سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

ماموریت پاکسازی زباله های فضایی برای پرتاب در سال ۲۰۲۶ با موشک Arianespace

ZL7UiUpm3ndEKAuuhYuEtS-1200-80.gif
یک ماموریت جاه طلبانه پاکسازی زباله های فضایی اکنون موشک سواری خود را انجام می دهد. استارت‌آپ سوئیسی ClearSpace قصد دارد یک «مأموریت حذف زباله‌های فعال» را برای حذف یک زباله فضایی زودتر از نیمه اول سال ۲۰۲۶ راه‌اندازی کند. این مأموریت که به نام ClearSpace-1 شناخته می‌شود، بر روی موشک Arianespace Vega-C سوار خواهد شد. روز سه شنبه (۹ اردیبهشت) آموخته شد. بر اساس بیانیه مطبوعاتی (در برگه جدید باز می شود) که روز سه شنبه توسط Arianespace منتشر شد، ClearSpace-1 با هدف ...

یک ماموریت جاه طلبانه پاکسازی زباله های فضایی اکنون موشک سواری خود را انجام می دهد.

استارت‌آپ سوئیسی ClearSpace قصد دارد یک «مأموریت حذف زباله‌های فعال» را برای حذف یک زباله فضایی زودتر از نیمه اول سال ۲۰۲۶ راه‌اندازی کند. این مأموریت که به نام ClearSpace-1 شناخته می‌شود، بر روی موشک Arianespace Vega-C سوار خواهد شد. روز سه شنبه (۹ اردیبهشت) آموخته شد.

بر اساس بیانیه مطبوعاتی (در برگه جدید باز می شود) که روز سه شنبه توسط Arianespace منتشر شد، ClearSpace-1 با هدف "قرار ملاقات، گرفتن و حذف یک قطعه زباله فضایی" است.

اگر همه چیز طبق برنامه ریزی در مورد این ماموریت که توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) تامین می شود، پیش برود، فضاپیمای ClearSpace-1 با آداپتور محموله ای که پس از پرتاب موشک Vega در سال ۲۰۱۳ باقی مانده است، روبرو خواهد شد. آداپتور در حال حاضر در یک " دور انداختن تدریجی»، به این معنی که به طور طبیعی بدون مداخله به جو زمین بازمی گردد.

Arianespace در بیانیه روز سه‌شنبه گفت : «شکل ساده این زباله‌های فضایی به [ماموریت] اجازه می‌دهد تا فناوری‌های فضاپیما و چهار بازوهای رباتیک آن را نشان دهد، پس راه را برای مأموریت‌های چالش‌برانگیزتر با چندین ضبط در هر پرواز باز می‌کند».

مطالب مرتبط: بدترین رویدادهای زباله های فضایی در تمام دوران

بر اساس گزارش ESA (باز شده در برگه جدید) از زمان آغاز عصر فضا در سال ۱۹۵۷، انسان ها بیش از ۱۲۰۰۰ ماهواره به فضا فرستاده اند. در حالی که بیشتر آنها فعال هستند یا به طور طبیعی وارد جو زمین شده اند، ESA تخمین می زند که ۳۰۰۰ فضاپیمای غیرعملیاتی هنوز در مدار هستند.

هر سال صدها ماهواره دیگر پرتاب می شوند. بسیاری از آنها بخشی از ابرصورت فلکی استارلینک اسپیس ایکس هستند که قصد دارد در نهایت ۴۰۰۰۰ عضو در مدار داشته باشد، یعنی ده برابر ۴۰۰۰ فضاپیمای فعال فعلی Starlink.

سپس قطعات به جا مانده از ماموریت های فضایی وجود دارد. ESA تخمین می زند که مدار زمین حدود ۳۶۵۰۰ جرم زباله به عرض بیش از ۴ اینچ (۱۰ سانتی متر)، عرض ۱ میلیون بین ۰.۴ اینچ تا ۴ اینچ (۱ تا ۱۰ سانتی متر) و ۳۳۰ میلیون جرم کوچکتر از ۰.۴ اینچ (۱ سانتی متر) دارد. بزرگتر از ۰.۰۴ اینچ (۱ میلی متر).

هر یک از این قطعات با سرعتی باورنکردنی به دور زمین می چرخند. برای مثال، ایستگاه فضایی بین‌المللی (که ده‌ها بار مجبور شده از زباله‌های مداری دور بزند) در مداری قرار دارد که اجرام با سرعتی در حدود ۱۷۱۰۰ مایل در ساعت (۲۷۵۰۰ کیلومتر در ساعت) پرواز می‌کنند. با افزایش تعداد فضاپیماها و قطعات، خطر برخورد زباله ها به یکدیگر یا حتی برخورد به فضاپیماهای فعال بیشتر می شود، که علی رغم تلاش اپراتورها، گاهی اوقات اتفاق می افتد.

مطالب مرتبط: ایستگاه فضایی بین‌المللی هر چند وقت یک‌بار مجبور است از زباله‌های فضایی طفره رود؟

داستان های مرتبط:

موشک Vega-C تا به امروز دو پرواز به فضا انجام داده است. بر اساس تحقیقاتی که ESA در ماه مارس انجام داد، اولین پرواز آن، در ژوئیه ۲۰۲۲، موفقیت آمیز بود، اما پرواز دوم، که در ۲۰ دسامبر آغاز شد، به دلیل نقص در نازل موشک شکست خورد.

Arianespace متعهد شده است که توصیه های کمیسیون تحقیق را اجرا کند و راه اندازی دیگری از Vega-C را در اواخر سال ۲۰۲۳ هدف قرار دهد.

Vega-C جانشین قدرتمندتری برای مجموعه خطوط راکت Vega است که در سال ۲۰۱۲ معرفی شد. Vega-C می تواند ۵۰۷۰ پوند (۲۳۰۰ کیلوگرم) بار محموله را به مدار خورشید سنکرون به ارتفاع ۴۳۵ مایل (۷۰۰ کیلومتر) بفرستد. با توجه به Arianespace (در برگه جدید باز می شود) به ۳۳۰۰ پوند (۱۵۰۰ کیلوگرم) برای موشک قدیمی تر.

ماموریت دیگری با بودجه ESA، توسط ELSA-d شرکت Astroscale مستقر در توکیو، در مارس ۲۰۲۱ با یک قطعه زباله شبیه سازی شده آغاز شد. Astroscale در آن زمان گفت، با این حال، آزمایش‌های ضبط زباله در ماه مه ۲۰۲۲ به دلیل "شرایط غیرعادی فضاپیما" متوقف شد.

الیزابت هاول یکی از نویسندگان کتاب " چرا من بلندتر هستم (در برگه جدید باز می شود ؟" است. (ECW Press، ۲۰۲۲؛ با فضانورد کانادایی دیو ویلیامز)، کتابی در مورد پزشکی فضایی. او را در توییتر @howellspace دنبال کنید (در برگه جدید باز می شود) . ما را در توییتر @Spacedotcom (در برگه جدید باز می شود) یا فیس بوک (در برگه جدید باز می شود) دنبال کنید .