اخبار

لپ تاپ های بازی: چقدر از دسکتاپ ها فاصله دارند؟

صفحه کلید RGB لپ تاپ گیمینگ گیگابایت <a href= از نزدیک" width="1200" height="675">
جاستین دوینو / How-To Geek

احتمالاً می‌دانید که انتخاب یک لپ‌تاپ گیمینگ به جای یک رایانه رومیزی بازی به معنای کاهش عملکرد است، اما این شکاف دقیقاً چقدر است؟ پاسخ احتمالاً آنقدر که فکر می کنید بزرگ نیست. در واقع، ممکن است مهم نباشد!

عملکرد مطلق: دسکتاپ برنده می شود

اگر لپ‌تاپ‌های رده بالای مطلق مانند MSI Titan GT77 را با بهترین رایانه رومیزی ممکن که می‌توانید بسازید مقایسه کنید، شکاف عملکرد بسیار زیاد است.

به عنوان مثال، در حالی که GT77 مجهز به موبایل 3080 Ti در 3DMark Fire Strike تنها کمتر از 30000 امتیاز کسب می کند، یک سیستم دسکتاپ 3090 Ti (که می توانید با پول مشابه آن را بسازید) باید در محدوده 50 هزار نفری در همان آزمون امتیاز کسب کند. واضح است که بهترین رایانه‌های شخصی رومیزی هر بار بهترین لپ‌تاپ‌ها را شکست می‌دهند، حداقل از نظر توانایی (به لحاظ نظری).

MSI Titan GT77

لپ‌تاپ گیمینگ نهایی، حداقل تا مدل بعدی، GT77 99 درصد از دسکتاپ‌های بازی را در طبیعت خرد می‌کند، در حالی که به راحتی در یک کوله‌پشتی قرار می‌گیرد.

عملکرد قابل استفاده: قرعه کشی است

با این حال، مقایسه محصولات در بالای هر دسته محصول کمی گمراه کننده است. اکثر گیمرهای رایانه شخصی هرگز این محصولات را نمی خرند یا به این میزان عملکرد نیاز ندارند تا بازی های خود را با تنظیمات خوب انجام دهند.

لپ‌تاپ‌های گیمینگ رایج، مانند Razer Blade 15، به راحتی با رایانه‌های شخصی بازی میان‌رده فعلی همراه می‌شوند. مدل 3070 Ti عملکردی بسیار شبیه به دسکتاپ RTX 3060 Ti در فرم فاکتور تقریباً اولترابوک ارائه می دهد.

این باعث تغییر قاب بین لپ‌تاپ‌های بازی و رایانه‌های رومیزی می‌شود، زیرا رایانه‌های رومیزی که اکثر گیمرهای رایانه شخصی در واقع روی آن‌ها بازی می‌کنند، عملکرد بهتری از لپ‌تاپ‌های بازی مدرن ندارند.

محصولات "هاله" در بالای پشته (RTX 4090 یک نمونه بارز است) تجربه بازی معمولی را برای هر دو نوع ماشین نشان نمی دهد. اگر امروز یک لپ‌تاپ گیمینگ مناسب می‌خرید، عملکرد رایانه‌های بازی رومیزی را در سطح پایینی قرار نمی‌دهید، بلکه جایی بین سطح متوسط ​​یا پایین‌تر به بالا هستید.

حتی در انتهای طیف لپ‌تاپ گیمینگ مقرون‌به‌صرفه‌تر، عملکرد قابل استفاده زیادی برای قیمت‌های مناسب وجود دارد. به عنوان مثال، یک لپ تاپ بازی مجهز به صفحه نمایش 1080p و یک GTX 1660 Ti برای موبایل احتمالا برابر یا بهتر از Xbox Series S خواهد بود. کنسول اقتصادی مایکروسافت یک تجربه بازی رضایت بخش در نسل بعدی را ارائه می دهد، پس دلیلی وجود ندارد که لپ تاپ ها را از پایین نگاه کنید. برش های بازی

ویژگی های نسل: این یک قرعه کشی است

یکی از بزرگ‌ترین تغییراتی که در دنیای لپ‌تاپ‌های بازی رخ می‌دهد، برابری ویژگی‌ها بین هر دو نوع رایانه‌های شخصی بازی است. به عبارت دیگر، CPU و GPU داخل لپ تاپ گیمینگ شما مانند همان نسل در دسکتاپ است. آنها ممکن است با سرعت ساعت و سطوح قدرت پایین تر اجرا شوند، اما معماری واقعی یکسان است.

پردازنده‌های گرافیکی RTX سری 30 در لپ‌تاپ دارای همان فناوری ردیابی پرتو، ارتقاء مقیاس هوش مصنوعی و سایه‌زن پیکسل است. این بدان معنی است که تفاوت در عملکرد خام است و نه در مجموعه ویژگی های نسلی.

ارزش برای پول: بستگی دارد

اگر به اندازه یک دسکتاپ گیمینگ برای یک لپ تاپ گیمینگ هزینه کنید، با این بودجه عملکرد بیشتری از دسکتاپ بازی خواهید داشت. با این حال، شما چیزی برای آن پول دریافت می کنید.

به طور خاص، شما یک کامپیوتر باریک، قابل حمل و کم مصرف دریافت می کنید که یک تجربه عالی از بازی رایانه شخصی را ارائه می دهد. همه اینها به دیدگاه بستگی دارد، پس بسته به نیازها و اولویت های شما، یک لپ تاپ بازی می تواند برای شما ارزشمندتر از یک دسکتاپ بازی با همان قیمت باشد.

یکی دیگر از چروک های جالب در بحث هزینه در مورد لپ تاپ های بازی، تقاضا برای قطعات بازی دسکتاپ مانند پردازنده های سریع و پردازنده های گرافیکی است. در حالی که تقاضا برای این قطعات قیمت آنها را به طور چشمگیری افزایش داده است، بی‌علاقگی نسبی اکثر گیمرهای رایانه شخصی در مورد لپ‌تاپ‌های بازی، قیمت‌های آنها را معقول نگه داشته است.

این وضعیتی را ایجاد کرده است که می‌توانید یک لپ‌تاپ بازی موبایل 3070 Ti را به قیمت دو پردازنده گرافیکی رومیزی RTX 3060 Ti خریداری کنید. البته، موقعیت‌های دقیق قیمت ممکن است هنگام خواندن این مطلب متفاوت باشد، اما مهم است که نگاهی هشیارانه به آنچه واقعاً برای پول خود به دست می‌آورید بیندازید. تصور نکنید که هر کامپیوتر بازی رومیزی نسبت به هر لپ‌تاپ گیمینگ از ارزش بیشتری برخوردار است.

قابلیت ارتقا: دسکتاپ ها با یک مایل برنده می شوند

با چند استثنای نادر و برخی آزمایش‌های ناموفق، تنها چیزهایی که می‌توانید در لپ‌تاپ‌های گیمینگ معمولی ارتقا دهید، رم و فضای ذخیره‌سازی است. اگر CPU یا GPU بهتری می خواهید، تقریباً مطمئناً به یک لپ تاپ جدید نیاز خواهید داشت.

این احتمالاً هرگز تغییر نخواهد کرد، زیرا لپ‌تاپ‌های ماژولار غیرعملی هستند و هر شرکت شاسی و مین برد لپ‌تاپ بسیار سفارشی خود را طراحی می‌کند.

در رایانه رومیزی، می توانید هر قطعه ای را که می خواهید تعویض کنید. پس اگر فقط می‌خواهید CPU یا GPU را ارتقا دهید، می‌توانید به سادگی این کار را انجام دهید. با این حال، در عمل، همه چیز به این سادگی نیست. به یک GPU جدید ارتقا دهید، و ناگهان CPU شما گلوگاه می شود. یک CPU جدید احتمالاً به یک مادربرد جدید نیاز دارد که ممکن است به رم جدید نیاز داشته باشد. اکنون SSD قدیمی شما را عقب نگه می دارد، یا منبع تغذیه شما نمی تواند تقاضاهای جدید را برآورده کند. در بسیاری از موارد، به‌روزرسانی‌های اساسی به یک جزء می‌تواند این اثر دومینو را داشته باشد، جایی که در نهایت یک رایانه شخصی کاملاً جدید را به صورت اقساطی خریداری می‌کنید.

پس ، برای برخی افراد، خرید یک لپ‌تاپ بازی جدید هر سه تا پنج سال یک‌بار ممکن است تفاوتی با ارتقای رایانه‌های رومیزی خود در یک دوره زمانی مشابه نداشته باشد.

سخت افزار جدید لپ تاپ شکاف را کم می کند

در حالی که رایانه‌های شخصی بازی رومیزی از نظر عملکرد جلوتر هستند و احتمالاً همیشه به لطف بودجه حرارتی و قدرتی که دارند، هر نسل از لپ‌تاپ‌های بازی این پیشرو را کاهش می‌دهند. در زمان نگارش این مقاله، سری 4000 پردازنده‌های گرافیکی لپ‌تاپ NVIDIA معرفی شده‌اند، و نشت‌های اولیه بنچمارک نشان می‌دهند که لپ‌تاپ RTX 4090 ممکن است با RTX 3090 دسکتاپ بدود.

البته، عملکرد دنیای واقعی در لپ‌تاپ‌های واقعی به لطف تصمیم‌گیری‌ها در مورد TDP (قدرت طراحی حرارتی) متفاوت خواهد بود، اما داشتن یک پردازنده گرافیکی موبایل که حتی از راه دور در همان لیگ پرچم‌دار دسکتاپ نسل قبلی باشد، در صورتی که درست باشد، از قبل چشمگیر است. همچنین نشان می‌دهد که حتی لپ‌تاپ‌های نسل بعدی سطح پایه، کنسول‌هایی مانند پلی‌استیشن 5 و ایکس‌باکس سری ایکس را محکم در گرد و غبار رها می‌کنند که نویدبخش ارزش عالی هنگام اجرای بازی‌های چند پلتفرمی است.

خبرکاو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *