین دوربین ها برای عکاسی نجومی و بهترین لنزها برای عکاسی نجومی تحلیل کنید.

Stefanie Waldek را در Twitter @StefanieWaldek دنبال کنید (در برگه جدید باز می شود) . ما را در توییتر @Spacedotcom (در برگه جدید باز می شود) و در فیس بوک (در برگه جدید باز می شود) دنبال کنید .

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است