متن خبر

مارک ساستر، سرمایه‌گذار می‌گوید که تعداد انگشت شماری از بازیگران بد در VC بانک سیلیکون ولی را نابود کردند

مارک ساستر، سرمایه‌گذار می‌گوید که تعداد انگشت شماری از بازیگران بد در VC بانک سیلیکون ولی را نابود کردند

اخبارمارک ساستر، سرمایه‌گذار می‌گوید که تعداد انگشت شماری از بازیگران بد در VC بانک سیلیکون ولی را نابود کردند
شناسهٔ خبر: 273957 -
خبرکاو:

دیروز حوالی ظهر در لس آنجلس، مارک ساستر، سرمایه‌گذار از شرکت سرمایه‌گذاری Upfront Ventures در توییتر خواستار «آرامش» شد. بانک سیلیکون ولی پیام‌های خود را در روز چهارشنبه به دلیل تلاش برای تقویت ترازنامه‌اش به هم ریخته بود و بنیانگذاران استارت‌آپ‌ها شروع به ترس از اینکه سپرده‌هایشان در این مؤسسه 40 ساله سازگار با فناوری در خطر است، داشتند. ساستر با بیان اینکه به سلامت بانک اعتقاد دارد و استدلال می‌کند که بزرگترین خطر برای استارت‌آپ‌ها، VC‌هایی که بانک مدت‌ها به آنها رسیدگی کرده است، نوشت: « محصولان جامعه VC باید علناً برای فرونشاندن وحشت در مورد @SVB_Financial صحبت کنند. و برای SVB خود "هراس جمعی" خواهد بود.

همانطور که اکنون می دانیم، ساستر خیلی دیر شده بود. صنعت عصبی بود، و گرگ بکر، مدیر عامل بانک، در اواخر صبح دیروز در تماسی با زوم با آرامش مشتریان بانک را خطاب قرار داد، زمانی که این جمله را به زبان آورد: «آخرین کاری که به شما نیاز داریم این است که وحشت کنید.»

تا صبح امروز، پس از توقف معاملات بانک سیلیکون ولی برای جلوگیری از سقوط آزاد سهام - آنها در بین چهارشنبه و پنجشنبه بیش از 80٪ سقوط کرده بودند - اداره حفاظت مالی و نوآوری کالیفرنیا بانک را تعطیل کرد. سپس آن را تحت کنترل FDIC قرار داد، که در حال تحلیل مراحل بعدی است زیرا مشتریان بانک با نحوه پرداخت صورت حساب های خود در این دوره دست و پنجه نرم می کنند.

امروز از ساستر در مورد نصیحت دیروزش و اینکه آیا از آن پشیمان است یا خیر پرسیدیم. در طول صحبت ما، او همچنین تعداد فزاینده‌ای از افراد دیگر در دنیای استارت‌آپ را تکرار کرد که شروع کرده‌اند به چیزی که اصرار دارند تعداد کمی از VC‌ها که زنگ‌های هشدار را در سراسر اکوسیستم استارت‌آپ به صدا درآورده‌اند نشان می‌دهند - SVB را پایین می‌آورند اما به طور بالقوه. ، باعث ایجاد یک سرایت می شود. در اینجا آن مصاحبه است که برای طولانی بودن و وضوح کمی ویرایش شده است.

TC: شما امروز صبح در CNBC بودید، جایی که گفتید معتقدید شرکت‌های پرتفوی باید در تمام مدت در جایی که پول خود را نگهداری می‌کنند تنوع می‌دادند. اما درک من این است که بانک سیلیکون ولی بسیاری از استارتاپ‌ها را ملزم می‌کند تا با آن رابطه انحصاری داشته باشند.

MS: SVB به طور کلی نیازی به انحصار ندارد مگر اینکه شما بدهی بگیرید. مشکل این است که بسیاری از مردم بدهی می‌گیرند، و ما یک سال است که به [شرکت‌های پرتفوی] در این مورد هشدار می‌دهیم.

فکر می کنید چند درصد از استارتاپ های شما دارای روابط بانکی متنوعی هستند؟

حدود نیمی از آنها با SVB رابطه دارند. شاید نیمی از آن ها حساب های جایگزین داشته باشند.

شما دیروز به وضوح از SVB حمایت می کردید، زیرا همه برای خروج مسابقه می دادند. آیا SVB یک سرمایه گذار در شرکت سرمایه گذاری شماست؟

خیر

آیا Upfront پول خود را از SVB دریافت کرده است؟

خیر

آیا به دلیل اینکه پول خود را بیرون نیاورده اید نگران هستید؟

نه. من دیروز شنیدم که حدود 12 میلیارد دلار از SVB خارج شده است، و SVB کمی کمتر از 200 میلیارد دلار دارایی دارد، پس 6.5٪ تا 7٪ از [دارایی هایش] است که در یک روز باقی مانده است. این فاجعه آمیز نیست، اما فدرال رزرو می دانست که قرار است سرعت بیشتری بگیرد. آن‌ها نمی‌خواهند بانکی اجرا شود، پس حدس من این است که فدرال رزرو، در یک موقعیت عالی، می‌خواهد کسی SBV را بخرد، و من گمان می‌کنم که آنها با هر بانکی صحبت می‌کنند و در حین صحبت ما تحلیل می‌کنند.

آیا تعجب می کنید که هنوز کسی قدمی به جلو نبرده است؟

تصور کنید که تعداد زیادی از مردم در حال ارزیابی خرید یک بانک هستند. وقتی نمی دانید چقدر فرار می کنید چگونه آن را ارزیابی می کنید؟ چاقویی که در حال سقوط است را چگونه می توان گرفت؟ با [خاموش کردن SVB امروز صبح]، فدرال رزرو از افتادن آن چاقو جلوگیری کرد. حالا، فکر می کنم تا یکشنبه شاهد فروش منظمی باشیم. جی پی مورگان، بانک آمریکا، مورگان استنلی، [کسی برای خرید آن وارد عمل خواهد شد]. سپس من معتقدم که وحشت متوقف خواهد شد، زیرا اگر به دلیل نگرانی در مورد SVB از SVB خارج شوید، دیگر نگران کننده نخواهد بود.

چگونه SVB توسط خریدار ارزش گذاری می شود؟ ارزش بازار آن در زمان تعطیلی صبح امروز حدود 6.3 میلیارد دلار بود.

ارزش گذاری یک بانک همبسته است اما عمدتاً با دارایی های آن همبستگی ندارد. شما دارندگان بدهی و صاحبان سهام دارید و اگر شرکتی ورشکست شود، دارندگان بدهی قبل از دارندگان سهام پول دریافت می کنند. چیزی که مردم با SVB شرط بندی می کردند این بود که سهامداران عادی چیزی به دست نمی آوردند زیرا SVB قرار بود ورشکست شود. [سرمایه بازار و دارایی های آن] به دلیل اینکه فکر نمی کردند SBV زنده بماند، نامرتبط شد.

آنچه مهم است این است: آیا دارایی وجود دارد و آیا در اینجا ارزش وجود دارد؟ SVB وام دهنده یک صنعت فناوری بسیار غنی و دارای پول نقد است و این مشتریان آرزومند هستند. SVB فقط به استارتاپ ها خدمات نمی دهد، بلکه به صندوق های VC و صندوق های PE نیز خدمات می دهد. تصور کنید که در یک لحظه به آنها دسترسی پیدا کنید؟ به همین دلیل است که گروهی از شرکت‌ها با فدرال‌رزرو کار می‌کنند و تلاش می‌کنند تا بفهمند [چه چیزی] در حال حاضر، از جمله مجموعه‌ای از صندوق‌های تامینی و سایر صندوق‌های بزرگ PE، و همچنین بانک‌ها.

آیا یک بانک بزرگ در اینجا با مسائل ضد انحصاری مواجه خواهد شد که در تلاش برای به دست آوردن SVB است؟

فدرال رزرو یک هدف دارد و آن جلوگیری از سرایت است. هر بانک منطقه ای یا غیرمقیاس دیگری در حال حاضر ضربه خورده است. به همین دلیل مجبور می‌کنند تا دوشنبه اتفاقی بیفتد.

فکر نمی کنید ورشکستگی قدم بعدی باشد؟ آیا این همان چیزی نیست که در مورد واشنگتن متقابل اتفاق افتاد؟ خریداران می خواهند دارایی های خوب را بخرند و همه بدهی ها را به دولت بسپارند، اینطور نیست؟

این رسما ورشکستگی نیست، اما به همان اندازه نزدیک است. آیا [خریدار] به صاحبان سهام پول می دهد؟ من فکر می کنم که این سهام می تواند به صفر برسد. ممکن است یک خریدار تصمیم بگیرد که نمی خواهد سهامداران را نجات دهد، اما سهامداران با سپرده گذاران متفاوت هستند.

اگر صحبت از آن شد، آیا Upfront به هر استارتاپی که دسترسی به پول خود را در حال حاضر در SVB از دست داده است، وام های پل ارائه می کند؟

این 24 ساعت است. احتمالاً هفته آینده این گفتگوها را آغاز خواهیم کرد. ما به مدیران عامل خود گفتیم که اگر در موقعیتی هستید که در دو هفته آینده به وام پل نیاز دارید، باید هیئت مدیره خود را جمع آوری کنید، زیرا این تصمیمی است که باید توسط هیئت مدیره گرفته شود. اگر مردم به مشتریان بالقوه شما اعتقاد دارند، گرفتن پول برای یک تا دو فهرست حقوق و دستمزد کار سختی نیست. اگر این کار را نکنند، ممکن است مرگ شما را تسریع کند، اما [خروج از تجارت] احتمالاً به هر حال اتفاق می‌افتد.

من باید تعجب کنم که آیا شما به طور علنی سعی می کردید همتایان خود را آرام کنید در حالی که به طور خصوصی به بنیانگذاران توصیه می کردید که پول خود را از SVB خارج کنند، فقط برای اینکه در سمت امن باشند.

من به شما اطمینان می دهم که این کار را نکردم. تک تک VCهایی که من می شناسم به مردم می گفتند: "ما فکر می کنیم سپرده های شما با SVB ایمن است. گرفتن مقداری پول عاقلانه خواهد بود زیرا ممکن است یک هفته با بحران نقدینگی روبرو شوید، اما فکر نمی‌کنیم فرار از بانک منطقی باشد. VC های باتجربه و حرفه ای سیلیکون ولی می دانند که اداره بانک به همه آسیب می رساند.

آیا می گویید شرکای Founders Fund و Coatue و Y Combinator VC های با تجربه و حرفه ای نیستند؟

گفتم چند نفر به مردم می‌گفتند برای در بدوید و به خودشان تبریک می‌گویند. کاری که این با SVB انجام می دهد را کنار بگذارید. اگر فدرال رزرو بالا نمی رفت، چه تعداد ورشکستگی و سایر اثرات ضربه ای رخ می داد؟ این VC ها به خودشان تبریک می گویند. من ایمیل هایی از VC ها به LP های آنها می بینم - که من در برخی شرکت ها هستم - و آنها این موارد را فوروارد می کنند مانند "آیا من فوق العاده باهوش نیستم؟"

چه تعداد از شرکت های شما به دلیل این تعطیلی نمی توانند حقوق و دستمزد بپردازند؟

حدس من این است که این مشکل تا دوشنبه یا سه شنبه حل می شود و بر تعداد کمی از افراد تأثیر می گذارد. اگر بیش از یک یا دو هفته طول بکشد، بر بسیاری از شرکت ها در سراسر صنعت تأثیر خواهد گذاشت. هر کسی که امروز یا دوشنبه حقوق و دستمزد دارد، به سرمایه‌گذاران نیاز دارد تا وام‌های پل سریع از سرمایه‌گذاران را دریافت کنند یا پرداخت حقوق و دستمزد را به مدت 48 ساعت به تاخیر بیندازند.

آیا واقعاً می توان این موضوع را به این سرعت حل کرد؟

چیزی که به من اطمینان می دهد این است که فدرال رزرو [در صورت عدم اطلاع از پیامدهای آن] آگاه است.

چه کسی در اینجا بیشتر ضربه می خورد؟

کارمندان SVB که به دلیل اعتقاد به کارفرمای خود مقادیر زیادی پول در سهام شرکت داشتند. دارندگان سهام

چه کسی از این وضعیت سود می برد؟ قرار است پول خود را به کجا منتقل کنید؟

من فکر می کنم احتمالاً خواهید دید که مردم به بانک های بزرگتر به جای بانک های کوچکتر اعتماد می کنند. این چیزی است که من شخصاً توصیه می کنم. من شخصاً قبلاً پولم را در حساب های بانکی پخش می کنم زیرا مشمول محدودیت های FDIC و فردی محتاط هستم. من در حال حاضر به شدت در صورت‌حساب‌های T و دیگر دارایی‌های پربازده و مطمئن هستم. در مورد Upfront، ما با SBV بانک داریم و حساب های مرتبط با مورگان استنلی داریم. احتمالاً هفته آینده دو یا سه حساب در بانک های دیگر باز خواهیم کرد.

خبرکاو

منبع

برچسب‌ها

ارسال نظر
تبليغات ايهنا تبليغات ايهنا

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرکاو است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است