سایت خبرکاو

جستجوگر هوشمند اخبار و مطالب فناوری

ماموریت فضانورد خصوصی SpaceX Ax-2 اولین سلول های بنیادی را در فضا رشد خواهد داد

TwvNvdawXQoqx9xjxBkJEU-1200-80.jpg
دانشمندان در اوایل ماه مه سلول های بنیادی را به فضا می فرستند تا تأثیر گرانش ضعیف یا «ریزگرانش» در فضا را بر روی سلول های بنیادی تحلیل کنند. سلول‌های بنیادی پرتوان القایی (iPSCs)، نوعی از سلول‌های بنیادی که می‌تواند به سه گروه اولیه سلول‌های سازنده بدن انسان تبدیل شود، توسط فضانوردان در ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) توسط فضانوردانی که در حال پرواز هستند در فضا کشت می‌شوند. ماموریت خصوصی Axiom Space Ax-2. این ماموریت قرار است ...

دانشمندان در اوایل ماه مه سلول های بنیادی را به فضا می فرستند تا تأثیر گرانش ضعیف یا «ریزگرانش» در فضا را بر روی سلول های بنیادی تحلیل کنند.

سلول‌های بنیادی پرتوان القایی (iPSCs)، نوعی از سلول‌های بنیادی که می‌تواند به سه گروه اولیه سلول‌های سازنده بدن انسان تبدیل شود، توسط فضانوردان در ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) توسط فضانوردانی که در حال پرواز هستند در فضا کشت می‌شوند. ماموریت خصوصی Axiom Space Ax-2. این ماموریت قرار است با موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس زودتر از ساعت ۵:۳۷ بعد از ظهر به وقت شرقی (۲۱۳۷ به وقت گرینویچ) در ۲۱ می از مرکز فضایی کندی در فلوریدا پرتاب شود.

رشد این سلول‌ها و اجازه دادن به آن‌ها برای تمایز در فضا باید به محققان این امکان را بدهد که تعیین کنند آیا میکروگرانش تأثیری بر نحوه رشد iPSCها به انواع سلول‌های دیگر مانند سلول‌های مغز و قلب دارد یا خیر.

مطالب مرتبط: اسپیس ایکس اولین زن سعودی را در ماموریت خصوصی Ax-2 به فضا می‌فرستد

آرون شارما، یکی از رهبران این تحقیق و زیست شناس سلولی Cedars-Sinai، در بیانیه ای گفت: «یک چالش بزرگ برای استفاده از iPSC ها برای درمان در انسان، ساخت تعداد کافی از آنها با کیفیت بسیار بالا است. (در برگه جدید باز می شود) "ما قصد داریم بتوانیم آنها را به میزان میلیاردها تولید انبوه کنیم تا بتوانیم از آنها برای تعدادی از کاربردهای مختلف، از جمله کشف داروهای جدیدی که ممکن است قادر به بهبود عملکرد قلب باشند، استفاده کنیم. در چند سال گذشته در این زمینه بهتر شده‌ایم، هنوز محدودیت‌های خاصی در مورد تولید این سلول‌های بنیادی وجود دارد، و ما فکر می‌کنیم که گرانش میکرو می‌تواند بر برخی از این‌ها غلبه کند.»

به گفته Cedars-Sinai، iPSC یک نوع سلول قدرتمند است که از یک سلول بالغ برای بازگشت به حالتی به نام "تقویت توان" دوباره برنامه ریزی شده است. در حالی که در این حالت، سلول را می توان تقریباً به هر نوع سلولی که در بدن انسان یافت می شود تبدیل کرد. این موضوع باعث می‌شود iPSCها در ایجاد مدل‌هایی از بیماری‌ها و ایجاد درمان‌های اختصاصی خاص مهم باشند.

تولید iPSCها روی زمین مشکل است، با این حال، تا حدی به دلیل اثرات گرانشی سیاره که می تواند گسترش و رشد این سلول ها را محدود کند. در محیط های کم گرانش، مانند ایستگاه فضایی بین المللی که در ارتفاع حدود ۲۵۳ مایلی (۴۰۸ مایلی) به دور زمین می چرخد، این مانع را می توان برداشت.

محقق و مدیر اجرایی ماموریت، "گرانش دائماً این سلول های بنیادی پرتوان را به سمت زمین می کشد، آنها را تحت فشار قرار می دهد و محرکی برای تبدیل شدن به انواع سلول های دیگر فراهم می کند، اما در گرانش میکرو، این اثر دیگر وجود نخواهد داشت." کلایو اسوندسن در این بیانیه گفت: موسسه پزشکی احیاکننده Cedars-Sinai. با حذف گرانش از معادله، محققان می‌توانند آزمایش کنند که آیا سلول‌ها در فضا سریع‌تر رشد می‌کنند یا نه، جهش‌های ژنتیکی کمتری نشان می‌دهند و در حالت پرتوان همه‌کاره خود باقی می‌مانند. اسوندسن گفت: "هدف این ماموریت جدید این است و همه ما برای دیدن آنچه در آنجا اتفاق می افتد بسیار هیجان زده هستیم."

یک تیم Cedars-Sinai یک هفته قبل از پرتاب به مرکز فضایی کندی می‌رسند تا سلول‌های بنیادی را آماده کرده و آنها را در فضاپیمای دراگون بارگذاری کنند. خدمه Ax-2 سپس با سفینه دراگون بر فراز موشک SpaceX Falcon 9، در صورتی که همه چیز طبق روال پیش برود، زودتر از ۲۱ می پرتاب خواهد شد.

داستان های مرتبط:

این ماموریت تنها یک هفته به طول خواهد انجامید، اما زمینه را برای ماموریت‌های آتی با مدت طولانی‌تر در ماه‌های آینده فراهم می‌کند که توانایی سلول‌های بنیادی را برای تقسیم و جذب DNA در طول پرواز فضایی آزمایش خواهند کرد.

Axiom Space یک ارائه دهنده آموزش و مدیریت ماموریت فضانورد خصوصی است که در هیوستون، تگزاس، مرکز فضایی جانسون ناسا واقع شده است. در وب سایت این شرکت آمده است (در برگه جدید باز می شود) این شرکت قصد دارد "دسترسی جهانی به مدار پایین زمین را فراهم کند تا مبتکران، دولت ها و افراد بتوانند همین کار را انجام دهند."

Ax-2 دومین ماموریتی است که Axiom Space در ایستگاه فضایی بین المللی سازماندهی و عملیاتی کرده است. اولین، Ax-1، در آوریل ۲۰۲۲ از بالای SpaceX Falcon 9 پرتاب شد و چهار فضانورد خصوصی را برای بیش از دو هفته به آزمایشگاه مداری فرستاد. این اولین ماموریت فضانوردی کاملا خصوصی به ایستگاه فضایی بین المللی بود.

Axiom همچنین در حال کار بر روی چندین ماژول ایستگاه فضایی خود است که در سال‌های آینده به ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب خواهند شد. اینها در نهایت از ایستگاه فضایی بین‌المللی که به زودی منحل می‌شود جدا می‌شوند تا به مرکز تحقیقات فضایی خصوصی خودشان در مدار پایین زمین تبدیل شوند.