سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

مامون حمید و ایلیا فوشمن از کلینر پرکینز: “بیش از 80٪” از زمین ها اکنون شامل هوش مصنوعی است.

هفته گذشته، در یک رویداد StrictlyVC در سانفرانسیسکو، ما با مامون حمید و ایلیا فوشمن، دو VC قدیمی که مسیرشان برای اولین بار در دوران کودکی در فرانکفورت آلمان تلاقی پیدا کرد و برای راه‌اندازی مجدد شرکت مخاطره‌آمیز Kleiner Perkins آورده شدند، نشستیم. سالها پیش. آنها ظاهراً مأموریت خود را برای برجسته کردن نام تجاری انجام داده اند. در میان شرط‌بندی‌های کلاینر در سال‌های اخیر: ریپلینگ، شرکت مدیریت نیروی کار که توسط کارآفرین سریالی پارکر کنراد تأسیس شد و در سال گذشته بیش از ۱۱ میلیارد دلار ارزش داشت. Loom، یک ابزار ...

هفته گذشته، در یک رویداد StrictlyVC در سانفرانسیسکو، ما با مامون حمید و ایلیا فوشمن، دو VC قدیمی که مسیرشان برای اولین بار در دوران کودکی در فرانکفورت آلمان تلاقی پیدا کرد و برای راه‌اندازی مجدد شرکت مخاطره‌آمیز Kleiner Perkins آورده شدند، نشستیم. سالها پیش.

آنها ظاهراً مأموریت خود را برای برجسته کردن نام تجاری انجام داده اند. در میان شرط‌بندی‌های کلاینر در سال‌های اخیر: ریپلینگ، شرکت مدیریت نیروی کار که توسط کارآفرین سریالی پارکر کنراد تأسیس شد و در سال گذشته بیش از ۱۱ میلیارد دلار ارزش داشت. Loom، یک ابزار پیام‌رسان ویدیویی که اخیراً توسط Atlassian به قیمت کمتر از یک میلیارد دلار خریداری شده است. و Figma، شرکت ابزار طراحی که نزدیک به خرید توسط Adobe به مبلغ 20 میلیارد دلار شد - و Fushman و Hamid استدلال می کنند که اکنون با خوشحالی در حال ترسیم مسیری به عنوان یک شرکت مستقل است.

شاید جای تعجب نباشد که تیم کلاینر نیز به شدت به سرمایه‌گذاری‌های هوش مصنوعی متمایل شده است، و اینها هستند که بیشترین زمان را برای صحبت در مورد آنها صرف کرده‌ایم. می‌توانید ویدیوی آن چت را در پایین صفحه پیدا کنید. در همین حال، گزیده‌هایی از گفتگوی ما که برای طولانی‌تر شدن و وضوح کمی ویرایش شده‌اند، در ادامه می‌آیند.

آخرین باری که با هم حضوری نشستیم، چهار سال پیش بود، در یک رویداد قبلی StrictlyVC. در آن زمان، SoftBank بر مکالمه مسلط بود. از آن زمان کاهش یافته است. فکر می کنید تاثیر آن بر صنعت چه بوده است؟

IF: ما از سه تا چهار سال سرمایه ای که صرف سرمایه گذاری باورنکردنی می شود بیرون می آییم، و این فقط SoftBank نیست – این افراد بسیاری هستند که دارای بودجه رشد، وجوه متقاطع هستند. و آن سیل سرمایه چند کار انجام داده است. یکی، شرکت های بزرگ زیادی ایجاد کرد. دو، برخی از آن شرکت‌ها بیش از حد سرمایه‌گذاری شده‌اند و برخی از آنها اکنون باید آنچه را که برایشان اتفاق می‌افتد منطقی بسازند. رویکرد مخالف ما زمانی که چهار سال پیش اینجا بودیم این بود که به اصول اولیه برگردیم و در درجه اول روی [استارت‌آپ‌های] اولیه تمرکز کنیم، جایی که گفتیم، "هی، ما فقط یک صندوق سرمایه‌گذاری و یک تیم بسیار کوچک خواهیم داشت." ما همیشه فکر می‌کردیم که این یک تجارت بوتیک بیشتر از برخی از این بازیکنان بزرگتر است.

شرکت شما بزرگتر از آخرین باری که نشستیم به نظر می رسد. شما اکنون سرمایه گذاران و متخصصان و مشاورانی از گارد قدیمی [در KP]، از جمله بینگ گوردون و جان دوئر دارید.

MH: من فکر می کنم ما ممکن است در واقع کوچکتر از آنچه قبلاً ملاقات کرده بودیم باشیم. من فکر می‌کنم تعداد کل کارکنان ما در این شرکت در 50 سالگی پایین است.

آیا "همه هوش مصنوعی" چیزی را تغییر می دهد؟ آیا می توانید کارهای بیشتری را با کمتر انجام دهید یا در واقع به افراد بیشتری نیاز دارید که به دنبال این همه محقق هوش مصنوعی باشند که همچنان گوگل را ترک می کنند تا شرکت هایی را راه اندازی کنند؟

MH: وجود این موج جزر و مدی از نوآوری در فناوری باورنکردنی است. من در سال 1987 زمانی که در اواسط رونق اینترنت بودیم به دره نقل مکان کردم و اینکه بتوانید دو بار در طول زندگی خود یک رونق دیگر را تجربه کنید مانند یک رویا است. پس فکر می‌کنم هیچ زمانی بهتر از امروز برای زنده ماندن و سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها وجود ندارد، زیرا به نظر شما، یک تغییر مرحله‌ای در نحوه زندگی و تجربه زندگی همه ما و همچنین نحوه کار ما وجود خواهد داشت. این به شکل بهره‌وری خواهد بود که همه ما از طریق هوش مصنوعی به دست می‌آوریم، و من فکر می‌کنم که در حال حاضر شاهد آن در انواع کسب‌وکارهایی هستیم که از آنها حمایت می‌کنیم - چه در زمینه حقوقی یا در مراقبت‌های بهداشتی و چه برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزار. هوش مصنوعی واقعاً پردرآمدترین نوع کارمندانی را که در آنجا هستند سوپرشارژ می کند. آنها می توانند در زمان کمتری کارهای بیشتری انجام دهند.

با توجه به همه این مهندسان هوش مصنوعی که در حال توسعه هستند، آیا VCها به طور فعال به این شرکت های بزرگ با پیشنهادهایی برای به اشتراک گذاشتن آنها دسترسی دارند؟ آیا این کار را کرده اید؟

اعتبار تصویر: TechCrunch

من فکر می‌کنم که قطعاً این اتفاق می‌افتد، اما عامل کشش هوش مصنوعی - عامل شگفت‌انگیز - در واقع مردم را از خود این شرکت‌ها بیرون کشیده است. همانطور که این ابزارها مفیدتر می شوند و داده ها در دسترس تر می شوند، این فرصت ها بسیار واضح تر و در دسترس تر می شوند. نکته مهم برای ما با این موج اول افرادی که سعی در بیرون آمدن و راه اندازی این شرکت ها داشتند این بود که بفهمیم: آیا آنها واقعاً افرادی هستند که می دانند چگونه این کار را انجام دهند؟ ما برای [کمک به این سؤالات] به بنیانگذاران خود متکی هستیم. ما به دنبال آن شجره نامه هستیم، افرادی که می دانند این چیزها چگونه کار می کنند.

اگر به 10 سال گذشته در سرمایه گذاری فکر کنید، این امواج وجود دارد که استعدادهای فنی به کمیاب ترین منبع تبدیل می شوند، و ما در حال حاضر شاهد آن هستیم.

شرکت های پرتفوی شما از نظر استخدام چگونه با این چالش برخورد می کنند؟ متا و گوگل و OpenAI بسته‌های چند میلیون دلاری برای این استعداد ارائه می‌دهند.

IF: ما شرکت هایی داریم که مانند هاروی در حال تغییر حرفه حقوقی هستند. ما شرکت هایی مانند Ambience داریم که مراقبت های بهداشتی را متحول می کنند. ما شرکت هایی مانند Viz داریم که در حال انجام تشخیص خودکار سکته مغزی و تشخیص پزشکی هستند. این مأموریت قطعاً با افرادی که به آن شرکت ها می پیوندند طنین انداز است. این یک جزء بزرگ است. دوم، در حالی که شرکت‌های پلت‌فرم زیرساخت‌های خارق‌العاده زیادی ایجاد می‌کنند، اما وقتی وارد موارد استفاده در دنیای واقعی می‌شوید و وارد این جایگاه‌ها می‌شوید که به مرور زمان واقعاً بزرگ می‌شوند، متوجه می‌شوید که باید مدل‌ها را تغییر دهید و به طور بالقوه بسازید. مدل‌های خودتان و احتمالاً زیرساخت‌های خودتان، و این به یک چالش فنی واقعاً جالب تبدیل می‌شود که همچنین فوق‌العاده جذاب است.

از بیرون، درک اینکه چگونه این استارت‌آپ‌ها خندق می‌سازند سخت است - یا اینکه چقدر می‌توان این خندق‌ها را به سرعت در حال تغییر دانست.

IF: بستگی به شرکت دارد. خندق ها و اندازه کلی بازار سخت ترین چیزهایی است که به عنوان یک سرمایه گذار می توان به آن پی برد. آنها معمولاً چیزهایی هستند که شما بیشتر اشتباه می کنید.

چیزی که در طول تاریخ آموخته ایم این است که ما همیشه بزرگ ترین برندگان خود را دست کم می گیریم. شرکت هایی که بهترین عملکرد را دارند همیشه سریعتر رشد می کنند. آنها بازار خود را بسیار بیشتر از آنچه که کسی می توانست پیش بینی کند ایجاد یا گسترش می دهد. پس ما به دنبال برخی موارد نامشهود هستیم که یکی از آنها مشارکت باورنکردنی مشتریان است. مانند زمانی که محصول بخشی از استفاده روزانه شما می شود، پاک کردن آن واقعاً سخت است.

بخش آشکارتر از خندق، بخشی از بازاری است که شما در آن هستید. بسیاری از شرکت هایی که ما از آنها حمایت می کنیم، به خصوص در زمینه هوش مصنوعی، آنها فضای مشکل بزرگی را اشغال می کنند که یک شرکت می تواند و باید مالک آن باشد. به عنوان مثال، دستیار سازمانی، فضای بزرگی است، و افرادی که ابتدا متوجه این موضوع می‌شوند، افرادی هستند که سریع‌ترین حرکت را انجام می‌دهند. اگر به هوش مصنوعی نگاه کنید، مگر اینکه محصولی باورنکردنی بسازید که از قفسه‌ها خارج می‌شود، به‌طور رایگان مانند موبایل توزیع نمی‌کنید. هوش مصنوعی به توزیع نیاز دارد و برای بهبود تجربه محصول به داده نیاز دارد، پس اولین حرکت دهندگانی که دسته ای از یک محصول را تعریف می کنند، از نظر ما، می توانند بسیار سریعتر از هر کس دیگری اجرا شوند.

به صورت هفتگی یا ماهانه چند بازی مرتبط با هوش مصنوعی می بینید؟

MH: از نقطه نظر درصد، من می توانم بگویم بیش از 80٪. انصافاً، اگر در سال 1996 شرکتی را می ساختید و به اینترنت اشاره نمی کردید، از فکرتان خارج می شد، درست است؟ در همین راستا، عدم اشاره به هوش مصنوعی یا استفاده از آن فرصتی از دست رفته خواهد بود.

و اگر بتوانیم آن را اینطور بنامیم، چقدر در این حوزه فعال هستید؟

MH: اگر از سه ماهه اول تا سوم سال گذشته به نظر می رسید، کندترین سالی است که در 13، 14، 15 سال گذشته داشته ایم. در همین حال، ماه دسامبر واقعاً ماه خوبی بود.

همان زمانی است که شما در هوش مصنوعی Together معامله ای انجام دادید، معامله ای بسیار پر سر و صدا. چرا مردم اینقدر شیفته این شرکت هستند؟

IF: در حال اجرای یک پلتفرم و مجموعه ای از خدمات برای افرادی است که می خواهند مدل های خود را اجرا کنند. از برخی جهات، این یک شرط بندی متعامد به نوعی از انحصارطلبی است [با محوریت OpenAI، مایکروسافت و گوگل] که زیرساخت ها را فراهم می کند، اما این شرکتی است با مشتریان باورنکردنی، رشد واقعا قوی، و یک تیم اسمی خارق العاده، و اعداد و ارقام صحبت می کنند. برای خودشان. باز هم، ما در حال ایجاد تجربیات عمودی هستیم - در مراقبت های بهداشتی، حقوقی، نرم افزار، مهندسی، علم - و تنظیم دقیق و مدل سازی [اختصاصی] وجود خواهد داشت که ممکن است برای برخی از این موارد استفاده لازم باشد، و این فرصت در واقع وجود دارد. به همین دلیل بسیار هیجان انگیز است.

من می دانم که شما همچنین روی یک پوشیدنی سرمایه گذاری کرده اید که توسط شخصی ساخته شده است که باعث ترشح بزاق VC می شود. بیشتر به ما بگویید!

MH: من مطمئن نیستم که بتوانم امروز بیشتر به شما بگویم. من فکر نمی کنم آنها این را دوست داشته باشند. دفعه بعد.

بر اساس آنچه می بینید، آیا فکر می کنید یک پوشیدنی با هوش مصنوعی برنده خواهد شد؟ آیا همانطور که یک تلفن همراه خود داریم، از یک دستگاه پوشیدنی استفاده خواهیم کرد؟

فکر می کنم همه ما این سوال را از خود می پرسیم که پلتفرم محاسباتی فراتر از تلفن همراه چیست. بعضی ها حلقه های اورا می زنند و بعضی ها فیت بیت می زنند. من یک هوپ می پوشم. این ها پوشیدنی های زیبا و ابتدایی هستند. آنها آنقدرها هم باهوش نیستند.

چیزی که تخیل همه ما را به خود جلب می کند این است که پوشیدنی محاسباتی بعدی که همه ما قرار است از آن استفاده کنیم و شبیه یک تلفن همراه نیست، چیست. Rabbit وجود دارد، پین Humane AI وجود دارد و به زودی Vision Pro را خواهید دید. اتفاقات هیجان انگیزی در حال وقوع است اما همانطور که می دانید، واداشتن مصرف کنندگان به اتخاذ یک فاکتور شکل جدید و روش جدیدی برای انجام کارها بسیار دشوار است. این یک طراحی باورنکردنی و یک محصول کم هزینه و رابط های زیبا می خواهد، و من فکر می کنم ما از دیدن همه این چیزها هیجان زده هستیم.

Figma که شما در سال 2018 دور سری B آن را رهبری کردید، ارزش خود را به نصف کاهش داد، از 20 میلیارد دلاری که Adobe قصد داشت برای آن بپردازد، به 10 میلیارد دلار رسید. از اینجا به کجا می رود؟

MH: Figma یکی از آن نوع شرکت‌هایی است که در یک دهه یک‌بار انجام می‌شود، هم از طرف تیم، محصولی که ساخته‌اند، عشق جامعه‌اش، نمایه درآمد و سودآوری. این رویای سرمایه گذاران خطرپذیر است. پس غم انگیز نیست که مسیر مستقل خود را ترسیم می کند. بسیار تلخ بود که در سپتامبر سال 2022 شرکت را برای همه افراد دور میز بفروشیم. پس من فکر می کنم که ما در مورد آینده بسیار پرانرژی هستیم و شرکت به عملکرد فوق العاده خوب خود ادامه می دهد.

خبرکاو